50 lat szkoły w Łodzierzy. Brawo!

  50 lat szkoły w Łodzierzy. Brawo!

  Andrzej Gurba

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Na początku były tylko zawody rolnicze. Teraz są technika i klasy zawodowe z różnymi specjalnościami.
  Odsłonięcie tablicy pamiątkowej z okazji 50-lecia szkoły. Na zdjęciu trzech dyrektorów oraz starosta i wicestarosta.

  Odsłonięcie tablicy pamiątkowej z okazji 50-lecia szkoły. Na zdjęciu trzech dyrektorów oraz starosta i wicestarosta. ©ZSP w Łodzierzy

  Początek szkoły datuje się na 6 stycznia 1965 r. Wtedy zaczęła działać Szkoła Przysposobienia Rolniczego. Mieściła się w budynku pałacu, w którym później był internat. - Wraz z rozwojem szkoły i przeniesieniem kształcenia do nowego budynku następowały zmiany nazwy. Szkoła Przysposobienia Rolniczego została Zasadniczą Szkołą Rolniczą. W nowym budynku szkoły od 1990 r. funkcjonował Zespół Szkół Rolniczych, który w 1998 r.
  zmienił nazwę na Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego. Od 2012 r. po reorganizacji szkolnictwa w powiecie bytowskim szkoła w Łodzierzy otrzymała nazwę Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych - mówi Mariusz Treder, dyrektor szkoły w Łodzierzy.

  Pierwszym kierownikiem szkoły był Michał Szemela, którego w 1967 r. zastąpił Czesław Piazdecki. W latach 1979-2007 dyrektorem był Mirosław Batruch.

  Przez 50 lat mury szkoły w Łodzierzy opuściło 2356 absolwentów techników w zawodach: rolnik, rybak śródlądowy, technik żywienia i usług gastronomicznych, kucharz, technik obsługi turystycznej, technik architektury krajobrazu, technik spedytor, technik geodeta oraz absolwenci zasadniczej szkoły zawodowej w zawodach: rybak śródlądowy, rolnik, sprzedawca, kucharz i absolwenci klas wielozawodowych. W Łodzierzy kształcono również dorosłych. Szkołę ukończyło 92 słuchaczy szkoły policealnej.

  Obecnie w szkole kształci się techników spedytorów i techników żywienia i usług gastronomicznych. Ponadto w szkole funkcjonuje zasadnicza szkoła zawodowa o kierunkach kucharz, sprzedawca i klasy wielozawodowe. Młodzież ma możliwość uczenia się w nowoczesnym budynku wyposażonym w dobrą bazę dydaktyczną. W ostatnich latach powstały nowe pracownie do nauki zawodu, takie jak: pracownia gastronomiczna, pracownia do nakrywania i dekorowania stołów czy pracownia prowadzenia sprzedaży. Szkoła w Łodzierzy może szczycić się okazałą salą sportową. Służy nie tylko młodzieży szkolnej.

  - W niedługim czasie bazę sportową wzbogaci boisko wielofunkcyjne - informuje M. Treder. Uroczystości jubileuszowe były okazją do wspomnień i podziękowań ludziom, którzy od samego początku istnienia placówki związani są ze szkołą w Łodzierzy. Należą do nich: Danuta i Czesław Piazdeccy, Marek Łutczyk, Zbigniew Batko, Mirosław Batruch, Brygida Lipińska. Danuta Marczewska, Grażyna Skowroń, Stanisław Frycz czy Zofia Romanowska. Były też gratulacje i życzenia dla całej społeczności szkolnej składane na ręce dyrektora szkoły Mariusza Tredera.

  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (7) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo z Miastka

  Zdjęcia z Miastka

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 PLUS POLECAMY

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Głosuj na najlepszych nauczycieli i szkoły

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Głosuj na najlepszych nauczycieli i szkoły

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC I TRENER | Zgłoś najlepszego sportowca!

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC I TRENER | Zgłoś najlepszego sportowca!

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Nasze Dobre z Pomorza 2018 | Głosowanie zakończone

  Nasze Dobre z Pomorza 2018 | Głosowanie zakończone

  Poważna kolizja trzech aut na drodze Siemianice-Swochowo Wypadek w Siemianicach. Jedna osoba w szpitalu