200 tysięcy na ratowanie bytowskich zabytków. Cerkiew i kamienica Simona

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Po 100 tysięcy złotych na ratowanie bytowskich zabytków. Odrestaurowana będzie kamienica przy ul. Bauera 5 (drugi etap prac) oraz cerkiew św. Jerzego.
Po 100 tysięcy złotych na ratowanie bytowskich zabytków. Odrestaurowana będzie kamienica przy ul. Bauera 5 (drugi etap prac) oraz cerkiew św. Jerzego. Sylwia Lis
Udostępnij:
Po 100 tysięcy złotych na ratowanie bytowskich zabytków. Odrestaurowana będzie kamienica przy ul. Bauera 5 (drugi etap prac) oraz cerkiew św. Jerzego.

Jutro (czwartek) radni miejscy z Bytowa zajmą się uchwałą w sprawie przyznania dotacji celowej z budżetu gminy na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków. To kolejne tego typu przedsięwzięcie w gminie Bytów.

Dziewięć wniosków

Jak informują urzędnicy w odpowiedzi na komunikat o możliwości składania wniosków o udzielnie dotacji na prace konserwatorskie do pierwszego września ubiegłego roku do urzędu wpłynęło 9 wniosków przygotowanych przez: Parafię Greckokatolicką p.w. Św. Jerzego w Bytowie oraz kilka wspólnot m. in. z ul. Wojska Polskiego, Bauera, Jana Pawła II, Drzymały.

Złożone wnioski zostały poddane ocenie przez powołany zespół. Wszystkie przeszły pozytywnie ocenę formalną i zakwalifikowały się do dalszej oceny. Na podstawie wizji lokalnej oraz w oparciu o ustalone kryteria, członkowie zespołu przeprowadzili indywidualną ocenę merytoryczną złożonych wniosków biorąc pod uwagę: znaczenie zabytku w promowaniu kultury i historii regionu, stan zachowania i stan techniczny zabytku oraz jego walory historyczne i architektoniczne.

W rezultacie do dofinansowania wybrano dwa projekty. 100 tysięcy złotych będzie przeznaczonych na kolejny etap renowacji i remont kamienicy przy Bauera 5 oraz taką samą kwotę na remont cerkwi św. Jerzego.

Jeśli chodzi o kamienicę przy ul. Bauera w ubiegłym roku wykonano i odrestaurowano elewację frontową. W tym roku odnowiona będzie boczna i tylna, włącznie z odtworzeniem brakujących elementów.

Kamienica Simona

Przypomnijmy, że budynek wybudował lekarz pochodzenia żydowskiego Paul Simon. Mężczyzna przybył do Bytowa z Białogardu. Tu sprawował funkcję lekarza powiatowego.

- Lekarz wystąpił z wnioskiem o sprzedaż niewielkiej parceli przy ulicy Bauera, były to miejskie łąki – mówi Elżbieta Szalewska, znana na Pomorzu architektka i miłośniczka historii. – Z dokumentów wiemy, że otrzymał działkę o powierzchni 730 metrów kwadratowych, a koniec budowy domu przypada 1898 roku. Sam Simon był bardzo interesującą postacią, bardzo pozytywną. Zajmował się szczepieniami dzieci, opiekował się jeńcami, którzy przebywali w obozie, który podczas I wojny światowej znajdował się w Bytowie. Miał bardzo nowoczesne podejście, bo sprzeciwiał się choćby temu, aby fekalia spływające z budynków przy ulicy Dworcowej trafiały do rzeki Borui.

Simon mieszkał przy Bauera wraz z rodziną, z żoną Heleną z Lęborka, a co ciekawe przed ślubem lekarz wykupił stosowne ogłoszenie w prasie informując mieszkańców Bytowa o swoich planach. Z małżeństwa tego urodził się syn Eduard, który poszedł w ślady ojca.

Budynek przy ulicy Bauera jest bardzo ciekawie zdobiony. Jest przykładem architektury eklektycznej z końca XIX wieku. Posiada pięć gipsowych plafonów. Na czterech widnieją postaci dzieci, na jednym kartusz z literą S – nawiązujący do nazwiska inwestora, czyli Simona. Niestety, willa lekarza nie dotrwała do naszych czasów w formie niezmienionej.

- Budynek posiadał także wieżyczkę z kopułą – podkreśla Szalewska. – Widać, ją jeszcze na powojennych zdjęciach. Rozebrano ją prawdopodobnie w latach 50. ubiegłego wieku.

Zabytkowa cerkiew

Jak wspominaliśmy kolejne 100 tysięcy ma trafić do Parafii Greckokatolickiej na renowację cerkwi św. Jerzego. Zakres prac obejmuje m.in. wymianę dachu.

Budowana w latach 1675 – 1685 świątynia, najpierw służyła jako zbór ewangelicki. Dawne ocalałe wyposażenie kościoła, z XVII i XVIII wieku, znajduje się w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie. Do połowy XIX wieku odbywały się tu nabożeństwa w języku kaszubskim. Cerkiew bizantyjsko – ukraińska posiada warte obejrzenia tabernakulum z XVII wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie