Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

10 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Ochrony Praw Człowieka

nag
10 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Ochrony Praw Człowieka 10 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Ochrony Praw Człowieka
10 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Ochrony Praw Człowieka 10 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Ochrony Praw Człowieka archiwum
Skarga do Strasburga, w pytaniach. W przygotowaniu odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania pomogła nam Magdalena Skrzypek-Terlecka, konsultantka Centrum Biznesu w Koszalinie. Od czego zacząć, jeżeli chcę wystąpić ze skargą do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka?

Jeżeli już wyczerpiemy wszystkie dostępne środki, a decyzja sądu nadal nas nie satysfakcjonuje i decydujemy się na złożenie skargi do Strasburga, to pierwszą rzeczą jaką powinniśmy w tej sytuacji zrobić jest zgłoszenie sprawy do Trybunału na formularzu. Całą dokumentację niezbędną do złożenia skargi można zdobyć między innymi w Centrum Biznesu w Koszalinie.

Na co powinienem szczególnie zwrócić uwagę pisząc skargę do Trybunału?

Należy pamiętać o tym, ze w skardze nie można odwoływać się do treści wyroku wydanego na niekorzyść skarżącego. Trybunał nie jest bowiem jeszcze jednym sądem w toku instancji, który ma kontrolować, czy wyrok był sprawiedliwy. Należy to wyłącznie do sądów krajowych. Zadanie Trybunału ogranicza się w takich sprawach do oceny, czy wyrok został wydany w drodze rzetelnego procesu sądowego z zachowaniem wszystkich gwarancji zawartych w art.. 6 Konwencji. O tym warunku skarżący muszą szczególnie pamiętać. Skargi ograniczającej się do zarzutu, że wyrok był niesprawiedliwy nie należy więc w ogóle wysyłać do Strasburga, ponieważ i tak zostanie odrzucona.

Jakie są skutki prawne orzeczeń Trybunału?

Wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka są ostateczne, jednak nie uchylają automatycznie, naruszających Konwecję orzeczeń sądów krajowych. W przypadku stwierdzenia przez Trybunał naruszenia przez państwo postanowień Konwencji, na państwach spoczywa obowiązek dostosowania sytuacji prawnej i faktycznej do jej wymogów. Może to być np. wznowienie procesu, wydanie decyzji o wypłaceniu odszkodowania, zwolnienie z aresztu, a nawet zmiana przepisów prawnych. Jeżeli żadne działanie tego rodzaju nie może być zrealizowane Trybunał orzeka, gdy zachodzi taka potrzeba , słuszne zadośćuczynienie pokrzywdzonej stronie. Organem odpowiedzialnym za egzekucję orzeczeń jest Komitet Ministrów Rady Europy.

Dzień otwarty w Koszalinie 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Praw Człowieka Centrum Biznesu w Koszalinie zaprasza zainteresowanych problematyką 10 grudnia na dzień otwarty "Jak pisać skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka". W godzinach od 9 - 15.30 specjalista ds. informacji prawnej Magdalena Skrzypek-Terlecka udzielać będzie porad osobom zainteresowanym złożeniem skargi do Trybunału. Jak należycie przygotować skargę, jakie są jej wymogi formalne, jak wypełnić formularz skargi, jak interpretować zapisy Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - odpowiedzi na te i inne pytania  10 grudnia 2014 w Centrum Biznesu w Koszalinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza