Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

10 lat strefy ekonomicznej w Koszalinie

Marzena Sutryk [email protected] Tel. 94 347 35 99
10 lat strefy ekonomicznej w KoszaliniePrzedsiębiorcom prowadzącym działalność na terenie podstrefy "Koszalin", na podstawie zezwolenia, przysługuje zwolnienie od podatku dochodowego z tytułu poniesionych wydatków inwestycyjnych.
10 lat strefy ekonomicznej w KoszaliniePrzedsiębiorcom prowadzącym działalność na terenie podstrefy "Koszalin", na podstawie zezwolenia, przysługuje zwolnienie od podatku dochodowego z tytułu poniesionych wydatków inwestycyjnych. Radek Koleśnik
Dzisiaj w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie, odbędzie się gala związana z 10-leciem istnienia i działalności koszalińskiego kompleksu, który działa w ramach Specjalnej Słupskiej Strefy Ekonomicznej.

Przypomnijmy, w grudniu 2003 roku, podczas obrad Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zdecydowano, że Koszalin obejmie około 20 tysięcy udziałów w Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Udziały przyznano za wniesienie do Agencji terenu o powierzchni 22 ha (wycenione na około 2,3 mln zł). Tym samym Koszalin stał się pełnoprawnym udziałowcem Agencji. Koszalinowi przysługuje 9% udziałów w zgromadzeniu PARR, większościowymi udziałowcami jest samorząd województwa pomorskiego (58%) oraz miasto Słupsk (26%).

Dodajmy, że wcześniej potrzebna była zgoda Rady Ministrów. Zabiegał o to mocno ówczesny prezydent Koszalina Mirosław Mikietyński. Decyzja taka zapadła 22 października 2003 roku, kiedy światło dzienne ujrzało Rozporządzenie Rady Ministrów (weszło w życie 14 listopada 2003) w sprawie rozszerzenia SSSE o obszar Kompleksu Koszalin, zlokalizowanego pomiędzy ul. Mieszka I i ul. BoWiD.

Od tamtej pory koszalińska strefa, która liczyła na początku 22 ha, była już trzykrotnie powiększana, a konkretnie w latach 2006, 2007 i 2012. Obecnie jest ponad pięć razy większa niż w początkach jej funkcjonowania - liczy ponad 114 ha.

Na jakich zasadach działa strefa ekonomiczna i funkcjonujący w niej inwestorzy? Jakie warunki trzeba spełnić i jakie płyną z tego korzyści?
W podstrefie "Koszalin" obowiązują takie same zasady inwestowania jak w Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Przepisy, które obowiązują od stycznia 2001 roku, są zgodne z zasadami udzielania pomocy publicznej w krajach Unii Europejskiej.

Do form pomocy publicznej zaliczamy między innymi zwolnienia dochodu od podatku dochodowego i opłat lokalnych, np. podatku od nieruchomości. Inwestor może uzyskać zwolnienia w wysokości do 65% wartości inwestycji. Pomoc udzielana na terenie SSE jest pomocą regionalną w świetle Ustawy o pomocy publicznej.

Przedsiębiorcom prowadzącym działalność na terenie podstrefy "Koszalin", na podstawie zezwolenia, przysługuje zwolnienie od podatku dochodowego z tytułu poniesionych wydatków inwestycyjnych lub określonego w zezwoleniu zatrudnienia. Wielkość dochodu podlegającego zwolnieniu od podatku oblicza się indywidualnie dla każdego przedsiębiorcy, uwzględniając założone przez niego parametry planowanej działalności oraz maksymalną intensywność pomocy regionalnej. Kwoty pomocy regionalnej otrzymane z kilku źródeł, krajowych lub zagranicznych, podlegają sumowaniu.

Ponadto przedsiębiorca posiadający zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej jest całkowicie zwolniony z podatku od nieruchomości gruntów, budynków i budowli według zasady de minimis, do 200 tys. euro.

Obecnie w koszalińskiej strefie działa 14 firm (patrz ramka). Miasto prowadzi zaawansowane rozmowy z kolejnymi firmami zainteresowanymi wejściem do strefy, zarówno z kapitałem zagranicznym, jak i polskim.

Warunki do spełnienia przez inwestora
* minimalne nakłady 100 tys. euro
* działalność zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru w przypadku korzystania ze zwolnień, otrzymanie zezwolenia pod warunkiem prowadzenia działalności zgodnej z przepisami strefowymi
* wkład własny 25%
* utworzenie nowych miejsc pracy
* utrzymanie nowych miejsc pracy od 3-5 lat (w zależności od wielkości firmy)
* poniesienie deklarowanego poziomu nakładów inwestycyjnych zapisanych w zezwoleniu na prowadzenie działalności gospodarczej na strefie.

Inwestorzy w strefie
* Nordglass II Sp. z o .o. - kapitał polski
* Jeronimo Martins Dystrybucja S.A.- kapitał portugalski
* Elfa Manufacturing Sp. z o. o - kapitał szwedzki
* PHU ROMEX Roman Wasilewski - kapitał polski
* Fabryka Flag LINEA - kapitał polski
* Jakob Hatteland Computer Sp. z o. o - kapitał norweski
* ELFA POLSKA Sp. z o. o. - kapitał szwedzki
* Produs Retail Technology Sp. z o .o.- kapitał polski
* AJCON Sp. z o. o. - kapitał duński
* Q4Glass ABJ Investors - kapitał polski
* Espan Sp. z o. o. - kapitał duński
* Bałtyk Trans Spedition Paweł Sominka - kapitał polski
* Romex Sp. z o. o. - kapitał polski
* Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Budowlanych Infrabud - kapitał polski

1.410
- liczba zatrudnionych
239 mln zł
- nakłady inwestycyjne poniesione przez firmy działające na strefie (np. budowa zakładu)
90 mln zł
- tyle, głównie z funduszy unijnych, do tej pory zainwestowało miasto w strefę
114,1915 ha
- to całkowita powierzchnia koszalińskiej strefy
67 ha
- tereny do zagospodarowania

Porażka
Przez minione 10 lat działalności koszalińskiej strefy zdarzyła się też spektakularna porażka. Chodzi o przedsięwzięcie Chińczyków, którzy zapowiadali utworzenie w Koszalinie największego w Europie Wschodniej chińskiego centrum przemysłowego. W pierwszej kolejności działalność rozpoczęła tu chińska fabryka rowerów. Po 5 latach - w 2009 - fabryka przeniosła się pod Warszawę. W strefie działała także przez jakiś czas chińska fabryka monitorów Digital View. Chińczycy jednak nieoczekiwanie zniknęli, zostawili pracowników na lodzie i puste konto, a koszaliński sąd gospodarczy ogłosił upadłość firmy.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza