MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Ustce rozpoczęło się wyburzanie dawnego PPiUR Korab

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Początek rozbiórki i ostatni widok na zrujnowane zabudowania na terenie dawnego Korabia
Początek rozbiórki i ostatni widok na zrujnowane zabudowania na terenie dawnego Korabia Bogumiła Rzeczkowska
Idzie nowe. We wtorek ekipa budowlana weszła na plac po byłym Przedsiębiorstwie Połowów i Usług Rybackich Korab w Ustce. Dawne zabudowania całkowicie znikną z powierzchni ziemi w kwietniu 2024. W tym miejscu ma powstać baza serwisowa PGE Baltica przeznaczona do obsługi morskich farm wiatrowych.

- W związku z przygotowaniami do budowy bazy operacyjno-serwisowej dla morskich farm wiatrowych PGE Baltica rozpoczęła prace rozbiórkowe na zajmowanym terenie po byłej przetwórni ryb – informuje biuro prasowe PGE Baltica. - Rozbiórka dotyczyć będzie dziewięciu budynków, których stan techniczny nie pozwala na dalsze użytkowanie. Wśród nich są: wytwórnia lodu, główny energetyk, maszynownia i hala produkcyjna. Usunięta zostanie także stara nawierzchnia na terenie nieruchomości. Rozbiórce nie będzie podlegać budynek Starej Sieciarni, którą PGE Baltica planuje zaadoptować w przyszłości na centrum szkoleniowe.

Inwestor zapewnia, że prace prowadzone będą wyłącznie na terenie należącym do PGE Baltica – nie będą wiązały się z ograniczeniem dostępu do sąsiadujących posesji.
- Można spodziewać się zwiększonego ruchu pojazdów wzdłuż ulicy Bohaterów Westerplatte, które na bieżąco wywozić będą odpady powstałe w wyniku rozbiórek. PGE Baltica z góry przeprasza sąsiadów za te niedogodności – czytamy w komunikacie.

Firma zobowiązała wykonawcę do przeprowadzania prac w godzinach 7-19, aby były jak najmniej uciążliwe dla otoczenia.

- Prace odbywają się na podstawie pozwolenia na rozbiórkę wydanego przez wojewodę pomorskiego oraz decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydanych przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gdańsku – informuje PGE Baltica. - Rozbiórka zakończy się najpóźniej w kwietniu 2024 roku.

Zamiast ryb prąd przypłynie z morza

Tak więc z mapy Ustki, która w przeszłości słynęła z rybołówstwa morskiego, znika ostatni, zrujnowany już ślad znaczącego dla miasta i Wybrzeża przedsiębiorstwa. Początki usteckiej firmy połowowej sięgają pierwszych lat po wojnie, gdy Arka Gdynia zorganizowała bazę rybołówstwa w Ustce. Małą filię z kilkoma łodziami i drewnianymi kutrami w 1950 roku przekazano pod kierownictwo Barki Kołobrzeg. Wówczas w grudniu otwarto chłodnię i Dom Rybaka. 1 stycznia 1952 roku utworzono Przedsiębiorstwo Połowów i Usług Rybackich Korab w Ustce. Flotę stanowiło kilkanaście kutrów. Z czasem wybudowano wytwórnię lodu i halę przeładunkową, zmodernizowano sieciarnię w poniemieckiej hali portowego magazynu spirytusu. Po roku działalności z Bałtyku wyłowiono 2300 ton ryb. Załoga liczyła 365 osób.

Najlepsze lata firmy rozpoczęły się w 1955 roku, gdy dyrektorem został Zenon Lewand, który sprawował tę funkcję do 1981 roku. Flota się powiększała, rybacy bili rekordy połowów, zakład się rozrastał. W drugiej połowie lat 70. ubiegłego wieku Korab zatrudniał 1300 osób. Miał 50 kutrów i trawlerów, także wędzarnię i konserwiarnię. W latach 1960-1969 firma aż siedmiokrotnie zdobyła sztandar przechodni ministra żeglugi oraz Zarządu Głównego Marynarzy i Portowców, a w 1978 roku została odznaczona Orderem Sztandaru Pracy I Klasy.

Lata 90. to ograniczenia połowów, blokady portu przez protestujących rybaków, przekazywanie kutrów „na żyletki”. 20 stycznia 2015 rok to ogłoszenie upadłości przez Sąd Rejonowy - Sąd Gospodarczy w Słupsku i następujące po tym kolejne próby sprzedaży nieruchomości, ale też spory o kupno. Ostatecznie teren trafił w ręce PGE Baltica. Na terenie pokorabiowskim spółka planuje wybudować bazę operacyjno-serwisową morskich farm wiatrowych Grupy PGE oraz Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza