Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

4300 studentów rozpoczęło rok akademicki w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Do końca roku stacjonarnie, potem być może zdalnie

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
4300 studentów rozpoczęło rok akademicki w Akademii Pomorskiej w Słupsku
4300 studentów rozpoczęło rok akademicki w Akademii Pomorskiej w Słupsku Gp24.pl
W tym roku najbardziej oblegane kierunki w Akademii Pomorskiej w Słupsku to filologia angielska oraz kierunki medyczne. Nie wszyscy dostali się na ratownictwo medyczne. Uczelnia pracuje stacjonarnie, ale rozważa naukę zdalną ze względu na oszczędności.

W poniedziałek, 3 października rozpoczął się nowy rok akademicki. Dla ponad dwóch tysięcy studentów – pierwszy.

- W bieżącym roku akademickim rekrutacja była bardzo dobra, nawet lepsza niż w roku ubiegłym. W ubiegłym roku przyjęliśmy około 1500 osób, w tym roku 2036 studentów mówi dr hab. Danuta Gierczyńska, prorektor ds. studentów Akademii Pomorskiej w Słupsku.

- Wyjątkowo dużo, ale też wyjątkowo dużo studentów z zagranicy. Na 2036 osób mamy aż 700 studentów z różnych krajów. W zdecydowanej większości są to obywatele z Ukrainy, ale też z Białorusi, Uzbekistanu, Kazachstanu, ale też z krajów afrykańskich, którzy studiują na zarządzaniu w języku angielskim.

Zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszą się studia stacjonarne, niż zaoczne oraz studia I stopnia.

- Na studia I stopnia przyjęliśmy 1200 studentów, a na studia II stopnia około 400. Nie ma tu dużego zainteresowania. Królują też studia stacjonarne, na które przyjęliśmy około 1400 studentów, a tylko 450 na niestacjonarne – mówi prorektor Gierczyńska. - Ogólna liczba studentów wzrosła do 4 300 osób. Z tego 3300 to studenci stacjonarni i około tysiąca niestacjonarnych.

Niektóre kierunki zamknięto

Na studiach dziennych nie uruchomiono pedagogiki resocjalizacyjnej, ani pracy socjalnej.

- Zgodę na otwarcie tego kierunku otrzymaliśmy z ministerstwa dopiero w połowie sierpnia, być może dlatego nie mamy chętnych, podobnie jak na pracę socjalną. Zamknęliśmy też kierunek fizyka techniczna, na który nie było chętnych – mówi prorektor.

Zrezygnowano też z kilku kierunków na studiach niestacjonarnych.

-Nie było chętnych na bezpieczeństwo narodowe, inżynierię cyberprzestrzeni, ochronę środowiska i turystykę. Nie mamy na tych kierunkach studiów niestacjonarnych, ale uruchomiliśmy stacjonarne – mówi prorektor.

Chętnych na ratownictwo więcej niż miejsc

Ogromną popularnością cieszyła się w tym roku filologia angielska – zarówno na studiach stacjonarnych, niestacjonarnych, studiach I, jak i II stopnia. W sumie przyjęto sto osób. Hitem uczelni są wszystkie kierunki medyczne. Bardzo duże zainteresowanie jest ratownictwem medycznym, pielęgniarstwem, kosmetologią oraz fizjoterapią. Na ratownictwo medyczne nie przyjęto wszystkich chętnych.

- Mieliśmy 70 chętnych, ale mogliśmy przyjąć tylko 40 osób. Jest to związane z zapewnieniem studentom praktyk w szpitalu. Niestety, szpital nie jest w stanie zapewnić praktyk więcej niż 40 osobom – wyjaśnia prof. AP Danuta Gierczyńska. – Na pielęgniarstwo przyjęliśmy 60 osób, na fizjoterapię 48, kosmetologię 30, a na położnictwo 20 osób.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się też informatyka.

- Przyjęliśmy 37 Polaków, ale też 38 cudzoziemców. Mamy też otwarte prawo i administrację. Nie dostaliśmy zgody na psychologię. Mało chętnych zgłosiło się na filologię polską – pierwszy rok studiów rozpoczęło w tym roku zaledwie 20 osób – mówi prorektor Gierczyńska.

Trzeba będzie oszczędzać

Studenci rozpoczęli naukę stacjonarnie, ale uczelnia rozważa przejście na naukę zdalną – i to nie ze względu na epidemię COVID-19, ale z powodu wysokich kosztów ogrzewania.

- Rozpoczynamy stacjonarnie, ale liczymy, jakie będą koszta ogrzewania. Na pewno do 18 grudnia pracować będziemy stacjonarnie, ale potem jest przerwa świąteczna i zastanawiamy się, czy w styczniu nie wprowadzić nauki zdalnej. W lutym przez cały miesiąc jest sesja, wiec można wyłączyć ogrzewanie w sumiena dwa i poł miesiąca i zaoszczędzić. Decyzja jeszcze nie zapadła, ale rozważamy taką możliwość – mówi prof. Gierczyńska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza