MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studentem fajnie być

Sylwia Lis [email protected]
Uniwersytety Trzeciego Wieku działają w wielu miastach Polski.
Uniwersytety Trzeciego Wieku działają w wielu miastach Polski.
Rozpiera ich energia i nie chcą siedzieć w domu. Wkrótce w Bytowie powstanie pierwszy w mieście Uniwersytet Trzeciego Wieku.

TO PRZYNOSI EFEKTY

TO PRZYNOSI EFEKTY

Uniwersytety Trzeciego Wieku są dowodem na to, że aktywność w życiu nie kończy się wraz z przejściem na emeryturę. Ich bogata oferta ma na celu włączenie emerytów do systemu kształcenia ustawicznego, aktywizację intelektualną, psychiczną i fizyczną oraz promocję zdrowego stylu życia. Zajęcia, organizowane przez UTW, stwarzają okazję nie tylko do pogłębienia lub zdobycia nowej wiedzy, ale także do nawiązania nowych przyjaźni i rozwinięcia kontaktów towarzyskich. Historia UTW sięga lat 70. XX w. Działają w bardzo wielu miastach Polski między innymi w Ustce.

- Osiągnięcie wieku emerytalnego w życiu każdego człowieka jest punktem zwrotnym - mówi Katarzyna Wirkus, kierownik działu pomocy środowiskowej przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Bytowie oraz koordynatorka powstania uniwersytetu. - Emerytura wszystkim kojarzy się z okresem zasłużonego wypoczynku. Jednak tylko emeryci wiedzą, że ta, na pierwszy rzut oka, sielanka dla większości seniorów okazuje się być poważnym problemem. Przyzwyczajeni do czynnego życia zawodowego nagle przestają być w centrum wydarzeń. Z dnia na dzień przestają pełnić role społeczne.

Jak tłumaczy Wirkus, w tym momencie dla emerytów kończy się gonitwa spraw i obowiązków, którym do tej pory musieli podołać.

- Dorosłe dzieci zakładają rodziny - mówi. - Kurczy się grono przyjaciół. Czują się w pewnym sensie często opuszczeni i odrzuceni. Nadmiar czasu wolnego i brak nawyku aktywnego korzystania z dobrodziejstw jakie się z nim wiążą, może być bardzo groźne dla ogólnego stanu zdrowia świeżo upieczonych emerytów. Ten odpoczynek może się przerodzić w izolację od środowiska, osamotnienie, bezczynność, które w efekcie przyspieszają procesy starzenia się. A przecież późna dorosłość to okres, kiedy mogą sobie pozwolić na realizację planów, na które do tej pory nie mieli po prostu czasu. Mogą poświęcać więcej czasu najbliższym, ale przede wszystkim powinni pomyśleć o sobie.

Słowa Wirkus potwierdza Marian Radtke z Rejonowego Związku Emerytów i Rencistów w Bytowie.

- Niektórzy z nas zamknęli się w domu - przyznaje. - Czas to zmienić. Chcemy żyć pełnią. Mamy ochotę się uczyć, zaznajomić się z postępem technicznym i aktywnie wypoczywać oraz tańczyć. W marcu ruszymy z zajęciami.

PROGRAM

Raz w tygodniu po popołudniu będą się odbywały wykłady poświęcone prawu, psychologii, historii sztuki, wiedzy o muzyce, literaturze, medycynie, historii filozofii. Słuchacze będą mogli też uczestniczyć w seminariach poetyckich, wykładach z zakresu profilaktyki zdrowia, seminariach muzycznych, filozoficznych i z historii sztuki. Integralną częścią działalności będą zajęcia rozwijające zdolności słuchaczy i umożliwiające im samorealizację. Mają one charakter fakultatywny, czyli ich realizacja będzie zależeć od zainteresowań słuchaczy. Zostanie im zaproponowany rysunek, gimnastyka, taniec towarzyski, robótki ręczne, warsztaty umiejętności interpersonalnych i inne w zależności od rozpoznanych potrzeb oraz możliwości finansowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza