MKTG SR - pasek na kartach artykułów

300 złotych dodatku emerytalnego dla sołtysów. Projekt ustawy trafił do Sejmu

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Prawo do dodatku emerytalnego w wysokości 300 zł przysługuje sołtysowi, który pełnił tę funkcję przez co najmniej dwie kadencje.
Prawo do dodatku emerytalnego w wysokości 300 zł przysługuje sołtysowi, który pełnił tę funkcję przez co najmniej dwie kadencje. Andrzej Gurba
Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym. Zmiana zakłada wprowadzenie 300 złotych dodatku emerytalnego dla sołtysów. Aby otrzymać dodatek trzeba spełnić kilka warunków. Przybliżamy szczegóły.

- Zamierzamy wprowadzić dodatek dla tych sołtysów, którzy sprawowali tę funkcję co najmniej przez dwie kadencje. Chcemy byście wiedzieli, że te obowiązki, które bierzecie na swoje barki są doceniane – tak marszałek Sejmu Elżbieta Witek mówiła o dodatku emerytalnym w czasie spotkania z okazji Ogólnopolskiego Dnia Sołtysa, które odbyło się w Jaworze.

Dodatek emerytalny dla sołtysów ma być szybko uchwalony

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiada, że ten projekt przejdzie szybką ścieżkę legislacyjną.

W Polsce mamy około 40 tysięcy sołtysów, z czego 14 tysięcy to kobiety. Sołectwa to tzw. jednostki pomocnicze tworzone przez rady gmin. Zazwyczaj obejmują kilka miejscowości danej gminy.

Sołtysi wybierani są przez mieszkańców. Ich kadencja jest tożsama z kadencją radnych.

Sołtysi to samorządowcy z pierwszej linii frontu. Zwykle są lokalnymi liderami, organizują życie społeczne wsi. Pełnią także rolę przekaźników informacji na linii urzędy - mieszkańcy. Poza tym, np. zbierają od mieszkańców podatki i inne opłaty lokalne.

Polscy sołtysi czują się docenieni

Halina Sztobnicka, sołtyska sołectwa Przęsin-Zadry w gminie Miastko pełni tę funkcję od czternastu lat.

- Pracy jest dużo, ale lubię tę aktywność na rzecz swojego środowiska, kontakt z ludźmi. Właśnie jadę zbierać podatki. Jestem już w wieku emerytalnym. Nie mam zbyt dużych świadczeń. Ten dodatek to wspaniała wiadomość. Czuję się doceniona - powiedziała nam Halina Sztobnicka.

Karina Mazurkiewicz, sołtyska Niekłończycy w gminie Police mówi, że inicjatywa dodatku emerytalnego to świetny pomysł.

- Sołtysi wiedzą, że ta funkcja to praktycznie całodobowa aktywność. I w wielu przypadkach trzeba to godzić z pracą zawodową. Dobrze, że docenia się nas także w taki sposób - oznajmia Karina Mazurkiewicz.

Anna Batorska drugą kadencję jest sołtysem Smardzewa w gminie Sławno. I choć do wieku emerytalnego jej jeszcze trochę brakuje ocenia, że dodatki emerytalne to bardzo dobry pomysł.

- To jest docenienie naszego zaangażowania na rzecz lokalnej społeczności. Będę czekała na wejście w życie nowych przepisów, no i później, za jakiś czas, na dodatek - mówi Anna Batorska.

Dodajmy, że w części gmin w Polsce obowiązują przepisy uchwalane przez rady gmin, dotyczące zwrotu kosztów ponoszonych przez sołtysów. Chodzi m.in. o diety. Np. w gminie Miastko sołtysi w sołectwach do 200 osób dostają miesięcznie 400 złotych diety. Sołtysi w sołectwach powyżej 200 osób otrzymują 500 złotych diety. To rekompensata za poniesione koszty sprawowania funkcji sołtysa.

Sprawdź w naszej fotogalerii, jakie warunki będą musieli spełnić sołtysi, aby po wejściu w życie przepisów, otrzymać dodatek emerytalny. Opisy pod kolejnymi zdjęciami:

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza