1170 zdjęć z fotoradaru w Półcznie na DK 20! Kierowcy pędzą przez wieś

Sylwia Lis
Sylwia Lis
1170 zdjęć z fotoradaru w Półcznie na DK 20! Kierowcy pędzą przez wieś.
1170 zdjęć z fotoradaru w Półcznie na DK 20! Kierowcy pędzą przez wieś. Sylwia Lis
Udostępnij:
Zatrważające dane z fotoradaru ustawionego na drodze nr 20 w Półcznie w powiecie bytowskim. Aż sześciu kierowców dziennie przekracza dozwoloną prędkość. – Dane zaskakują – mówi Bogdan Ryś, wójt gminy Studzienice i liczy na to, że kierowcy w końcu się opamiętają.

Mieszkańcy Półczna bardzo długo walczyli o to, aby we wsi stanął fotoradar. W sprawę mocno zaangażował się Bogdan Ryś, wójt Studzienic. Urządzenie stanęło 18 czerwca ubiegłego roku. Jak twierdzą samorządowcy fotoradar w Półcznie potwierdził, że w miejscu tym jest bardzo niebezpiecznie. Dane z urządzenia są porażające.

6 zdjęć dziennie

- Otrzymaliśmy od Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego wyniki kontroli przekroczeń prędkości za miniony rok, dokładnie od 18 czerwca do końca grudnia - mówi Bogdan Ryś. – Jestem przerażony, bo wyniki są zaskakujące. Nie spodziewałem się, że aż tylu kierowców za nic ma przepisy drogowe. W Półcznie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 kilometrów na godzinę. A okazało się, że we wskazanym okresie, aż 1170 kierowców przekroczyło dopuszczalną prędkość. Statystycznie codziennie aż sześciu zmotoryzowanych pędzi przez wieś. Taka wakacyjna pamiątka w postaci zdjęcia z fotoradaru niech będzie skuteczną przestrogą dla kierowców odwiedzających Kaszuby, mam nadzieję, że statystyki w tym zakresie znacznie się poprawią.
I dodaje: Wynik jednoznacznie wskazuje, że potrzeby społeczne były uzasadnione, a wskazany fotoradar jest odpowiedzią na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców i podróżujących – mówi wójt i kolejny raz apeluje: kierowco dbaj o bezpieczeństwo swoje i pozostałych osób uczestniczących w ruchu drogowym, w szczególności pieszych.

Trzeba jednak zauważyć, że od ubiegłego roku w Półcznie nie doszło do wypadków, których wcześniej było tu bardzo dużo. - Ruch na krajowej 20 jest coraz większy – mówią mieszkańcy Półczna. - To droga łącząca Bytów z Gdańskiem. Prosty odcinek drogi - jadąc od strony Kościerzyny - wręcz zachęca kierowców do wciśnięcia pedału gazu. Zaraz po wjeździe do miejscowości znajdują się pasy dla pieszych. Kierowcy - szczególnie ci nieznający terenu - często pędzą przez wieś, nie patrząc na ograniczenie. Niektórzy nie nadążają wyhamować przed przejściem. Na zebrze doszło już do kilku groźnych wypadków, ale to kilka lat temu. W przechodzącego przez pasy mężczyznę uderzył samochód. Poważnie ranny mieszkaniec Półczna trafił do szpitala. Lekarze długo walczyli o jego życie. W zasadzie po tych zdarzeniach zaczęliśmy walczyć o ustawienie fotoradaru. Mamy nadzieję, że przyniesie oczekiwany skutek. Dziwi nas jednak fakt, że aż tak wielu kierowców łamie przepis, przecież przed wjazdem do wsi jest oznaczenie o fotoradarze, ten nie stoi też w krzakach i nie jest przenoszony. Skąd więc taka duża liczna przyłapanych piratów drogowych? Wychodzi na to, że jeżdżą na pamięć i nie patrzą na znaki.

Nowy taryfikator

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2022 roku, obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Najczęstszym przewinieniem kierowców to zbyt duża prędkość. Przekroczenie do 10 km/h to mandat w wysokości – 50 zł. I kolejno: o 11–15 km/h – 100 zł, 21–25 km/h – 300 zł, 26–30 km/h – 400 zł, 31–40 km/h – 800 zł, 41–50 km/h – 1 tys. zł, 51–60 km/h – 1,5 tys. zł, 61–70 km/h – 2 tys. zł, 71 km/h i więcej – 2,5 tys. zł. I dodajmy, że jeśli kierowca drugi raz w ciągu dwóch lat zostanie złapany na przekroczeniu prędkości większym niż 30 km/h, jego mandat zostanie podwojony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Bida w swoich truchłach z nędzą, przez wieś pędzą.
Przejdź na stronę główną Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie