Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Co to za święto?

AIP
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto narodowe. Co roku obchodzimy je 1 marca. Dlaczego akurat wtedy?

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W Polsce święta narodowe są wolne od pracy. Czy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to dzień wolny od pracy? Politycy wielokrotnie mówili, że Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” powinien być potraktowany jak 11 listopada. Chociaż pomysł padł, nie został on wprowadzony w życie zatem Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” nie jest dniem wolnym od pracy.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Co to za święto?

Ustawę o Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" podpisał 3 lutego 2011 r.prezydent Bronisław Komorowski. Jednak już rok wcześniej inicjatywę ustawodawczą w zakresie jego uchwalenie podjął prezydent Lech Kaczyński. Jak czytamy w ustawie, święto zostało ustanowione w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Dlaczego 1 marca?

Dlaczego Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" to akurat 1 marca? Właśnie 1 marca 1951 roku w warszawskim więzieniu na Mokotowie komuniści strzałem w tył głowy zabili przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepkę, którzy byli w kierownictwie ostatniej ogólnopolskiej konspiracji.

1 marca w całym kraju odbywają się uroczyste apele pamięci, wystawy, msze święte, koncerty, przemarsze, pokazy filmowe oraz spotkania historyczno-patriotyczne.

Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Słupsku

Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Słupsku (zdjęcia, wideo)

ZOBACZ TAKŻE: Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Słupsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza