Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

41-letnia kobieta z podejrzeniem odry zgłosiła się do lekarza w Kobylnicy. Zaszczepiono 11 osób, które miały z nią kontakt

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Zaszczepiono 11 osób, które miały kontakt z kobietą z podejrzeniem zachorowania na odrę
Zaszczepiono 11 osób, które miały kontakt z kobietą z podejrzeniem zachorowania na odrę Pixabay
Kobieta z objawami odry zgłosiła się na pomoc doraźną do przychodni w Kobylnicy. Lekarz zdecydował, że może być leczona w domu. To już drugi przypadek odry w tym roku w Słupsku, a piąty od grudnia.

Kobieta urodziła się w 1978 roku, kiedy obowiązywała jedna dawka szczepionki. Przed 1975 rokiem szczepienie nie było w ogóle w kalendarzu szczepień obowiązkowych, dlatego osoby urodzone przed tym rokiem powinny rozważyć zaszczepienie się nawet teraz.

41-letnia kobieta zgłosiła się do Poradni Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej w Kobylnicy w czwartek, 21 lutego wieczorem. Informację natychmiast przekazano do Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który w trybie pilnym wszczął dochodzenie epidemiologiczne.

- Kobieta miała objawy wskazujące, że może być to odra. Jednak potwierdzenie dopiero otrzymamy z Państwowego Zakładu Higieny, gdzie zostały wysłane próbki z materiałem. Dopiero badanie krwi potwierdzi, czy rzeczywiście jest to odra - wyjaśnia Henryka Kisiel, rzecznik prasowy słupskiego sanepidu. - Z rozporządzenia Ministra Zdrowia wynika jednak, że w ciągu 72 godzin należy zaszczepić osoby, które miały kontakt z osobą z podejrzeniem o zachorowanie. Nie dotyczy to osób, które były szczepione podwójną dawką szczepionki. Z pośród 44 osób, które miały kontakt z kobietą, zaszczepiliśmy tylko 11. To osoby, które nie były szczepione w ogóle oraz te, które były szczepione jedną dawką - wyjaśnia Kisiel.

To pięć osób w wieku 30-40 lat, trzy osoby w wieku 40-50 lat oraz trzy osoby w wieku 50-60 lat. Warto przypomnieć, że obowiązkowe szczepienia przeciw odrze wprowadzono w Polsce w 1975 roku, ale szczepiono tylko jedną dawką. W 1991 roku dodano drugą dawkę. Od 2004 roku obowiązują dwie dawki szczepionki skojarzonej MMR przeciw odrze, śwince i różyczce. Pierwszą dawkę szczepionki podaje się dzieciom w 13-15 miesiącu życia, a dawkę uzupełniającą w 6. roku życia (od tego roku, do 2018 drugą dawkę podawano w 10.roku życia).

Kobieta, która ostatnio zgłosiła się do lekarza z objawami odry urodziła się w 1978 roku, kiedy obowiązywała jedna dawka.
- Na pewno bardziej narażone na zachorowania są osoby, które urodziły się przed 1975 rokiem, kiedy szczepienia nie były obowiązkowe. Jednak nie ma reguły, kto zachoruje, to zależy od odporności osobnicznej - mówi Henryka Kisiel.
Kobieta jest leczona ambulatoryjnie, gdyż lekarz zdecydował, że ma konieczności hospitalizacji.

Przypomnijmy, że to drugi przypadek podejrzenia zachorowania na odrę w tym roku. Ostatnio, 18 lutego, do poradni nocnej opieki w szpitalu przy ul. Hubalczyków zgłosiła się 32-letnia mieszkanka pow. słupskiego. Wtedy także profilaktycznie zaszczepiono 13 osób, które miały kontakt z chorą, a nie były szczepione podwójną dawka szczepionki.

Trzy podejrzenia zachorowania na odrę zanotowano odnotowano także w grudniu. Była to 34-letnia Ukrainka zamieszkała w Słupsku, która także była leczona ambulatoryjnie, 45-latek, który był hospitalizowany w szpitalu wojewódzkim w Koszalinie oraz 40-latek z terenu pow. słupskiego, który był leczony w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i gruźlicy w Gdańsku.

W Słupsku niestety nie ma oddziału zakaźnego. Został zlikwidowany z końcem 2011 roku, dlatego pacjenci z chorobami zakaźnymi są odsyłani do szpitali w Koszalinie lub w Gdańsku.

Odra
Odra to ostra, wirusowa choroba zakaźna, która bardzo łatwo się rozprzestrzenia wśród nieuodpornionych osób w każdym wieku i może powodować epidemie. Nie należy jej lekceważyć ponieważ powikłania z nią związane mogą być bardzo groźne. Źródłem zakażenia jest chory człowiek. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną z jamy nosowo-gardłowej chorej osoby. Objawy występują po 10-12 dniach od zakażenia. Na 2-4 dni przed pojawieniem się charakterystycznej wysypki występuje gorączka, złe samopoczucie, zapalenie spojówek, katar, kaszel. Wraz z rozwojem choroby temperatura wzrasta do 39-41°C. W jamie ustnej pojawiają się białe wykwity otoczone czerwoną linią (plamki Koplika), a następnie czerwona wysypka stopniowo zlewa się w plamy i obejmuje całą głowę i ciało.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza