Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

18. Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku. Festiwal SOK i Kulturalnego Punktu Zapalnego

Marcin Wójcik
Marcin Wójcik
18. edycja Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku rozpocznie się już jutro (11 września). W programie m.in. spektakle i spotkania. Na zdjęciu: Leo Leszek Kantor, 16. Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku (2018)
18. edycja Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku rozpocznie się już jutro (11 września). W programie m.in. spektakle i spotkania. Na zdjęciu: Leo Leszek Kantor, 16. Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku (2018) Krzysztof Piotrkowski
18. edycja Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku rozpocznie się już jutro (11 września). W programie m.in. spektakle i spotkania.

Festiwal od 18 lat
Dni Kultury Żydowskiej organizowane są w Słupsku od 18 lat. Przyjmują one bardzo różnorodne formy - od debat i wykładów, poprzez pokazy filmowe, warsztaty muzyczne, kulinarne, etnograficzne, aż po koncerty i inscenizacje teatralne. Festiwal zapoznaje słupszczan z dziejami kultury żydowskiej w Polsce i na świecie. Skupia się na relacjach między Polakami i polskimi Żydami, na jasnych i ciemnych stronach wspólnej historii. Nie unika również trudnych tematów i co roku udowadnia, że więcej nas łączy, niż dzieli.

4 dni wydarzeń
W tym roku wydarzenia festiwalowe będą trwać przez 4 dni. Inauguracja festiwalu nastąpi 11 września o godz. 18.00. Będzie to spotkanie z Jerzym Giebułtowskim, tłumaczem książek poruszających tematykę Holocaustu. W rozmowie z Jolantą Krawczykiewicz, dyrektorką Słupskiego Ośrodka Kultury, opowie o książkach "Zagłada Żydów europejskich" Raula Hilberga i "Behemot" Franza Neumanna, a także o słynnym Archiwum Ringerbluma. Spotkanie odbędzie się w sali widowiskowej Ośrodka Teatralnego Rondo.

Monodram i warsztaty z pieczenia chały
W sobotę, 12 września o godz. 11:00 na festiwalu gościć będzie Urszula Antosz-Rekucką, katechetkę z Mszany Dolnej, która poprowadzi warsztaty pieczenia tradycyjnej żydowskiej chały pn. „Przygotowanie szabatu przez gojkę - w imię pamięci tych, którzy zostali pomordowani w czasach Holocaustu”. Również w sobotę, o godz. 19.00 w Ośrodku Teatralnym Rondo wystawiony zostanie monodram muzyczny w wykonaniu Marty Andrzejczyk pt. "Kim jest Wiera Gran" w reżyserii Janiny Tomaszewskiej i Marty Andrzejczyk.

Film w kinie Rejs
W poniedziałek, 14 września o godz. 18.00 w sali Ośrodka Teatralnego Rondo kino Rejs zaprezentuje film " Wytrwałość", po którym odbędzie się spotkanie z reżyserką i scenarzystką, Małgorzatą Imielską. "Wytrwałość" to historia o nieprzemijającej rozpaczy i nieustannym zmaganiu się, by wierzyć, że wciąż są ludzie, którzy zasługują na miano człowieka. Ben Barenholtz, słynny producent i dystrybutor związany z amerykańskim, niezależnym przemysłem filmowym, konfrontuje się z osobistym doświadczeniem Zagłady.

"Zakochani w Japonii - Słupskie Hanami" - festiwal kultury K...

Warsztaty dla młodzieży
14 i 15 września w godzinach porannych Ośrodek Teatralny Rondo będzie gospodarzem warsztatów pt. „Przyjazna Polska. Młodzież przeciw mowie nienawiści”, przygotowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN dla zorganizowanych grup ze słupskich szkół.

Darmowy wstęp, ale z rezerwacją
Jak informują organizatorzy, Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc. Dokonać jej można pod numerem telefonu (59) 842 63 49.
Zobacz też: Rozpoczynają 11. Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku (mat. archiwalny)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto