10 porad jak przygotować się do rozmowy o pracę

Artykuł sponsorowany

Stworzenie profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych – CV i listu motywacyjnego – to pierwsze kroki w procesie rekrutacji. Jego najważniejszym etapem jest rozmowa kwalifikacyjna. Eksperci Pracuj.pl podpowiadają, jak się do niej przygotować.

1. Dokładnie określ swoje cele zawodowe

Zastanów się nad tym, co chcesz osiągnąć w pracy. Wyznaczanie sobie celów i metodyczne realizowanie planów zawodowych może zrobić wrażenie na potencjalnym pracodawcy. Postaraj się wykazać podczas spotkania z rekruterem, że Twoja historia zatrudnienia nie jest przypadkowa, a każdy etap umożliwił Ci zdobycie określonej wiedzy i umiejętności. Udowodnij, że potrafisz zarządzać swoją karierą.

2. Poznaj firmę, w której chcesz pracować

Ważne, byś pokazał podczas rozmowy kwalifikacyjnej, że cele, jakie zamierzasz osiągnąć, są zbieżne z kierunkiem, w którym podąża firma. Aby Twoja wypowiedź była zgodna z prawdą, a tym samym - przekonywująca, zdobądź wiedzę na temat przedsiębiorstwa. Możesz czerpać informacje ze strony internetowej, z prasy branżowej lub z forów. Robiąc z niej użytek, postaraj się pokazać, że Twoje uczestnictwo w procesie rekrutacyjnym nie jest przypadkowe.

3. Zadbaj o właściwy wygląd

Choć w wielu zawodach liczą się przede wszystkim kwalifikacje, wygląd pracownika również ma znaczenie. Ubiór oraz dodatki, fryzura i (ewentualnie) makijaż powinny być adekwatne do okoliczności. Kandydat na pracownika powinien wyglądać oficjalnie i schludnie. Unikaj wyzywających i nadmiernie kolorowych strojów. Zbyt swobodne kreacje, takie jak np. krótkie spodenki, również nie są wskazane. Pamiętaj, że wygląd jest jednym z kryteriów, na podstawie których ocenia Cię potencjalny pracodawca.

4. Naucz się pokonywać stres

Eksperci wypowiadający się na łamach portalu Pracuj.pl podpowiadają, jak radzić sobie ze stresem w pracy. Wskazówki można wykorzystać również przed i w trakcie rozmowy rekrutacyjnej. Aby poczuć się pewniej w stresujących sytuacjach, od których zależy Twoja przyszłość… ćwicz. Dowiedz się np., jak wygląda proces rekrutacji w danej firmie i odgrywaj w domu scenki. Dzięki temu zdołasz w pewnym stopniu zredukować napięcie. Inna metoda to odprężenie się przed spotkaniem. Zrób coś, co sprawia, że zapominasz o problemach – pojedź z przyjaciółmi na wycieczkę, idź na długi spacer itd.

5. Określ wysokość zarobków

Aby uniknąć zaskoczenia, zastanów się przed rozmową, jakie wynagrodzenie byłoby dla Ciebie satysfakcjonujące. Określając jego wysokość, weź pod uwagę swoje doświadczenie, kwalifikacje, a także zarobki, jakie otrzymuje się w Twojej branży i regionie. Możesz podać konkretną kwotę, ale jeśli chcesz negocjować, podaj przedział finansowy. Zastanów się także, czy byłbyś skłonny zgodzić się na nieco niższą pensję, jeśli w zamian otrzymałbyś benefity, takie jak np.: elastyczny czas pracy, prywatna opieka medyczna, zniżki pracownicze itd.

6. Przybądź na spotkanie punktualnie

Punktualność to jedna z ważniejszych cech pracownika. Wyjdź z domu na tyle wcześnie, by zdążyć na spotkanie, a nawet dotrzeć chwilę przed czasem. Uwzględnij przeszkody, jakie mogą pojawić się na Twojej drodze, czyli np. korki, remonty, spóźnienia autobusów itd. Pamiętaj, by nie zjawiać się w wyznaczonym miejscu zbyt wcześnie, np. godzinę przed ustaloną porą.

7. Zastanów się nad odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania

„Dlaczego chce Pan/-i pracować akurat w tej firmie?”, „Jakie są Pana/-i mocne (słabe) strony?”, „Gdzie widzi Pan/-i siebie za pięć lat?” – takie pytania najczęściej pojawiają się w trakcie rozmowy rekrutacyjnej. Przemyśl, jak chciałbyś odpowiedzieć. Pamiętaj o tym, by mówić prawdę. Rekruter może szybko wychwycić nieścisłości, co postawi Cię w niekorzystnym świetle.

8. Przygotuj pytania do rekrutera

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej następuje moment, w którym możesz zadawać rekruterowi pytania. Pamiętaj, że to czy i jak je zadajesz, świadczy o Twoim zaangażowaniu w proces rekrutacji. Poproś rozmówcę o dodatkowe informacje na temat stanowiska, jakie miałbyś objąć. Dowiedz się, jaka jest ścieżka rozwoju pracownika w danej firmie. Zapytaj, z jakich specjalistów składa się zespół, którego częścią miałbyś się stać. Dzięki uzyskaniu dodatkowych informacji określisz, czy rzeczywiście chcesz objąć daną posadę.

9. Pracuj nad umiejętnością autoprezentacji

W życiu zawodowym, a w szczególności w niektórych zawodach, ważna jest swoboda wypowiadania się. Staraj się wyeliminować ze swoich wypowiedzi kolokwializmy, jeśli zbyt często je stosujesz. Pracuj nad płynnością mowy i naucz się panować nad głosem. To szczególnie ważne, jeśli w stresujących sytuacjach nie potrafisz kontrolować dźwięków wydobywających się z Twojego gardła.

10. Pokaż, że jesteś zaangażowany w proces rekrutacji

Słuchaj uważnie słów rekrutera. Możesz zadawać pytania uściślające, chcąc przekonać się, że dobrze zrozumiałeś wypowiedź potencjalnego pracodawcy. W ten sposób pokażesz, że zależy Ci na otrzymaniu określonej posady. Udowodnisz to jeszcze dobitniej, stosując się również do poprzednich wskazówek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 10 porad jak przygotować się do rozmowy o pracę - Gazeta Pomorska

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza