Brak wyników

(suw)

Głos Pomorza

Aktualizacja:

W drugim meczu finału mistrzostw Polski w koszykówce mężczyzn Prokom Trefl Sopot pokonał Anwil Włocławek 70:59 (30:13, 14:23, 8:11, 18:12). Stan rywalizacji play off do czterech zwycięstw: 1-1.
    Chociaż w składzie na niedzielny mecz zabrakło kontuzjowanego Joe McNaulla (nadwyrężenie barku), najlepszego zawodnika Prokomu w ostatnich meczach play off, to wicemistrzowie łatwo i szybko uzyskali wysoką przewagę nad Anwilem. Prowadzenia uzyskanego w pierwszych 10 minutach Prokom nie oddał już do końca meczu, choć włocławianie walczyli ambitnie do 37 minuty. Największy wkład w zdobycie początkowej przewagi miał, nieoczekiwanie, Czech Jiri Zidek, który ostatnio nie mieścił się w meczowej dziesiątce.
    Tym razem bardzo dobrze zastąpił McNaulla. Zidek radził sobie doskonale pod koszem, zdobywając punkty po klasycznych zagrywkach hakiem. Równie dobrze czuł się w rzutach z dystansu - w pierwszej kwarcie trafił dwukrotnie za trzy punkty. Wszyscy zawodnicy Prokomu grali w pierwszych 10 minutach skutecznie i dlatego w połowie tej kwarty, po rzucie zza linii 6,25 m Dariusa Maskoliunasa, gospodarze prowadzili 12:2. Włocławianie mieli sporo kłopotów w ataku, bo gracze z Sopotu bronili dużo lepiej niż w pierwszym meczu. Na półtorej minuty przed końcem pierwszej kwarty, po czterech z rzędu punktach Tomasa Masiulisa, Prokom prowadził 25:13, a po 10 minutach przewaga gospodarzy wynosiła 17 pkt. Drugą kwartę sopocianie rozpoczęli co prawda od trzech punktów Jiriego Zidka, ale potem zdobywanie punktów przychodziło wicemistrzom Polski coraz trudniej. Anwil wzmocnił obronę, co spowodowało że gracze z Sopotu zaczęli popełniać błędy. Doskonale grał Łotysz Armands Skele i przewaga Prokomu topniała. Po 20 minutach wicemistrzowie Polski prowadzili 44:36. W kolejnych dwóch kwartach włocławianie odrabiali straty do rywali, ale nie byli w stanie zmniejszyć prowadzenia Prokomu poniżej pięciu punktów. W końcówce Prokom grał spokojniej, koszykarze decydowali się na dwupunktowe rzuty z pewnych pozycji, zaś zawodnicy z Włocławka chcieli zniwelować straty rzutami zza linii 6,25 m. Nie był to jednak tak skuteczna broń Anwilu, jak w sobotnim spotkaniu.
    W drugim meczu o brązowy medal mistrzostw Polski, Idea Śląsk Wrocław zwyciężył Polonię Warbud Warszawa 95:86 (19:13, 31:25, 25:26, 20:22). Stan rywalizacji play off do trzech zwycięstw: 2:0 dla Idei Śląska Wrocław.