12 listopada: Wolne za 11 listopada 2018. Święto...

  12 listopada: Wolne za 11 listopada 2018. Święto Niepodległości potrwa dwa dni

  TK

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  12 listopada dniem wolnym za Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada
  12 listopada dzień wolny za 11 listopada 2018, by Polacy mogli świętować 100-lecie niepodległości.
  1/5

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©arch. PPG

  12 listopada 2018 to dzień wolny od pracy za Święto Niepodległości 11 listopada 2018. Taka jest ostateczna decyzja Sejmu. W środę po południu, 7 listopada, posłowie przegłosowali nowy dzień wolny w Polsce. A potem ustawę podpisał Prezydent RP Andrzej Duda. Wielu z nas zadawało sobie pytanie, czy za Narodowe Święto Niepodległości, które wypada w niedzielę, 11.11.2018 należy nam się dzień wolny do odbioru w innym terminie. Zgodnie z kodeksem pracy niestety, takiej możliwości nie ma, jednak głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości jednorazowo ustanowiono 12 listopada 2018 dniem wolnym od pracy. A to dlatego , że w tym roku obchodzić będziemy 11 listopada 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

  12 listopada dzień wolny za 11 listopada 2018


  W tym roku 11 listopada, czyli Narodowe Święto Niepodległości wypada w niedzielę. W związku z tym pojawiło się pytanie, czy za 11.11.2018 przysługuje dzień wolny do wybrania w innym terminie?

  Sejm w środę po południu, 7 listopada, uchwalił ustawę, zgodnie z którą 12 listopada 2018 roku będzie dniem wolnym za 11 listopada.
  Przyczyna? Święto odzyskania niepodległości 11 listopada w tym roku wypada w niedzielę i aby pozwolić Polakom godnie je świętować, posłowie postanowili umożliwić zabawy do późnej nocy oraz następnie godny wypoczynek w poniedziałek.

  SPRAWDŹCIE KONIECZNIE
  12 LISTOPADA DNIEM WOLNYM NIE DLA WSZYSTKICH: HANDEL, APTEKI


  Zgodnie z kodeksem pracy nie ma możliwości wybrania dnia wolnego za wolną niedzielę, bowiem jak stanowi polskie prawo, dzień wolny wybrać można jedynie, gdy święto wypada w sobotę. Z jakiego powodu?
  • sobota w wielu miejscach jest dniem pracy
  • sobota jest traktowana jako dodatkowy dzień roboczy.
  Przepisy nie przewidują możliwości odbioru dnia wolnego jeśli święto wypada w niedzielę. Pociechę może jednak stanowić fakt, że 11 listopada w roku 2019 wypada w poniedziałek i czekać na nas będzie przedłużony weekend.

  Czytaj również:
  Nowe święto państwowe 19.10. Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych


  Informacja
  w sprawie ustawy z dnia 7 listopada 2018 r. o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej


  Celem ustawy z dnia 7 listopada 2018 r. o ustanowieniu Święta Narodowego
  z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, jest upamiętnienie i uczczenie faktu odzyskania w dniu 11 listopada 1918 r. Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską. W związku z tym, w celu umożliwienia szczególnego uczczenia Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, ustawa wprowadza dodatkowy, jednorazowy dzień 12 listopada 2018 r. jako dzień będący Świętem Narodowym. Ustawa stanowi, że jest to dzień wolny od pracy.

  Ustawa wprowadza również dodatkowe szczególne regulacje dotyczące:
  1. udzielania w dniu 12 listopada 2018 r. świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń opieki zdrowotnej w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej, udzielanych na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, które mają być udzielone w tym dniu w godzinach ich udzielania przez świadczeniodawcę, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, według zaplanowanej na ten dzień kolejności (art. 3);
  2. zapewnienia dostępności w dniu 12 listopada 2012 r. aptek ogólnodostępnych, które zgodnie z uchwałą rady powiatu, o której mowa w art. 94 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne, są obowiązane zapewnić dostępność świadczeń na terenie powiatu w dni wolne od pracy (art. 3).

  Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.


  12 listopada 2018 dniem wolnym dzięki pomysłowi PiS


  Wszyscy, którzy są zainteresowani dniem wolnym w związku z 11 listopada 2018 mogą się już cieszyć na przedłużony weekend jeszcze w 2018 roku. Wszystko za sprawą inicjatywy radnego Prawa i Sprawiedliwości z warszawskiej dzielnicy Praga-Południe - Pawła Zalewskiego.  Według radnego Zalewskiego okazją do "godnego upamiętnienia i uczczenia przez rodaków tak doniosłej rocznicy" jakim jest 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, byłoby jednorazowe ustanowienie dnia 12 listopada 2018 dniem wolnym od pracy.

  Według informacji "Gazety Polskiej Codziennie" Zalewski zainspirował się dekretem marszałka Józefa Piłsudskiego, który podobnym precedensem posłużył się w roku 1919, ustanawiając jednorazowe święto narodowe. Jak podała "GPC", projekt ustanowienia dnia 12 listopada 2018 dniem wolnym od pracy zostanie rozważony w Sejmie w przyszłym tygodniu.

  Co pamiętasz na temat odzyskania niepodległości przez Polskę? TEST nie tylko na 11 listopada!

  Wpisz miejscowość i sprawdź wyniki wyborów  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Wybory samorządowe w Zabrzu DRUGA TURA


  Wybory samorządowe w Dąbrowie Górniczej DRUGA TURA


  Wybory samorządowe w Bytomiu DRUGA TURA  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 PLUS POLECAMY

  Wideo