Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

22 miliony złotych straty w pasie nadmorskim po huraganie Ksawerym

Zbigniew Marecki [email protected]
Zniszczenia na plaży w Ustce.
Zniszczenia na plaży w Ustce. Mariusz Surowiec
Na blisko 22 miliony złotych wycenił Urząd Morski w Słupsku zniszczenia spowodowane w pasie nadmorskim przez Ksawerego w miniony weekend.

Huragan Ksawery szalał na polskiej części Bałtyku od 6 do 8 grudnia. Spowodował wtedy sztorm o sile od 9 do 10 stopni w skali Beauforta. W porywach osiągał on nawet 11 stopni Beauforta. W rezultacie na przykład w kanale portowym w Darłowie w czasie trwania huraganu poziom wody wzrósł do wysokości 640 cm, czyli o ponad 130 centymetrów więcej niż wynosi na co dzień.

Burzliwe morze, atakujące brzegi zwiększoną masą wody, spowodowało znaczące szkody w pasie nadmorskim, którym administruje Urząd Morski w Słupsku.

- W zakresie zniszczeń wałów wydmowych oraz umocnień biotechnicznych straty zostały wycenione na około osiem milionów złotych. Na 10 grudnia zaewidencjonowano 2280 sztuk złomów i wywrotów, które trzeba usunąć, aby zachować właściwy stan bezpieczeństwa w granicach pasa technicznego - informuje Tomasz Bobin, dyr. Urzędu Morskiego w Słupsku.

Wytłumaczmy: złomy to drzewa połamane, a wywroty - to te wyrwane z korzeniami. Liczba ujawnionych złomów i wywrotów może być jeszcze większa.

Poza tym łączna kubatura strat dotycząca sztucznych plaż, które powstały w wyniku zasilania piaskiem brzegu morskiego w latach 2012-13, wynosi około 290 tysięcy metrów.

Stwierdzono też uszkodzenie lub zniszczenie 23 zjazdów technicznych na plaże. Uszkodzenia są tak duże, że uniemożliwiają korzystanie z nich.

Największe średnie szkody w wale wydmowym odnotowano na odcinku między miejscowościami Jarosławiec-Łazy oraz w miejscowościach Dźwirzyno i Chłopy. - Niektóre dotychczas istniejące odcinki brzegu nie posiadają plaż. Dlatego prosimy osoby korzystające z nich o rozwagę. Szczególnie między miejscowościami Ustka i Rowy, gdzie odcinkowo niemożliwe jest przejście u podnóża klifów
- dodaje dyr. Bobin.

W granicach portów i przystani morskich stwierdzono częściowe uszkodzenia urządzeń w Darłowie, Ustce, Rowach, Jarosławcu i Chłopach. Ich sprawdzanie jeszcze trwa, ale nie stwierdzono potrzeby wyłączania ich z użytkowania.

Według dyr. Bobina Urząd Morski w Słupsku nie będzie potrzebował nadzwyczajnych funduszy na usunięcie szkód oraz odtworzenie części zabranych przez morze plaż, bo te zadania będzie realizował w ramach projektów planowanych na przyszły rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza