Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

12-latka na hulajnodze wystraszyła się samochodu i przewróciła się. Na szczęście kierowca zdążył zahamować

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Policjanci z Lęborka interweniowali w związku ze zgłoszeniem potrącenia na przejściu dla pieszych 12-letniej dziewczynki, do jakiego miało dojść na Alei Wolności w Lęborku. Jak się okazało, dziecko przewróciło się na jezdni, bo wystraszyło się hamowania samochodu, który zatrzymał się przed pasami. Na szczęście dziewczynce nic się nie stało. Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w obrębie przejść dla pieszych.
Policjanci z Lęborka interweniowali w związku ze zgłoszeniem potrącenia na przejściu dla pieszych 12-letniej dziewczynki, do jakiego miało dojść na Alei Wolności w Lęborku. Jak się okazało, dziecko przewróciło się na jezdni, bo wystraszyło się hamowania samochodu, który zatrzymał się przed pasami. Na szczęście dziewczynce nic się nie stało. Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w obrębie przejść dla pieszych. Fot. Pixabay.com
Policjanci z Lęborka interweniowali w związku ze zgłoszeniem potrącenia na przejściu dla pieszych 12-letniej dziewczynki, do jakiego miało dojść na Alei Wolności w Lęborku. Jak się okazało, dziecko przewróciło się na jezdni, bo wystraszyło się hamowania samochodu, który zatrzymał się przed pasami. Na szczęście dziewczynce nic się nie stało. Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w obrębie przejść dla pieszych.

W środę około godziny 15 dyżurny lęborskiej policji otrzymał zgłoszenie o potrąceniu na przejściu dla pieszych dziecka przez osobę kierującą peugeotem. Do zdarzenia miało dojść na Alei Wolności. Skierowani na miejsce policjanci ruchu drogowego ustalili, że do potrącenia nie doszło, a 12-latka, która wchodziła z hulajnogą na pasy wystraszyła się jadącego w jej kierunku samochodu i przewróciła na jezdnię, tuż przed autem, które zatrzymało się przed przejściem. Na szczęście nie odniosła żadnych obrażeń.

Policja apeluje:

- Pamiętajmy, że zawarte w ustawie prawo o ruchu drogowym regulacje prawne dotyczące zachowania kierujących względem pieszych, nakładają na kierowców określone obowiązki, ale też nie zwalniają niezmotoryzowanych z konieczności zachowania szczególnej ostrożności na drodze, zwłaszcza w obrębie przejść dla pieszych. Kierujący pojazdem (z wyłączeniem kierującego tramwajem), zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego, obserwować nie tylko przejście dla pieszych ale i jego okolicę i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu albo na nie wchodzącemu - przypomina policja.

Jednak podkreśla, że obowiązki maja również piesi.
- Przypominamy, że pieszy ma obowiązek zachować szczególną ostrożność podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. Brak takiej ostrożności może doprowadzić do tragedii, bo pieszy, jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego w przypadku zderzenia z pojazdem ma niewielkie szanse na uniknięcie poważnych obrażeń - zaznacza policja.

Przepisy prawa o ruchu drogowym zabraniają pieszemu:

- wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi, przechodzenia przez jezdnię w miejscu ograniczonej widoczności drogi,
- zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko,
- przebiegania przez jezdnię,
- chodzenia po torowisku, wchodzenia na torowisko gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie,
- korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Zanim wejdziemy na jezdnię/przejście dla pieszych, oceńmy właściwie prędkość nadjeżdżającego pojazdu i odległość, w jakiej się od nas znajduje. Pamiętajmy również o konieczności noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu, szczególnie poza terenem zabudowanym.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza