Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

5 niesamowitych budowli na Pomorzu. Warto je zobaczyć [ZDJĘCIA]

Sylwia Lis
Sylwia Lis
5 niezwykłych budowli na Pomorzu. Piramidy, zamek w Łapalicach, krzyżacka warownia, czy dom do góry nogami przyciągają turystów.
5 niezwykłych budowli na Pomorzu. Piramidy, zamek w Łapalicach, krzyżacka warownia, czy dom do góry nogami przyciągają turystów. Sylwia Lis/archiwum polskapress, archiwum
Nie masz pomysłu na wycieczkę. Podpowiadamy, oto 5 niezwykłych budowli na Pomorzu. Te miejsca odwiedzają miejscowi i turyści. Będziesz zachwycony.

Piramidy w Osiekach

Mamy Egipt na Kaszubach! Wiele osób nie ma pojęcia o istnieniu tego miejsca. Piramidy, Sfinks, uloterapia, jezioro, tężnie, przeróżne szlaki, a wszystko otoczone pięknym lasem w Osiekach, niedaleko Borzytuchomia. "Tu dobrze" taką nazwę nosi niesamowita agroturystyka. Chyba nigdzie w Polsce nie ma równie wyjątkowego miejsca. Nocleg można zarezerwować w... piramidach. Pokoje są bardzo dobrze wyposażone i komfortowe. To niezwykłe miejsce, założył i prowadzi Czesław Zarzycki wraz z córką Agnieszką.

Skąd w ogóle pomysł na piramidy? To wizjonerski pomysł pana Czesława. Teraz w tym miejscu są już trzy. Pierwsza była Cheopsa.

- To replika piramidy Cheopsa z Gizy, ale w skali jeden do dwudziestu. Jest dokładnie tak samo usytuowana - wyjaśnia pan Czesław. - W Egipcie nigdy nie byłem, ale oglądałem zdjęcia piramid, zachwyciły mnie, potem pogłębiłem swoją wiedzę, niektórzy twierdzą, że mają niezwykłą moc, chcę to wykorzystać. Tworząc to miejsce rekreacji miałem nadzieję na wizytę nie tylko szkół ale też turystów z kraju i za granicą. I to się udaje!

Zamek w Łapalicach

80 kilometrów od Słupska, 50 od Bytowa i zaledwie 5 od Kartuz w przeuroczej okolicy znajduje się niezwykła budowla – zamek w Łapalicach. Miał to być zwykły dom, ale właściciela – stolarza - fantazja mocno poniosła i powstała okazała budowla z 12 wieżyczkami.

„Pierwszą łopatę” wbito tu w 1983 roku. Wówczas producent mebli otrzymał pozwolenie na budowę domku jednorodzinnego wraz z pracownią rzeźbiarską o powierzchni około 170 metrów kwadratowych. W mgnieniu oka powstał budynek o powierzchni aż 5 tysięcy metrów kwadratowych! Na chwilę budowę wstrzymano, bo stolarz miał problemy finansowe, nic dziwnego, bo budowa tak wielkiego obiektu pochłonęła fortunę. Stolarz otworzył kolejną pracownię, z zysków chciał dokończyć budowę. W 2006 roku urzędnicy połapali się, że obiekt został wybudowany niezgodnie z projektem. Inwestor nie złożył dokumentach zamiennej i inspektor nadzoru budowlanego nakazał rozbiórkę zamku. Urzędnicza przepychanka z właścicielem trwała jeszcze kilka lat. Stanęło na tym, że budowla wciąż jest samowolą budowlaną i właściciel otrzymał zakaz dalszych prac budowlanych. Zamek w Łapalicach wciąż jest terenem budowy i trzeba sobie zdawać z tego sprawę przekraczając bramę wjazdową, na której zawieszono informację o zakazie wstępu dla osób postronnych. To jednak nie odstrasza turystów, a widząc przy drodze mnóstwo samochodów ma się wrażenie, że i mieszkańcy i policja przymykają na nich oko. Zamek stał się swoistą, nielegalną, atrakcją turystyczną, którą niejako wspierają urzędnicy. Droga prowadząca do budowli nosi nazwę: Zamkowa.

Krzyżacki zamek w Bytowie

Zamek krzyżacki z przełomu XIV i XV wieku (1398 - 1405), zbudowany na planie prostokąta. Posiada trzy baszty okrągłe (Młyńska, Różana i Polna) oraz czworoboczną wieżę Prochową (zniszczona w czasie wojen szwedzkich i odbudowana dopiero w okresie międzywojennym). Główny i najstarszy gotycki budynek, tzw. Dom Zakonny (obecnie muzeum) znajduje się w północno zachodniej części zamku. W latach 1560-1570 książęta pomorscy przeprowadzili gruntowną przebudowę bytowskiej warowni. Powstał wówczas Dom Książęcy (obecnie hotel) i Kancelaria Książęca (obecnie nie istniejąca). Swój wygląd zmieniła także wieża bramna. W 1623 roku wybudowano Dom Wdów (obecnie biblioteka). Zamek w okresie swej świetności pełnił rolę strażnicy granicznej, siedziby administracji krzyżackiej oraz zajazdu dla rycerstwa zachodnioeuropejskiego podążającego do stolicy państwa krzyżackiego - Malborka. Po przebudowie w XVI i XVII w. zamek pełnił funkcję letniej rezydencji książąt zachodniopomorskich - Gryfitów. Po 1930 r. niemieckie władze państwowe przeznaczyły zamek na ośrodek szkoleniowy i schronisko dla młodzieży. Pod koniec lat 60-tych przystąpiono do programu odbudowy zamku bytowskiego, który odzyskał swoją świetność. Przy północnym murze znajduje się Dom Zakonny, naprzeciw Dom Książęcy, zaś przy murze wschodnim Dom Wdów i Dom Sądowy. Obecnie w zamku mieści się Informacja Turystyczna, siedziba Zarządu Kompleksu Zamkowego, biblioteka miejska, biblioteka pedagogiczna i Muzeum Zachodniokaszubskie. W wieży młyńskiej siedzibę ma Kaszubsko-Pomorskie Bractwo Rycerzy Zamku Bytowskiego.
W dawnym Domu Książęcym przygotowano dla gości restaurację i hotel (obecnie nieczynne z powodu remontu i poszukiwania dzierżawcy) zaś skrzydło północne zajmuje Muzeum Zachodniokaszubskie prezentujące bogate i ciekawe zbiory etnograficzne oraz czasowe wystawy współczesnego malarstwa, fotografiki i sztuki ludowej. W salach bytowskiego zamku odbywają się koncerty, wernisaże, spotkania, a na dziedzińcu turnieje rycerskie, co sprawia, że pobyt w tym urokliwym miejscu staje się jeszcze bardziej atrakcyjny. Zamek bytowski został włączony w utworzony ostatnio w Polsce Północnej "Szlak Zamków Gotyckich". Warownia posiada przepiękną iluminację.

Dom do góry nogami w Szymbarku

W skansenie w Szymbarku znajduje się Dom do Góry Nogami, w którym można pospacerować po suficie i sprawdzić, czy nie zwariuje nam od tego błędnik. Pomysłodawcą tego jakże oryginalnego projektu jest przedsiębiorca Daniel Czapiewski. Krzywy Dom Szymbark do Góry Nogami jest drewnianym domem o naturalnych rozmiarach, który został postawiony na dachu. Z jednej strony został on wbity w ziemię na głębokość jednego metra i z daleka wygląda jak przewrócona makieta. Do tego niepowtarzalnego domu wchodzi się przez szczytowe okno i cały czas porusza się po suficie. Wnętrze domu urządzone jest w stylu realnego socjalizmu, ponadto znaleźć tu można toaletę z lat 70-tych oraz pokój telewizyjny i kredens ze wspaniałymi kryształami. Dom do Góry Nogami jest symbolem czasów PRL-u, kiedy to zdaniem wielu osób praktycznie wszystko było postawione na głowie. Ponadto ten niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju budynek ma symbolizować udział Kaszubów w wywróceniu do góry nogami komunistycznego systemu. Budowa tego domu trwała cztery lata, a jego koszt był kilkakrotnie większy niż budowa zwyczajnego domu o takiej samej wielkości.

Most kolejowy w Bytowie

Most kolejowy nad rzeką Borują z XIX wieku (z ok. 1884 roku). Most składa się z sześciu murowanych przęseł o sklepieniach kolistych, które wykonano z cegły ceramicznej. Łuki sklepień wsparte są na murowanych z kamienia granitowego podporach. Na filarach znajdują się płaskorzeźby z piaskowca przedstawiające herby Rzeszy, Prus, Pomorza, Bytowa i królewskich kolei.
Most wzorowany jest na rzymskich akweduktach. Most widniał na pieniądzach zastępczych Bytowa o nominale 2 marki wydawanych w okresie wielkiego kryzysu gospodarczego. Most należy do najciekawszych i najpiękniejszych pomorskich zabytków kolejowych. W procedurze przejęcia przez Gminę Bytów zabytkowego mostu nad Borują urzędnicy Wydziału Gospodarki Przestrzennej dotarli do dokumentów opracowanych przez Ośrodek Dokumentacji Zabytków w Warszawie, obalających wcześniejsze przekonanie, iż most nigdy nie spełniał funkcji mostu kolejowego. W dokumentach źródłowych znajdujemy informację, iż most eksploatowany był zgodnie z przeznaczeniem przez okres około 30 lat. W końcu XIX i na początku XX wieku, kiedy Bytów zyskał rangę węzła kolejowego (połączenie z Kościerzyną i z Lęborkiem) i gdy budowano linię kolejową do Miastka w 1909 r. narodziła się potrzeba przebudowy infrastruktury kolejowej w Bytowie. Zbudowano nowy dworzec a tory poprowadzono sztucznym nasypem, około 150 m na południe od mostu. Most został odrestaurowany i ma przepiękną iluminację. Warto wybrać się tu wieczorem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza