Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

23,5 mln z PUP dla bezrobotnych

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
Już przyjmujemy wnioski od osób zainteresowanych pomocą  w wychodzeniu z bezrobocia. W tym roku słupski pośredniak ma do rozdysponowania 23,5 miliona złotych.
Już przyjmujemy wnioski od osób zainteresowanych pomocą w wychodzeniu z bezrobocia. W tym roku słupski pośredniak ma do rozdysponowania 23,5 miliona złotych. Archiwum
Już przyjmujemy wnioski od osób zainteresowanych pomocą w wychodzeniu z bezrobocia. W tym roku słupski pośredniak ma do rozdysponowania 23,5 miliona złotych.

Niedawno poinformowaliście, że PUP w Słupsku otrzymał w tym roku 23,5 miliona zł na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. W stosunku do ubiegłego roku ta suma jest większa czy mniejsza?

To jest suma o milion złotych większa.

Z czego to wynika?

Ze wskaźnika opierającego się na liczbie bezrobotnych otrzymaliśmy trochę mniejszą kwotę, bo bezrobocie na naszym terenie zmalało, ale jednocześnie pozyskaliśmy większe pieniądze w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

O jakiej kwocie mówimy w przypadku tego ostatniego źródła?

Chodzi o ponad 12 mln zł, które otrzymaliśmy na realizację dwóch projektów: na aktywizację zawodową osób do 30. roku życia i powyżej 30. roku życia.

Jak pozyskane przez Was pieniądze zostaną podzielone?

Środki te zostaną podzielone na wszystkie aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu, podobnie jak w poprzednich latach największe sumy przeznaczone będą na formy cieszące się największą popularnością i zapotrzebowaniem na środki. Generalnie chodzi o dotacje dla osób rozpoczynających działalność, doposażenie nowych stanowisk pracy tworzonych przez pracodawców, środki na aktywizację osób do 30. roku życia. W tym ostatnim wypadku przez 12 miesięcy PUP refunduje pracodawcy najniższe wynagrodzenie, ale umowa jest podpisywana na 24 miesięcy. Ponadto finansujemy staże zawodowe, szkolenia dla bezrobotnych oraz bony: na zasiedlenie, zatrudnieniowe czy szkoleniowe.

Ten podział jest już ostateczny?

Formalnie podział pieniędzy, który przygotowujemy w urzędzie, musi jeszcze zatwierdzić Powiatowa Rada Rynku. Zwykle zatwierdza go zgodnie z naszymi propozycjami.

Rozumiem, że już teraz zainteresowani mogą składać wnioski o przyznanie różnego rodzaju wsparcia?

Tak. Można już składać wnioski na poszczególne formy pomocy. Chętnie je przyjmujemy. Zgodnie z prawem mamy 30 dni na rozpatrzenie wniosku.

Jak to zrobić?

Wnioski są do pobrania na naszej stronie www.slupsk.praca.gov.pl oraz w pokoju nr 4 przy ul. Fabrycznej 1 i pokoju nr 1 przy ul. Leszczyńskiego 8.

Spora grupa osób jest zwykle zainteresowana dotacją na uruchomienie własnej działalności gospodarczej. Ile w tym roku pieniędzy można otrzymać na ten cel?

Maksymalnie 24 300 złotych. W tym roku możemy zrealizować blisko 200 tego typu wniosków. Warto pamiętać, że aby w pełni skorzystać z tej kwoty, trzeba prowadzić działalność gospodarczą przez cały rok. Warto też wiedzieć, że za pieniądze, które otrzyma wnioskodawca, może on kupić potrzebne mu maszyny i urządzenia.

Czy te same zasady obowiązują przedsiębiorców, którzy chcą stworzyć dodatkowe miejsca pracy?

Nie. Przedsiębiorca musi stworzyć miejsca pracy za własne pieniądze. Od nas otrzyma refundację. Ponadto musi zatrudniać pracownika przez 24 miesiące.

Zbigniew Marecki

ZOBACZ TAKŻE: Targi pracy w słupskim mechaniku

Przeczytaj także na GP24

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza