Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

12 drużyn walczyło w słupskiej bitwie o rower w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (zdjęcia)

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
12 drużyn walczyło w słupskiej bitwie o rower w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu
12 drużyn walczyło w słupskiej bitwie o rower w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu Krzysztof Piotrkowski
Drużyna G, czyli Izabela Bonk, Agata Bonk, Kamil Świątki, Aldona Remelska i Ksawery Remelski okazali się najlepsi w grze miejskiej, Bitwa o Rower, która odbyła się w niedzielę w Słupsku. Było to jedno z wydarzeń zorganizowanych w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Na Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT) w Słupsku Centrum Inicjatyw Obywatelskich we współpracy z miastem przygotowało dla mieszkańców atrakcje. Dla tych, którzy porzucili samochody i wzięli udział w konkursach przewidziano nagrody.Sporo się więc działo na ulicach miasta w niedzielę.

Zaczęto od odsłonięcia muralu przy Trzech Falach. W końcu obskurne betonowe schody z ul. Grunwaldzkiej prowadzące w stronę akwaparku, zyskały jakiś wygląd. - Teraz ten mural widać z ringu i robi wrażenie - zauważyła Ada Bartczak z CIO, która brała udział w przygotowaniu muralu.

ZOBACZ TAKŻE: 45. zawody rowerkowe w Słupsku.

Było oficjalne "odsłonięcie" z udziałem władz miasta, a po nim zaczęła się gra miejska. Ta też z udziałem władz, można zażartować, bo uczestniczył w niej wiceprezydent Marek Goliński. Ja sam mówił na mecie, tak dla zabawy, poza konkursem. Było 12 zespołów walczących o rower, w zasadzie o bony na zakup sprzętu rowerowego. Uczestnicy w określonym czasie musieli zjawiać się na wytyczonych w mieście 10 punktach nawiązujących do tematyki Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W tym roku obchodzonego pod hasłem przewodnim: „Mobilność bezemisyjna dla wszystkich”. Przed uczestnikami stały zadania, które musieli w ciągu pięciu minut rozwiązywać, przy okazji poznając ciekawe miejsca w mieście. Punkty z zadaniami były w różnych częściach miasta,m.in. w ratuszu, gdzie uczestnicy musieli wejść na ratuszową wieżę, w Białym Spichlerzu, gdzie musieli się trochę nauczyć, by odpowiedzieć na 9 pytań o historię słupskiego transportu zbiorowego. Uczestnicy odwiedzili siedzibę Park Krajobrazowy Dolina Słupi, gdzie też można sporo dowiedzieć się. oglądając wystawę, o otaczającej Słupsk przyrodzie. Byli w Ceramikarni, Parku Waldorfa i słupskim tramwaju.

- Mieszkamy tu w centrum, ale nie wiedzieliśmy o takich rzeczach, jak muzeum kolei. Warto było wziąć udział. Za rok znowu wystartujemy - usłyszałem na mecie podczas zakończenia gry.

Najlepiej z zadaniami poradziła sobie drużyna G. Drugie miejsce przypadło Przystojniakom, bo tak nazwali swój zespół:Mirosław Patalon i Abraham Patalon. A trzecie miejsce zajęła drużyna Chalków: Piotr Chalecki, Karolina Chalecka oraz Paweł Chalecki.

Nagrodami były bony upominkowe na rower lub sprzęt sportowy. Finał imprezy odbył się w parku przy al. Sienkiewicza. Obok uczestników było całe szefostwo miasta. Wręczono nagrody, dzieci mogły się pobawić i zjeść ciasto. Uwagę przykuwały dwa miejskie rowery cargo, które można wypożyczyć w siedzibie SOSiR na Szczecińskiej za darmo. Wielu słupszczan przechodzących obok, zaglądało za pomnik Sienkiewicza pytając o nie.

To nie koniec miejskich atrakcji dla mieszkańców związanych z Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu. To tydzień, w którym w dniu bez samochodu w Słupsku jest darmowa komunikacja miejska. We wtorek, 22 września więc autobusami MZK pojedziemy za darmo.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza