0 powiatowym budżecie obywatelskim, secesji trzech wsi, „zwijaniu” oddziału zamiejscowego starostwa

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Aleksander Szopa
Aleksander Szopa Andrzej Gurba
Rozmawiamy z Aleksandrem Szopą, radnym powiatowym i przewodniczącym komisji budżetu i rozwoju w Radzie Powiatu Bytowskiego.

Złożył pan wniosek, aby w powiecie bytowskim uruchomić budżet obywatelski. Proszę przybliżyć szczegóły.

Wniosek złożyłem 17 stycznia br. Chodzi o partycypacyjny powiatowy budżet obywatelski. Poprzez taki budżet mieszkańcy dziesięciu gmin w powiecie będą mogli wypowiedzieć się w kwestii inwestycji, remontów np. chodników, oświetlenia, poprawy bezpieczeństwa i innych. Są budżety obywatelskie w gminach, np. w Miastku. One aktywizują mieszkańców, skupiają grupy w realizacji celu. W naszym kraju funkcjonują powiatowe budżety obywatelskie. Świetnie to działa. W powiecie bytowskim proponuję zabezpieczenie na ten cel 1 mln zł z podziałem na każdą gminę w wysokości 100 tys. zł. I mieszkańcy każdej gminy zdecydują, na co wydać 100 tys. zł. Szczegóły wymagają doprecyzowania. Mam nadzieję, że teraz rozpocznie się dyskusja na ten temat, aby wypracować najlepsze rozwiązanie.

Kolejna pana propozycja dotyczy zatrudnienia powiatowych osobistych asystentów dla osób niepełnosprawnych. Rozumiem, że miałoby to zrobić Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie?

Uważam, że jest taka potrzeba. Istnieje rządowy program wprowadzony we wrześniu 2019 r., który finansuje osobistych asystentów dla osób niepełnosprawnych, starszych. Chodzi m.in. o to, aby tym osobom umożliwić uczestnictwo w życiu publicznym. Asystenci oczywiście pomagaliby także w drobnych codziennych sprawach. W powiecie ten program na razie nie działa, a jest on w 100 procentach finansowany przez rząd. Warto z niego skorzystać. Asystenci służyliby pomocą osobom niepełnosprawnym od 7 do 22.

Przejdźmy do bardzo aktualnej sprawy wniosku trzech sołectw z gminy Miastko: Turowa, Popowic i Ról o przyłączenie do gminy Tuchomie. Głównym powodem rozpoczęcia procesu secesji jest brak remontu drogi powiatowej Role-Rozjazd. Droga jest w złym stanie. Mieszkańcy czekają na prace od kilkudziesięciu lat. Droga jest powiatowa, ale obrywa gmina Miastko, bo miasteccy radni nie
chcieli dołożyć się w 50 procentach do inwestycji, argumentując to remontowymi potrzebami na gminnych drogach. Jak pan to widzi?

We wrześniu 2019 r. złożyłem wniosek, aby w budżecie powiatu na 2020 r. ująć przebudowę tej drogi. Nie spotkało się to z aprobatą starosty i zarządu. Ta droga została ujęta w wieloletnim programie na 2021 r. Trzeba jasno stwierdzić, że to droga powiatowa, a nie gminna. I to jest zadanie do realizacji po stronie powiatu. Starosta powinien być zainteresowany, aby tym ludziom pomóc.

O ile pamiętam, to starosta chciał realizować tę inwestycję na zasadach pół na pół w sensie kosztów z gminą Miastko. Taką politykę powiat od lat stosuje we wszystkich gminach. Wcześniej Miastko akceptowało takie zasady. Obecna rada ma inne zdanie, argumentując to potrzebami finansowymi na zadania gminne.

Zasady partycypacji w kosztach funkcjonują od lat, nie tylko w naszym powiecie. Natomiast problem tkwi gdzie indziej. Starosta w pewnym momencie stwierdził, że stracił zaufanie do gminy Miastko. I zażądał uchwały intencyjnej w sprawie deklaracji gminy Miastko co do ponoszenia kosztów remontu drogi Role-Rozjazd, czego wcześniej nigdy nie stosował, a nie było jeszcze decyzji co do wsparcia zadania z Funduszu Dróg Samorządowych. Starosta mógł poczekać, ale nie chciał. Jestem przekonany, że gmina Miastko wsparłaby inwestycję po decyzji o dotacji z Funduszu Dróg Samorządowych.

Może tak, może nie. Przekazy były sprzeczne. Zgadza się pan z niektórymi opiniami, że teraz mieszkańcy poprzez złożenie secesyjnego wniosku zablokowali sobie remont tej drogi na kilka lat? Gmina Miastko, mając w perspektywie odejście tych miejscowości, nie pomyśli nawet o jakichś pieniądzach. A gmina Tuchomie musi poczekać na formalne włączenie tych sołectw. Ten proces może potrwać kilka lat. Powiat, jeśli nie zmieni zasad, sam tej drogi nie wyremontuje .

Oczywiście, że jest taka obawa. Osobiście uważam, że teraz wszyscy powinniśmy usiąść do rozmów i spróbować znaleźć kompromis.

Od wielu miesięcy chce pan pokazać, że „zwija się” miastecki oddział zamiejscowy Starostwa Powiatowe w Bytowie. Starosta twierdzi, że nic takiego się nie dzieje…

Było kilka interpelacji w tej sprawie. Po podziale administracyjnym w 1998 r. w Miastku zaczął funkcjonować oddział zamiejscowy z praktycznie wszystkimi wydziałami: rolnictwa, leśnictwa, gospodarki nieruchomościami, geodezji, kartografii, budownictwa i komunikacji. Pracowało w tych wydziałach 18 osób. Mieszkańcy Miastka, Trzebielina i części Lipnicy mogli wszystko załatwić w Miastku. Każdy kolejny rok to uszczuplanie wydziałów i kompetencji na rzecz samego Bytowa. Obecnie w wydziale zamiejscowym pracuje tylko 6 osób. Zabiegam o to, aby te zadania wróciły do Miastka, chociażby te związane z rolnictwem, leśnictwem, gospodarką nieruchomościami, ochroną środowiska. To bardzo istotne z punktu widzenia mieszkańców, aby mieli bliżej i ponosili mniejsze koszty, nie musząc jeździć do Bytowa. W jednej sprawie urząd trzeba często odwiedzać dwa, trzy razy. Mieszkańcy Miastka i okolicznych gmin nie powinni tracić czasu i pieniędzy. To nie muszą być wydziały. Chodzi o powrót zadań. Zwróciłem się do burmistrza Miastka i przewodniczącego Rady Miejskiej w Miastku o wsparcie tych działań. Na razie nie mam odpowiedzi.

Dziękuję za rozmowę.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Byłbym w stanie zaakceptować ideę budżetu obywatelskiego ale POd jednym warunkiem na jedno zadanie co najmniej pół miliona złotych to wtedy miałoby sens a nie po 20, 30.. tyś zł czy 50 od tego są budżety sołeckie, PO co je zastępować dumnie brzmiącymi obywatelskimi

G
Gość

Jest wybór takiego czy innego na osobnika na radnego czy Burmistrza Wójta i powinno być rozliczenie z realizacji OBIETNIC WYBORCZYCH a nie rzucanie ochłapu w POstaci budżetu obywatelskiego, macie i bijcie się o ten ochłap a potem możecie POwiedzieć przecież wy chcieliście, macie, to Wy macie realizować obietnice wyborcze, macie się od kogo uczyć jak to robią władze centralne, a nie manipulować wyborcami mydląc oczy wyborcom budżetem obywatelskim.

G
Gość

Panie Szopa budżet obywatelski jest ucieczką od odpowiedzialności wybranych takich jak min. Pan od podejmowania decyzji na rzecz powiatu, próba podzielenia się odpowiedzialnością z wyborcami za swoje dokonania w kadencji a raczej NIE-doKOnania!!! Sprytna socjotechnika. Burmistrzowie i Wójtowie ją już stosują oczywiście nie wszyscy.

G
Gość

W gminie Mastko inwestycje powiatowe na drogach powinny być wstrzymane co najmniej na 10 lat. W Miastku w ostatniej kadencji zostało wyremontowanych ponad 50 km dróg powiatowych, porównując to z gminą Bytów z odcinkiem ponad pięcio kilometrowym, sami Państwo oceńcie jaka jest dysproporcja na korzyść gminy Miastko. Czy powiat z gminą Bytów nie widzą problemu? Będzie kolejna secesja tym razem udana!

G
Gość

Szopa a podaj może źródło finansowania. Z czego w budżecie powiatu chcesz ten 1 mln zabrać? Z remontu dróg powiatowych w gm.Miastko?

Aby coś komuś dać trzeba komuś zabrać.

Ludzie się już na tobie i twojej żonce poznali... Wielcy radni... znaleźli sobie sposób na życie. Pseudo radni a w tle inne interesiki

Jak możecie rano spojrzeć w lustro, nie wstyd wam?

Co do drogi Role, Turowo fakt jest taki że to twoja żonka radna samorządnosci w Miastku i cała samorządność była przeciwko dofinansowaniu do dróg powiatowych z budżetu gminy. Lawirują jak mogą i oszukują mieszkańców

Może lepiej zajmij się tym swoim handelkiem we młynie, bo tu wam nie wychodzi ta polityka ALE kaska z diet wpływa na konto małżonkom

C
Czytelnik

Kto robi te zdjęcia? Może portal postarałby się o bardziej rzetelnego fotografa.

T
Tomasz

Tak z niego przewodniczący jak z koziej D....y. trąba.. niech powie czemu miastko nie ma żadnych pieniążków od powiatu.. znowu bajeruje ludzi...

Dodaj ogłoszenie