MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tu na razie jest ściernisko, ale będzie nowy dworzec PKP w Słupsku

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Podczas spotkania komitetu rewitalizacji w ratuszu - w marcu 2023 roku - przedstawiciele PKP SA, czyli kolejowej spółki, która przebuduje słupski dworzec, pokazali wygląd nowego budynku. Zaznaczamy, że nie są to jednak oficjalne wizualizacje.
Podczas spotkania komitetu rewitalizacji w ratuszu - w marcu 2023 roku - przedstawiciele PKP SA, czyli kolejowej spółki, która przebuduje słupski dworzec, pokazali wygląd nowego budynku. Zaznaczamy, że nie są to jednak oficjalne wizualizacje. STUDIUM sp z o.o. sp.k
Jeszcze w tym tygodniu rozpoczną się prace przy budowie nowego dworca PKP w Słupsku. W połowie września PKP SA podpisało umowę z firmą Budimex S.A., która będzie wykonawcą robót budowlanych polegających na rozbiórce obecnego i budowie nowego dworca w Słupsku. Wartość kontraktu to nieco ponad 55,5 mln złotych brutto.

Do końca września PKP S.A. przekaże wykonawcy plac budowy.

- Wstępne założenie jest takie, że pierwszym zadaniem wykonawcy, poza organizacją placu budowy, będzie budowa kontenerowego dworca tymczasowego, do którego zostanie przeniesiona obsługa podróżnych na czas rozbiórki i budowy nowy nowego dworca.  Po jego uruchomieniu ruszą prace rozbiórkowe obecnego dworca – mówi Bartłomiej Sarna, z Wydziału Współpracy z Mediami
Biura Komercjalizacji, Komunikacji i Promocji PKP S.A. - W kontenerowym dworcu tymczasowym pasażerowie znajdą hol będący jednocześnie poczekalnią, kasy biletowe oraz toalety. O ewentualnych zmianach w organizacji ruchu podróżnych, a także utrudnieniach będziemy informować na bieżąco – mówi Sarna.

Planowany termin zakończenia całości inwestycji to koniec 2026 roku.

Najpierw rozbiórka, potem budowa
 
Dotychczasowy budynek dworca w Słupsku zostanie w całości wyburzony, a jego miejsce zajmie nowoczesny obiekt.

- Będzie się on składał z dwóch brył w kształcie prostopadłościanów połączonych ze sobą łącznikiem nad pasażem prowadzącym w kierunku peronów. Wizualnie będzie on przypominać nową bramę do miasta. Dynamiki geometrycznej bryle nowego dworca nadadzą skośne podziały na elewacji. Będzie ona wykończona ceramicznymi płytami w kolorze ceglanym. Dla ciekawego efektu wizualnego użyto dwóch rodzajów płyt matowych i z połyskiem, odbijających światło. Równie ciekawie nowy dworzec będzie prezentował się nocą. Na jego elewacji rozmieszczono pionowe oprawy podkreślające jej podziały i jednocześnie kubistyczną formę bryły. Z pomocą światła podkreślono najważniejszą przestrzeń budynku, czyli pasaż w kierunku peronów. Nocna iluminacja bryły będzie współgrać z oświetleniem nowocześnie zaaranżowanej przestrzeni w otoczeniu budynku – zapowiada Sarna.
 
Równie interesująco zaprojektowano wnętrze dworca.

- Przestrzeń obsługi podróżnych zlokalizowano w  północnej części nowego budynku. Dostaniemy się do niej bezpośrednio z otwartego pasażu prowadzącego na perony. Hol dworca będzie posiadał dwie kondygnacje połączone ze sobą schodami i panoramiczną windą. Zajmie on znaczną część jego parteru oraz piętra. Będzie urządzony nowocześnie i zgodnie ze współczesnymi trendami – mówi Sarna.

Na pierwszej kondygnacji znajdą się cztery lokale komercyjne, natomiast na piętrze kasy biletowe, toalety, poczekalnia wraz niewielkim kącikiem zabaw dla dzieci. Przestrzenie obsługi podróżnych będą wyposażone w elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, gabloty z rozkładami jazdy pociągów oraz wygodne ławki dla podróżnych, przy których w poczekalni znajdą się stacje do ładowania smartfonów. Na dworcu zaprojektowano również przestrzeń pod lokale handlowe i dla Straży Ochrony Kolei.
 
Inwestycja w Słupsku to jednak nie tylko budowa nowego dworca, ale również kompleksowa przebudowa jego otoczenia. Przed fasadą nowego dworca powstanie plac miejski z alejkami, zielenią oraz małą architekturą. W północnej części placu zaprojektowano wiatę rowerową, którą pomieści 30 jednośladów. Natomiast w południowej parking samochodowy na przeszło 50 miejsc postojowych, na którym znajdą się również miejsca dla samochodów osób z niepełnosprawnościami oraz do ładowania samochodów elektrycznych. Pomiędzy peronami a placem i dworcem, wzdłuż nowego fragmentu drogi, znajdą się zatoczki dla autobusów miejskich, niewielka strefa kiss&ride (miejsce do wysadzania podróżnych) oraz postój taksówek. Znajdujący się w sąsiedztwie dworca budynek biurowy zostanie ocieplony oraz zmieni się jego wygląd. W dolnej części elewacja nawiąże do koloru nowego dworca, natomiast na wyższych kondygnacjach będzie wykończona matowymi i połyskującymi płytami ceramicznymi w kolorze białym. Podczas inwestycji w budynku zostanie wymieniona winda, stolarka okienna i zewnętrzne drzwi.
 
Nowy dworzec w Słupsku będzie również w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także rodzin z dziećmi czy osób starszych.

PKP SA nie udostępniło nam oficjalnych wizualizacji, informując, że upubliczni je w późniejszym terminie. Jednak podczas spotkania komitetu rewitalizacji w ratuszu - w marcu 2023 roku - przedstawiciele PKP SA, czyli kolejowej spółki, która przebuduje słupski dworzec, pokazali wygląd nowego budynku. Zaznaczamy, że nie są to jednak oficjalne wizualizacje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

POLITYCY jako dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza