„3 Kroki do Zdrowia”. Gotowanie, ćwiczenia i magiczna moc...

  „3 Kroki do Zdrowia”. Gotowanie, ćwiczenia i magiczna moc dotyku

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  W pomieszczeniach Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul Miłej 26 w Bytowie realizowano projekt "3 Kroki do Zdrowia”. Do udziału zaproszono

  W pomieszczeniach Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul Miłej 26 w Bytowie realizowano projekt "3 Kroki do Zdrowia”. Do udziału zaproszono również gości z Ukrainy, którzy nie mogli odnaleźć się w nowej i trudnej dla nich rzeczywistości. ©ŚDS Bytów

  W pomieszczeniach Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul Miłej 26 w Bytowie realizowano projekt "3 Kroki do Zdrowia”. Do udziału zaproszono również gości z Ukrainy, którzy nie mogli odnaleźć się w nowej i trudnej dla nich rzeczywistości.
  W pomieszczeniach Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul Miłej 26 w Bytowie realizowano projekt "3 Kroki do Zdrowia”. Do udziału zaproszono

  W pomieszczeniach Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul Miłej 26 w Bytowie realizowano projekt "3 Kroki do Zdrowia”. Do udziału zaproszono również gości z Ukrainy, którzy nie mogli odnaleźć się w nowej i trudnej dla nich rzeczywistości. ©ŚDS Bytów

  Zajęcia finansowane były przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz gminę Bytów. Trwały od września do grudnia ubiegłego roku.
  - Projekt skierowany był do dorosłych osób niepełnosprawnych z zaburzeniami psychicznymi z terenu gminy Bytów. Głównym celem przedsięwzięcia była poprawa jakości życia uczestników oraz ich rodzin. Do wzięcia udziału zaproszono również gości  z Ukrainy, którzy nie mogli odnaleźć się w nowej i trudnej dla nich rzeczywistości – mówi koordynator projektu Marzena Jereczek, szefowa ŚDS.
  - W projekcie wzięły udział 22 osoby: podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy  w Bytowie, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bytowie oraz cztery osoby z Ukrainy. Zajęcia prowadzone były pod okiem specjalistów posiadających wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami z niepełnosprawnością. Wspierało ich trzech wolontariuszy, uczniów bytowskich szkół.   
  Projekt składał się z 3 etapów tzw. kroków.  
  Krok 1 to zajęcia ruchowe. - Każde spotkanie poświęcone było innej porze roku - wyjaśnia Urszula Jaszul, instruktorka prowadząca zajęcia, na co dzień pedagog w ŚDS w Bytowie. - Zajęcia przeprowadzone były na świeżym powietrzu z wykorzystaniem siłowni zewnętrznej i boiska. Warsztaty te pozwoliły bliżej poznać się uczestnikom projektu, nabyć umiejętności odnalezienia się i funkcjonowania w nowej, nieznanej dotąd grupie osób, a dzięki temu przyczyniły się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa i własnej wartości.
  Krok 2 to gimnastyka  w stylu "Flow". - Podczas zajęć zapoznałam uczestników  projektu z różnymi formami  aktywności fizycznej, technikami oddechowymi niwelującymi stres oraz  sposobami na relaksację ciała i wyciszenie umysłu - mówi Luiza Sawka-Boniewska, prowadząca zajęcia. - Jak ważny jest oddech, wie każdy. Jeśli chodzi o ruch, to popłynęliśmy podczas  ćwiczeń w rytmie Flow   — płynnie i harmonijnie. Podczas drugiego etapu  poprowadziłam kilka zajęć jogi Yin. Jest to powolna,  statyczna forma jogi, zwana potocznie akupunkturą bez igieł, nowoczesna technika zdrowotna i relaksacyjna. Uczestnicy wykonywali ćwiczenia oddziałujące na stawy, więzadła, ścięgna i powięzi okalające mięśnie. Każde z zajęć kończyła przyjemna relaksacja, podczas której uczestnicy poznawali zdrowotny wpływ olejków eterycznych na zdrowie i samopoczucie (aromaterapia). Podczas ostatniego etapu zajęć poprowadziłam warsztaty jogi twarzy i automasażu twarzy. Zajęcia te szczególnie przypadły do gustu uczestnikom. Ćwiczenia pomagające uwolnić napięcia z  twarzy, linii żuchwy przyniosły uczestnikom wiele radości i przyjemności. Podczas warsztatów automasażu twarzy cennych i fachowych wskazówek udzielała zaproszona do projektu Oksana Panenko, logopeda z Ukrainy.  Pokazała ćwiczenia likwidujące napięcia twarzy do wykonania w domowym zaciszu. Udowodniłyśmy, że najpiękniejszy kosmetyk świata to dotyk.
  Ostatni 3 krok to warsztaty jemy zdrowo i sezonowo. - Celem warsztatów kulinarnych było pokazanie uczestnikom prostych przepisów na zdrowe i smaczne  dania wegetariańskie, które mogą zabrać ze sobą na zajęcia - mówi Marzena Jereczek. - Chciałam zachęcić uczestników do samodzielnego przyrządzania posiłków, a przede wszystkim  urozmaicania codziennych obiadów surówkami i sałatkami. Jednym słowem gotowaliśmy zdrowo i sezonowo. Uczestnicy projektu z dużym zaangażowaniem gotowali, kroili, siekali, piekli i przyprawiali... Nie zawsze było wegetariańsko, ponieważ chcieliśmy ugościć osoby z Ukrainy biorące udział w projekcie i przygotowaliśmy wspólnie z nimi sałatkę ukraińską "szuba", ale z kaszubską nutą ze śledziem! Nasi goście z Ukrainy odwdzięczyli się, przygotowując dla nas tradycyjne ukraińskie pielmieni. Wspólnie, w przyjemnej atmosferze uczyliśmy się przygotowywać  ciasto i farsz do tych sławnych pierożków. Warsztaty kulinarne to  były zdecydowanie ulubione i wyczekiwane zajęcia wszystkich uczestników.

  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Polub nas na Facebooku

  Wideo z Bytowa

  Zdjęcia z Bytowa

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej