Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100 Rzeźb dla Lema - wernisaż, spotkania, koncerty Michalove i Source of Mary. Zaprasza Damnica

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Będzie się w ten weekend działo w gminie Damnica. Przyjadą znani rzeźbiarze, będą spotkania z artystami oraz koncerty mocnej muzyki. Zagrają Source of Mary, Michalove.

100 Rzeźb dla Lema - to wydarzenia artystyczne organizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Damnicy przy współudziale Wójta Gminy Damnica i Centrum Edukacji i Kultury w Damnicy. Biblioteka w ten sposób włącza się w obchody roku lemowskiego, w związku z 100. rocznicą urodzin pisarza. Ponadto 100 Rzeźb dla Lema to imprezy kulturalne towarzyszące obchodom Dni Gminy Damnica.

Harmonogram imprez

4 czerwca - na świeżym powietrzu przed budynkiem GBP i CEiK w Damnicy, ul. Witosa

  • godz.19 - video 100 Rzeźb dla Lema
  • godz. 20 - wernisaż rzeźbiarzy i pozostałych artystów (pisarki i scenarzystki Aleksandry Majdzińskiej, zespołów Source of Mary oraz Michalove). Performance Czesława Podleśnego.
  • godz. 21 - koncert zespołu Source of Mary. Skład: Jakub Krzemiński – gitara, Michał Umiński – gitara, Iacopo di Traglia– bas, Łukasz Śmigiel – perkusja. Gatunek: metal/rock progresywny.

- Współczesne, futurystyczne rzeźby zaproszonych artystów oraz mocne brzmienie zespołu muzycznego idealnie wpisują się w klimat lemowskiej prozy - mówią organizatorzy.

Adriana Majdzińska - to znakomita gdańska artystka, urodzona w 1973 w Słupsku. Rzeźbiarka, zajmuje się również rysunkiem, działaniami artystycznymi i inicjatywami społecznymi. W 2000 r. ukończyła wydział Rzeźby ASP w Gdańsku. Od 2006 zawodowo związana z macierzystą uczelnią. Współtwórca i koordynator Przestrzeni Sztuki WL4 w Gdańsku.
W twórczości interesuje ją forma przestrzenna w klasycznym rozumieniu. Pracuje głównie w drewnie, ale stosuje również metal, kamień, beton czy ceramikę. Wybrany materiał zawsze podporządkowuje treści prac. Operuje prostymi, syntetycznymi formami nadając im znaczenie symbolu.

Czesław Podleśny - wybitna postać gdańskiej rzeźby. Urodził się 62 lata temu w Rybniku, w rodzinie górniczej. Po zakończeniu edukacji w zakopiańskim Liceum Sztuk Plastycznych, rozpoczął edukację na wydziale rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Po dwóch latach przeniósł się do stolicy, do warszawskiej ASP, gdzie razem z Jurkiem Foberem i Andrzejem Szarakiem stworzył grupę artystyczną "...kim jesteś...".
Czesław Podleśny to artysta pełen pasji, jest rzeźbiarzem, malarzem, rysuje, jest ceramikiem. Tworzy w różnym materiale, jednak ulubionym tworzywem artysty jest metal. Jego podejście do sztuki ukształtowały rodzina i historia, a poruszana tematyka ma źródło w śląskim pochodzeniu rzeźbiarza. Czesław Podleśny to niezależny artysta z ogromnym dorobkiem, którego prace można znaleźć w wielu europejskich galeriach sztuki i renomowanych światowych muzeach.

Ada Majdzińska i Czesław Podleśny są współzałożycielami WL4 Mleczny Piotr. To grupa niezależnych twórców niezwiązana z żadną instytucją, dla której nadrzędną wartością jest sztuka. W tym gronie są artyści dojrzali i dopiero rozpoczynający drogę twórczą działający w różnych obszarach sztuki. Różnorodność stanowi ich siłę. WL4 to 14 rezydentów malarzy i rzeźbiarzy, grafików i fotografów, ludzi promujących sztukę i działających w jej różnorodnych obszarach. WL4 to budynek Mlecznego Piotra na terenie Stoczni Cesarskiej w Gdańsku.

Muzykę Source of Mary można opisać jako długie, klimatyczne utwory przywodzące na myśl industrialną otchłań wyrażoną przez bogate, ciężkie, niepozbawione melodyjności kompozycje z dużą ilością improwizacji.

5 czerwca

  • godz. 10 i 12.30 - warsztaty rzeźbiarskie dla dzieci i młodzieży, które poprowadzą Ada Majdzińska i Czesław Podleśny
  • godz.16 - GBP w Damnicy, ul. Witosa 13 - spotkanie autorskie z pisarką Aleksandrą Majdzińską
  • godz. 16.45- koncert zespołu Michalove. Skład: Justyna Bryzgalska, Anna Terefenko, Kuba Bryzgalski

Aleksandra Majdzińska - pochodzi z miejscowości Stara Dąbrowa (wieś położona w gminie Damnica). Pisarka, scenarzystka, tłumaczka, wieloletnia nauczycielka polonijna na Wschodzie. Za scenariusz do filmu "Mleczny brat" w reżyserii Vahrama Mkhitaryana (producent: Wajda Studio) zdobyła nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Złota Morela w Erywaniu i została nominowana do Nagrody Juliusza Machulskiego. Stypendystka ministra kultury, marszałka województwa pomorskiego i starosty słupskiego.

Zespół Michalove swoją transową muzykę, przestrzenne brzmienie handpanu, tankdrumów i akordeonu łączy ze światem tradycyjnych pieśni ludowych. Swoje inspiracje czerpią głównie z ukraińskich pieśni wielogłosowych, ale również z pieśni z różnych stron Polski, Białorusi, Bałkanów. Michalove to rodzinne trio, które w swoich kompozycjach przywołuje pieśni wiosenne, żniwne, weselne, miłosne, dziadowskie, kolędy i kołysanki, łącząc je w opowieści odwzorowujące cykle przyrody i ludzkiego życia, przekraczając granice czasu i gatunków muzycznych.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza