100 milionów w budżecie prezydenta Biedronia, jak 100 milionów od prezydenta Wałęsy

Grzegorz Hilarecki
Prezydent Robert Biedroń (w środku).
Prezydent Robert Biedroń (w środku). Krzysztof Piotrkowski
Pamiętacie państwo obiecywane przez Lecha Wałęsę 100 mln zł dla każdego? Starsi pewnie tak, a młodszym trzeba przypomnieć, że nikt ich nigdy nie zobaczył. Nie zobaczy też o 100 mln złotych zwiększonego przez Roberta Biedronia budżetu Słupska, co tak mocno w ubiegłym tygodniu prezydent podkreślał, jako jedną ze swoich głównych zasług, obok spłacania długów, w Słupsku.

Czwartkowo-piątkowa aktywność w warszawskich mediach Roberta Biedronia wróciła do włodarza Słupska rykoszetem. I to nie tylko od lokalnych rywali politycznych. Rzut oka do budżetów Słupska 2014 i 2018 udowadnia, iż prezydent bajki opowiadał, by bronić się przed pytaniami dziennikarzy o częste wyjazdy z miasta.

Powiedział, iż dzięki nim załatwił zwiększenie budżetu Słupska o 100 mln zł i spłaca zadłużenie miasta. Mamy czas przedwyborczy, więc kontrkandydaci Roberta Biedronia w wyborach prezydenckich ruszyli do ataku. Najpierw przewodniczący klubu PiS w radzie Robert Kujawski zorganizował w poniedziałek konferencję prasową, na której punktował „spłacanie długów” Słupska przez prezydenta Biedronia. Wskazując, że ładnie to wygląda tylko na pozór na papierze, bo wyprowadzono ponad 32 mln długu do stworzonej w tym celu spółki 3 Fale.

A to miasto i słupszczanie ten dług spłacą! Potem o aktywności medialnej w Warszawie 12 i 13 lipca prezydenta Biedronia interpelację napisała przewodnicząca rady miejskiej Beata Chrzanowska z PO. Oficjalnie zapytała, w jakim charakterze był tam prezydent Słupska i jak ma rozumieć jego słowa, które padły w Polsacie: „Kocham Słupsk, często w nim bywam”. Jej zdanie zacytujemy: „Poza tym oburzające jest podawanie przez Pana odbiegających od prawdy informacji, manipulowanie danymi i przypisywanie sobie wszystkich sukcesów, np. mówił Pan o wychodzeniu miasta z zadłużenia, po tym jak dwa dni wcześniej zadłużył je na kilkadziesiąt milionów”.

Pomijając fakt, że to rada przyklepuje długi, więc jest to też „sukces” radnych, widać, że kreowany przez prezydenta Biedronia za pomocą niektórych mediów obraz ma się nijak do słupskiej rzeczywistości. Akurat w dwa tygodnie prezydent uzyskał zgodę na zadłużenie miasta o 32 mln zł. Z czego 19 mln pójdzie na spłatę długów, które zaciągnął poprzedni prezydent, a obecny zamiast spłacić w terminie woli zrzucić ten problem na swojego następcę i przesunąć do 2033 roku. A jak jest z owymi 100 milionami w budżecie.

Co ciekawe, tu prezydenta wypunktował nie polityczny konkurent, a były urzędnik wydziału finansowego ratusza. Zapytał w ramach dostępu do Informacji Publicznej i oficjalne odpowiedzi ratusza pokazują, że budżet miasta nie został zwiększony o 100 mln, a Robert Biedroń nie ma na tym polu zasług, bo jeśli już to ma je... rząd tak zwalczanego przez niego PiS-u. Otóż porównując dane w sprawozdaniach z wykonania budżetu miasta rok 2014, gdy obecny prezydent obejmował urząd z 2017 to dochody bieżące wzrosły o 97 mln zł, ale dochody ogółem tylko o 46,7 mln. „Łatwo wybierać sobie dane, by zrobić wrażenie i tzw. PR.

A jeśli wybrał pan sobie ten wskaźnik do pochwalenia się, ile to wypracował pan dochodów bieżących dla miasta, chcielibyśmy tam zapytać...” - padły pytania. Po pierwsze, o rządowy program 500 +. Odpowiedź pokazuje, że w 2014 roku, gdy program nie istniał, Słupsk nie dostał ani grosza na to, a teraz otrzymuje 45,1 mln zł na rok. Miasto nie ma tu nic do rzeczy, tylko oddaje te pieniądze uprawnionym słupszczanom. I tak to sztucznie budżet Słupska się zwiększył, jak innych miast i gmin w całej Polsce, i nie ma w tym ani krzty zasług Roberta Biedronia, który program 500+ krytykował. Ale już w kwestii pytania o spadek dochodów z podatku CIT., ratusz tłumaczy, że to nie jego wina, choć prezydent chwalił się, iż zwiększył dochody z podatków. To akurat prawda. Robert Biedroń podniósł lokalne podatki.

Warto wiedzieć

PODNIESIENIE PODATKÓW W SŁUPSKU
Oczywiście Robert Biedroń ma zasługi w zwiększeniu budżetu miasta, w końcu to on podniósł wszystkie możliwe lokalne podatki oraz czynsze w mieście. Np. z podatku od nieruchomości miasto ma 6,8 mln złotych więcej niż w 2014 roku. Z czego 2,3 mln złotych jest zdaniem ratusza wynikiem podwyżki podatków.

WYŻSZE CZYNSZE
Wzrost czynszów (np. w komunalce o 35 procent w cztery lata!) przyniosło dodatkowe 3 mln zł miastu.

PODWYŻKA ZA ŻŁOBKI
Działania miasta w sprawie przedszkoli i żłobków, między innymi za godziny płatne, przyniósł wzrost z 30,3 do 30,6 mln zł rocznie.

WIĘKSZA STREFA
Powiększenie obszaru strefy płatnego parkowania w mieście i podwyżka przyniosły dodatkowe dochody o 600 tys. zł. Tak to zwiększono budżet, a zapłacili słupszczanie.

Zobacz także: Robert Biedroń: - Propaguje się fałszywe informacje o zadłużeniu Słupska

Wideo

Komentarze 95

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tadeusz

Z powyższych rozważań oraz z analizy przestrzeni rzeczywistej można sformułować twierdzenie o przestrzeniach egzystencjalnych. TWIERDZENIE. Patologie wyższego rzędu generują plagi wyższego rzędu. DOWÓD. Dowód wynika wprost z definicji. Przykłady. Odwołujemy się do internautów, inteligentnych, refleksyjnych i oczytanych, aby pokusili się o podanie przykładów, także w ramach ćwiczeń intelektualnych.

T
Tadeusz

Patologiami wyższego rzędu w szerszym sensie, nazywamy idee, ideologie, czynności i działania przekształcające naród w bezwolną masę plemienną, bez poczucia ogłupienia i zniewolenia. Przykłady: obdarowywanie władzą figurantów i najemników obcych stronnictw np. Stronnictwa Pruskiego, Stronnictwa Niemieckiego, Stronnictwa Ruskiego, a także dewiantów na prezydentów miast a w przyszłości i państwa tzw. tęczowy prezydent, przekształcanie sztuki w obrzydliwe spektakle, uprawianie rewolucji semantycznej polegającej na fałszowaniu podstawowych pojęć egzystencjalnych. Inteligentny internauta poda dalsze przykłady w ramach ćwiczenia sprawności intelektualnej.

T
Tadeusz

Czytelnicy naszych tekstów dydaktycznych, zapewne kojarzą, iż sprowadzenie satanistycznej orgii, niby teatralnej, pt. "Klątwa" w ramach festiwalu teatralnego pt. " Scena wolności"; wolności rozumianej jako wyzwolenie zboczonego erosa spod władzy rozumu, etyki i moralności, stanowi poważne nadużycie, dlatego, że takie diabelskie misterium, należy do katalogu patologii wyższego rzędu i nadaje się do rozpatrzenia przez sąd, ale nie przez tzw. kastę nadzwyczajną, tylko przez normalny sąd, przez sąd zreformowany i sprawiedliwy.

T
Tadeusz

Zauważmy fakt, iż wydawanie pieniędzy podatnika na satanistyczne orgie pt. "Klątwa" i opowiadanie ludowi w niby polskich mediach, przez zboczeńców intelektualnych, czyli pożytecznych idiotów, że bluźnierstwa, obrzydliwe zboczenia seksualne, plugawienie figury i pamięci honorowego obywatela Słupska św. Jana Pawła II, że jest to "sztuka teatralna" że jest to wyraz ekspresji "artystycznej" wpisuje się w wojnę hybrydową, polegającą na świadomym procesie niszczenia naszej kultury i spowodowania zdziczenia dobrych zwyczajów i obyczajów.

T
Tadeusz

KOREKTA. Dzisiaj, w Słupsku, na Placu Zwycięstwa, w godzinach od 15.00 do 17.00 zbierane są podpisy do Prezydenta Miasta Słupska, z żądaniem aby natychmiast wycofana została z festiwalu teatralnego "Scena wolności" szatańska orgia pt." Klątwa", podczas której, plugawiona jest i bezczeszczona figura honorowego obywatela miasta Słupska, św. Jana Pawła II. Satanizm tej niby sztuki teatralnej, polega między innymi, a aktach zboczonego seksu, z wykorzystaniem figury św. Jana Pawła II. Każdy normalny Polak powinien protestować i bronić się, przed deprawacją, demoralizacją i niszczeniem naszej kultury narodowej, przez zdegenerowane środowiska sodomitów i zboczeńców intelektualnych.

T
Tadeusz

Dzisiaj na Placu Zwycięstwa, w godzinach od 15.00 do 17.00 zbierane się podpisy do Prezydenta Miasta Słupska, z żądaniem aby natychmiast wycofana została z festiwalu teatralnego "Scena wolności" szatańska orgia pt." Klątwa", podczas której, plugawiona jest i bezczeszczona figura honorowego obywatela miasta Słupska, św. Jana Pawła II. Satanizm tej niby sztuki teatralnej, polega między innymi, a aktach zboczonego seksu, z wykorzystaniem figury św. Jana Pawła II. Każdy normalny Polak powinien protestować i bronić się, przed deprawacją, demoralizacją i niszczeniem naszej kultury narodowej, przez zdegenerowane środowiska sodomitów i zboczeńców intelektualnych.

T
Tadeusz

Sodomita celebryta ze Słupska, czaruje lud słowami pięknej poezji pt. „Mały książę”.

Ludzie inteligentni i refleksyjni nie dają się nabrać na takie tandetne chwyty, sugerujące miłość, piękno i dobroć. Zło osobowe, często się maskuje przyjmując postać radosnej, wesołej i miłującej osoby. Jest to zakamuflowany fałsz i doskonałe kłamstwo. W świetle umiłowania „spektaklu” pt. "Klątwa" przyjmuje ono charakter demoniczny. Bądźmy tego świadomi i nie udawajmy naiwnych głupków.

 
T
Tadeusz

Z informacji zawartej w Internecie, z przekazów medialnych oraz poprzednich "prezentacji" tej satanistycznej orgii, wiadomo, że sprowadza się ona do bluźnierstw Bogu Chrześcijan, w szczególności katolików, poniża i zohydza w perwersyjnym seksie, osobę św. Jana Pawła II, honorowego obywatele Słupska, normalnych Polaków i Polskę. Brońmy się przed systematyczną i zorganizowaną strategią niszczenia naszej kultury i deprawowania obywateli, przez tubylcze najemne Siły Ciemności, w tym także sodomitów i dewiantów, seksualnych i intelektualnych.

T
Tadeusz

Szaleństwa tubylczych Sił Ciemności - satanistyczna prowokacja w Słupsku. My, mieszkańcy Słupska zorganizowani w społeczny komitet "NIE POZWOLIMY PLUĆ NAM W TWARZ" stanowczo żądamy natychmiastowego wycofania spektaklu "Klątwa" w reż. Oliviera Frljica z festiwalu teatralnego "Scena wolności" współorganizowanego przez Miasto Słupsk w związku z rokiem obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz odwołania Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku Dominika Nowaka - odpowiedzialnego za zaproszenie i zakwalifikowanie do festiwalu w/w przedstawienia.

 
B
Biedroń zagwiazdorzył!
Władze Słupska zablokowały uruchomienie czwartej linii autobusowej do Ustki. Przewoźnik prawomocnie wygrał proces z miastem w sądzie administracyjnym. Teraz będzie się domagał od władz Słupska stu tysięcy złotych odszkodowania. Ratusz odpiera zarzuty, że wykluczenie przewoźnika miało związek z tym, że firma męża pani wiceprezydent również wozi pasażerów na tej trasie.

Półtora roku temu firma Ana Express starała się o zgodę władz Słupska na obsługę linii do Ustki. Sylwia Matusiak, była właścicielka firmy Ana Express podkreśla, że zaczęła biznes, bo jej dotychczasowy pracodawca - Dana Express - zakończył działalność.
"NIE DOSTALIŚMY ZGODY"
- Ta firma była właśnie czwartym przewoźnikiem na tej trasie, chcieliśmy wejść w jej miejsce. Pytałam w Zarządzie Infrastruktury Miejskiej w Słupsku, jak mam to załatwić i czy dostanę zgodę. Usłyszałam, że nie będzie z tym problemów. Kupiłam dwa autobusy, zainwestowałam w plac manewrowy, ubezpieczenia i szkolenia. Potem się okazało, że na spotkaniu przewoźników wstał mąż pani wiceprezydent Słupska, pan Sylwester Wojewódzki i zażądał analizy jak nowy przewoźnik wpłynie na dotychczasowych - mówi Sylwia Matusiak.
- Potem nie dostaliśmy zgody, bo miasto uznało, że zepsujemy rynek i czwarty przewoźnik jest niepotrzebny, choć chwilę temu funkcjonowały tu właśnie cztery linie. Decyzja urzędu miasta w Słupsku doprowadziła naszą firmę do bankructwa. Musieliśmy sprzedać autobusy ze stratą, nie zarabialiśmy pieniędzy. Skierowaliśmy pozew do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku i przyznano nam rację w sprawie decyzji. Pani wiceprezydent była kiedyś właścicielką konkurencyjnej firmy, którą w tym momencie prowadzi jej mąż, więc wydaje mi się, że to było przyczyną - mówi Sylwia Matusiak.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w uzasadnieniu wyroku napisał, że "z treści decyzji organu wynika, że organ ten w ogóle nie wykazał, na czym jego zdaniem polegać będzie zagrożenie funkcjonowania dotychczasowych linii obsługujących trasę Słupsk-Ustka-Słupsk w przypadku uruchomienia na tej trasie przez wnioskodawczynię".
WICEPREZYDENT: "TEORIA SPISKOWA"


Wiceprezydent Słupska Marek Biernacki mówi, że sugerowanie związku zablokowania działalności Ana Express z firmą męża drugiej wiceprezydent miasta Krystyna Danileckiej-Wojewódzkiej to teoria spiskowa.
- Nie chcę tego komentować, zawsze można jakieś teorie spiskowe sobie dokładać. Myśmy po prostu analizowali sytuację na rynku, a nie to, kto co robi. Działaliśmy zgodnie z ustawą - dodaje wiceprezydent.
Zdaniem Marka Biernackiego firma Ana Express popełniła błąd, bo powinna najpierw postarać się o pozwolenia na działalność, a dopiero później inwestować w zakup autobusów. - Przykro to mówić, ale pan wiceprezydent nie zna przepisów. Żeby dostać zezwolenie trzeba się wykazać taborem, zezwoleniami i szkoleniami. Ja swojego zdania nie zmieniam. Nie było podstaw do blokowania naszej działalności - dodaje Sylwia Matusiak.
Pozew przeciwko miastu ma trafić do sądu w najbliższych tygodniach. Wiceprezydent Biernacki podkreśla, że wprowadzanie nowych przewoźników na trasę do Ustki jest sprzeczne z planami samorządów reaktywacji transportu kolejowego. - Po to budujemy węzły transportowe i linia 405 jest modernizowana. Stawiamy na kolej, to jest przyszłość - podkreśla wiceprezydent Słupska.
Od kilku lat jednak pociągi jeżdżą do Ustki tylko w wakacje. Pozostałe dziesięć miesięcy w roku linia Słupsk-Ustka jest nieczynna.

 

B
Bidron
W dniu 24.07.2018 o 23:32, Kerix napisał:

Moim zdaniem Biedroń sobie dobrze radzi, i ważne, że samorządowiec a nie jakaś kolejna nawiedzona Pawłowiczowa czy inny pojebus.

najwyżej moga radzic sobie jego zastepcy, bo on nic nie robi. A jak oni sobie radza....niech kazdy odpowie sobie sam.
p
pan tadeusz kretynek

Kolo porządnego samorządowca to on nawet nie stał.

 

K
Kerix

Moim zdaniem Biedroń sobie dobrze radzi, i ważne, że samorządowiec a nie jakaś kolejna nawiedzona Pawłowiczowa czy inny pojebus.

M
Marwa
W dniu 21.07.2018 o 23:48, Gość napisał:

W mieście do zarządzania potrzebny jest samorządowiec, a nie "złotousty" polityk.

Mądrze i politycznie.

Pewnie, że potrzebny samorządowiec a nie partyjniak.

w
walić kleszcza

murale to właściwe uzupełnienie dużych inwestycji miejskich

- super, gdyby tyle to nie kosztowało, kosztem właśnie zaniedbanych klatek i innych wałków w PGMie

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3