3 style we wnętrzach, które musisz znać!

Materiał informacyjny
Jesteśmy miłośnikami prostych wnętrz skandynawskich, surowego stylu industrialnego, obserwowanego w nowojorskich pomieszczeniach oraz geometrycznych projektów w nowoczesnych lokalach. Wybieramy najczęściej jedną z tych trzech dróg, zapominając tym samym o wielu ciekawych alternatywach, które swoją wyrazistością i jasnymi zasadami mogą złapać za serce niejednego gospodarza (lub gościa).

Mając na uwadze jak wiele możliwości kryją w sobie wnętrza, przybliżmy trzy inne, ale równie intrygujące style, które już dziś zagościć mogą w twoim mieszkaniu czy w domu.

Co ważne – wszystkie je możesz wdrożyć, razem z https://nklim.design/.

Styl prowansalski

Jak sama nazwa wskazuje – styl prowansalski wywodzi się z krainy południowo-wschodniej, znajdującej się na terenie Francji. Prowansja od lat słynie z malowniczych terenów – głównie utożsamiając ją z fioletowymi polami lawendy. Ze względu na swój spokój, ciszę i przepiękna naturę, malarze chętnie wykorzystują motyw fioletowych terenów, obrazując urok francuskich miasteczek. Pejzaże prowansalskie przedstawiali głównie impresjoniści, a najsłynniejszymi twórcami uwieczniającymi te piękne tereny pozostali van Gigh, Gauguin i Picasso.

Styl prowansalski inspirowany jest głównie bezpretensjonalnymi domami, ulokowanymi na południu Francji. Specyficzna zabudowa i popularne, tamtejsze wnętrza zyskały uznanie również poza granicami kraju.

Nic dziwnego, bowiem prowansalskie mieszkania nawiązują do natury i sielskiego klimatu, znanego miłośnikom wiejskiego spokoju. Ostatecznie przestrzeganie podstawowych zasad tworzy z wnętrz przytulny kąt, który przypomina w wielu aspektach popularny styl skandynawski. Kolorystyka opiera się głównie na francuskim krajobrazie – fioletach, szarościach, beżu, piaskowych odcieniach przypominających pole oraz błękicie, nawiązującym do nieba. Wszystko opiera się na prostych kształtach i jasnych barwach, rezygnując z ciemnych odcieni i masywnych, przysadzistych mebli.

Kluczowym materiałem pozostaje drewno – najczęściej przecierane i stylizowane na starsze, niż w rzeczywistości. Motyw ten nawiązuje do faktycznie starych mebli, których w Prowansji nikt nie wyrzuca, przekazując je z pokolenia na pokolenia. Największym symbolem stylu stał się kredens z przeszklonymi szafkami i ozdobnymi nóżkami, przypominającymi skrzypce. Wszystko to przyozdabiają naturalne materiały – głównie len i bawełna – które okalają łóżka w postaci narzuty, ozdabiają kanapy oraz… ściany, w postaci płacht, z ręcznie malowaną roślinnością.

Aby wprowadzić do swojego wnętrza nieco Prowansji wystarczy zasadzić świeże zioła w doniczkach (głównie zioła prowansalskie – tymianek, oregano i bazylię), ozdabiając ją świeżą lawendą, ceramicznymi naczyniami i emaliowanymi dodatkami do kuchni.

Styl art deco

Art deco to styl popularny głównie w sztuce – zwłaszcza w malarstwie. Rozpowszechniony został w latach 1919 – 1939, wywodząc się z francuskiego nurtu. W wolnym tłumaczeniu oznacza „dekoracyjną sztukę”, co nijako nakreśla podstawową zasadę tegoż stylu.

Art deco jest odpowiedzią na secesję i wiążącą się z nią sztuką. Brak dotychczasowej dyscypliny w tworzeniu i aranżowaniu wnętrz nie spodobał się wielu artystom, którzy zapragnęli wprowadzić do mieszkań więcej funkcjonalności. Chęć zwrócenia uwagi na detale, wspierając tym samym wzornictwo przemysłowe, zaowocowało w nowy, niezwykle elegancki styl. Początkowo, ze względu na wykorzystywane materiały ( złoto, heban, kość słoniowa), zarezerwowany był dla wąskiego grona klienteli.  Z czasem przybrał nieco na uniwersalności, poszerzając tym samym swoją grupę docelową.

Dziś art deco często utożsamiany jest z zamiłowaniem do antyków. Wnętrza dekorowane w tym stylu dają ukłon historii – kredensom, oryginalnym obrazom, ręcznie malowanej porcelanie. Wszystko to uzupełniają zaokrąglone formy, wysoko-połyskujące faktury i eleganckie materiały, które przypominają swym wykonaniem pałace i zamki.

Z czasem art deco zamienianie nazywany był stylem retro, który to łączył stare przedmioty znalezione na strychu z nowoczesnymi formami. Tapicerowane ściany, sztukaterie, pozłacane baterie w łazience, welur i skóra to kilka najważniejszych i obowiązkowych punktów wnętrz art deco. Całość uzupełniają żyrandole z witrażami, mozaiki, ozdobne dywany oraz bogato zdobione ramy, w których docelowo umieszczamy obrazy lub lustra.

Styl glamour

Glamour najłatwiej określa się poprzez przepych, elegancję i blask. Ze względu na wykorzystywane materiały daleko mu do minimalistycznych koncepcji czy skromnych pomieszczeń, bazujących na kilku, podstawowych dekoracjach. Styl ten bowiem utożsamiany jest z Hollywood – zwłaszcza tym z lat trzydziestych, kiedy to bogate zdobienia stały się symbolem zamożności, najczęściej stosowanym na wzgórzach Los Angeles. Po dziś dzień glamour utożsamiany jest ze Złotą Erą Hollywood, którą szczególnie mocno propagowała Ginger Rogers, nosząc diamenty pochowane w zdobionych szkatułkach.

Styl glamour przypomina poniekąd zamek z bajek Disneya, kiedy to na sali balowej oświetlonej bogatymi żyrandolami i ozdobionej marmurowymi kolumnami pojawił się Kopciuszek. To właśnie tak najłatwiej opisać konieczne do wdrożenia dekoracje i elementy, które mają docelowo nawiązywać do bogatych, amerykańskich posiadłości. Sam styl inspirowany jest dość mocno barokiem – kiedy to królował blask, luksus i bogate zdobienia, wykorzystujące drogocenne materiały. Warto jednak podkreślić, że same wnętrza (w porównaniu do art deco) mają nowoczesny sznyt, odchodząc od historycznych czy antycznych dekoracji. Aranżując zatem swój dom wykorzystać musimy atłas, satynę i len. Na ścianach zawisnąć muszą lustra w dekoracyjnych, pozłacanych ramach. Wszystko to podkreślą białe świece, ozdobne żyrandole ze szklanymi kloszami oraz ciężkie, haftowane zasłony. Podobnie jak w stylu prowansalskim królują tu kolory jasne – głównie krem, biel i pastele. To właśnie te jasne i proste formy doskonale współgrają ze szkłem, taftą, aksamitem i metalami szlachetnymi.

Dodaj ogłoszenie