Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zamontować wannę?

Fot. Atlas
Wanna może być również ozdobą łazienki.
Wanna może być również ozdobą łazienki. Fot. Atlas
Kąpiel jest dobra na wszystko. Nie tylko doskonale rozgrzewa, ale również wspaniale rozluźnia mięśnie i relaksuje.

Warto zatem mieć w domu wannę, jeśli tylko gabaryty łazienki na to pozwalają. Wybór kształtów, rozmiarów, a także sposobów obudowy jest ogromny.

Wielkie, głębokie wanny, wykonane z żeliwa, oparte na lwich łapach - taki widok spotkać można było niegdyś w wielu łazienkach. Taka wanna była nie tylko urządzeniem sanitarnym, spełniała wręcz rolę mebla. Te stylowe wanny powoli wracają, w sklepach spotkać można nawet takie, wykonane z egzotycznego drewna, ale ich ceny nie są na przeciętną kieszeń. W naszych łazienkach królują zatem mniej efektowne, ale bardziej praktyczne, wanny akrylowe.

Są one lżejsze, ciepłe w dotyku, łatwiej się je czyści, dostępne są w wielu różnych kształtach. Mogą mieć wbudowane różne udogodnienia, jak hydromasaż, siedzonka, podpórki pod ręce, czy półeczki na mydło. Szeroki wybór rozmiarów gwarantuje, że znajdziemy wannę, która zmieści się w całkiem małej łazience, jak również taką, godną salonu kąpielowego.

Montujemy
W przypadku akrylowych wanien narożnych i wielokątnych w komplecie znajduje się stelaż - nóżki do jej ustawienia - oraz obudowa w kolorze wanny, za którą trzeba, niestety, dodatkowo zapłacić. Wanny prostokątne sprzedawane są zwykle bez obudowy. Tak więc kupując wannę, powinniśmy wiedzieć, jak chcemy zaaranżować naszą łazienkę. Czy decydujemy się na obudowę z gotowych plastikowych paneli, czy obłożymy ją płytkami ceramicznymi.

Tak czy owak, pierwszym krokiem przy montażu wanny jest jej wypoziomowanie, podłączenie instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz sprawdzenie szczelności. Rozstawienie nóżek i umocowanie na nich wanny z osłoną z tworzywa sztucznego nie jest wielkim problemem i można to zrobić samemu. Jeżeli natomiast chcemy obudować wannę płytkami ceramicznymi, warto tę pracę tę zlecić fachowcom, chociaż domowe "złote rączki" poradzą sobie także i z tym zadaniem.
Na podmurówce
Jest kilka sposobów na obudowę wanny. Można wymurować ją z cegieł lub bloczków z betonu komórkowego. Pracę rozpoczynamy od wyznaczenia obrysu wanny na podłodze. W zależności od naszego pomysłu, obudowa może licować się z górną krawędzią wanny, bądź tworzyć niedużą półkę.

W każdej obudowie warto przewidzieć dwie rzeczy: wnękę na stopy - tak aby łatwiej można było pochylić się nad wanną - oraz tzw. rewizję, która umożliwi dostęp do instalacji wodno-kanalizacyjnej w przypadku jej awarii. W obudowie robi się otwór i montuje się, na metalowej ramce, drzwiczki na magnes. Są one pokryte tym samym materiałem co cała obudowa, więc nie wyróżniają się.

Na stelażu
Coraz częściej obudowę wanny wykonuje się z wodoodpornych płyt gipsowo-kartonowych. Mocowane są one na stelażu z lekkich profili stalowych. Po zagruntowaniu podłoża preparatem należy zabezpieczyć je dodatkowo przed wilgocią elastyczną folią np. Atlas Woder E. Jest to produkt w postaci gotowej do użycia, plastycznej masy. Jeżeli zamiast płyt g-k użyjemy płyty wiórowej OSB, warto przeszlifować ją i pokryć podkładową masą tynkarską. Środek ten zwiększy przyczepność do podłoża następnych warstw.

Na podstawie materiałów
firmy Atlas

ARTUR KOSTECKI
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza