MKTG SR - pasek na kartach artykułów

123 urodziny słupskiego ratusza. Zobacz niesamowite i stare zdjęcia budynku!

Przemysław Wawryk
Opracowanie:
Wideo
od 7 lat
W czwartek, 4 lipca, mijają 123 lata od momentu uroczystego oddania nowego gmachu miejskiego ratusza. Ten neogotycki budynek, który miał być odpowiedzią na rosnące potrzeby rozwijającego się Stolpu, wybudowano w nieco ponad dwa lata. Budowa rozpoczęła się w kwietniu 1899 roku.

Historia ratusza w Słupsku

Budowa słupskiego ratusza. Pomysłodawcą był ówczesny burmistrz Hans Matthes, który uważał, że budynek, w którym do tej pory urzędowały władze miasta, jest zbyt ciasny. Odpowiedzią na potrzeby rozwijającego się, wówczas trzydziestotysięcznego Stolpu, miał być nowy, dużo większy, neogotycki budynek.

Początkowo ratusz miał stanąć przy obecnej alei Sienkiewicza (niem. Blücherplatz, następnie Bismarckplatz), ale ostatecznie zdecydowano się wznieś go przy placu Zwycięstwa (nazywany na początku Wollmarktem, a następnie, do końca II wojny światowej pl. Heinricha von Stephana).

Prace przy budowie ratusza ruszyły w kwietniu 1899 roku. Inwestycja dwukrotnie przekroczyła planowany budżet. Zamiast 300 tysięcy marek, wydano 600 tysięcy. Dodatkowo, w skutek rozbudowy miasta i stworzenia sieci kanalizacji, Hans Matthes zadłużył kasę miejską na około 2 miliony marek co poskutkowało tym, że w roku 1904, w atmosferze skandalu, zrezygnował z urzędu burmistrza.

Uroczyste oddanie nowego gmachu odbyło się 4 lipca 1901 roku. Do tej pory w siedzibie słupskiego magistratu możemy znaleźć elementy, które nie zmieniły się przez ostatnie 122 lata. Na korytarzach zachowały się lampy z kurkami gazowymi, w gabinecie prezydenckim nadal możemy zobaczyć oryginalne tapety i to samo biurko, przy którym zasiadał Matthes. W sali, w której obraduje Rada Miejska, znajdziemy dwa ścienne malowidła – jedno przedstawia wtórne nadanie praw miejskich, w roku 1310 przez margrabiów magdeburskich Jana i Waldemara, drugie wykupienie Słupska przez mieszczan spod 12-letniej władzy Krzyżaków. Warta uwagi jest także 56 metrowa wieża ratusza, która udostępniana jest zwiedzającym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza