Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

107 turbin wiatrowych powstanie na morzu między Ustką a Łebą. Baltica 2 ma dostawcę

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Zdjęcie ilustracyjne
Duński Ørsted i PGE wybrały Siemens Gamesa jako dostawcę turbin dla jednego z etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. 107 turbin wiatrowych stanie na Bałtyku między Ustką a Łebą w odległości 40 kilometrów od lądu.

- Ørsted i Grupa PGE podpisały umowę z Siemens Gamesa Renewable Energy na dostawę turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2 o łącznej mocy około 1,5 GW – informuje Marcin Poznań, rzecznik PGE. - To największy jak dotąd realizowany w Polsce projekt energetyczny oparty o odnawialne źródła energii. Baltica 2 będzie produkować zieloną energię elektryczną pozwalającą zaspokoić potrzeby ok. 2,4 mln polskich gospodarstw domowych. Ørsted i PGE spodziewają się uruchomienia projektu Baltica 2 do końca 2027 roku.
 
Poza dostawą 107 turbin o mocy 14 MW każda Siemens Gamesa odpowiadać będzie także za ich serwisowanie oraz dostawę części zamiennych przez okres pięciu lat od uruchomienia.
 
– Realizujemy największy projekt w historii energetyki odnawialnej w Polsce. Podpisana umowa dotyczy dostawy turbin dla Baltica 2 o mocy około 1,5 GW, która stanowi największą inwestycję realizowaną w polskiej części Morza Bałtyckiego i jedną z największych tego typu na świecie – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.- Grupa PGE jest odpowiedzialna za zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetycznego. Konsekwentnie realizujemy strategię w zakresie tworzenia nowych, zielonych źródeł energii elektrycznej dla naszego kraju. Do 2030 roku zamierzamy wybudować na Bałtyku ok. 2,5 GW mocy wytwórczych.

– W świetle wyzwań makroekonomicznych jesteśmy szczególnie dumni z faktu, że możemy ogłosić ten ważny krok milowy dla Baltica 2 – projektu pionierskiego w skali rynku morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, który utoruje drogę dla transformacji energetycznej Polski w kierunku zielonej energii. Chciałem podziękować naszemu partnerowi PGE oraz polskiemu rządowi za wsparcie, dzięki którym to stało się możliwe – mówił z kolei Rasmus Errboe, prezes Ørsted na region Europy.
 
– Podpisana właśnie umowa dotycząca Baltica 2 wzmacnia fundamenty pomyślnej budowy sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Morze Bałtyckie daje ogromne możliwości rozkwitu branży w nadchodzących latach, a my wraz z Polską i naszymi partnerami jesteśmy zaangażowani w jej dalszy rozwój – powiedział Marc Becker, prezes Siemens Gamesa w obszarze offshore.

Program offshore Grupy PGE realizuje spółka PGE Baltica, która w zachodniej części usteckiego portu buduje bazę serwisową i Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej. Baza ma służyć bieżącemu monitoringowi farm wiatrowych PGE na Bałtyku oraz planowanym i doraźnym naprawom turbin działających na morzu. Z Ustki będą wypływać statki z załogami serwisującymi i częściami zamiennymi. PGE Baltica ma także w planach budowę Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej, w którym między innymi szkoleni będą przyszli serwisanci. Z kilku wariantów projektów zagospodarowania terenu spółka wybierze ten pozwalający najlepiej dostosować teren portowy do potrzeb serwisowania morskich farm wiatrowych, a jednocześnie wpasowujący się w obecną zabudowę portu i jego charakter turystyczny. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na 2024 rok.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza