Nasza Loteria

50 milionów złotych na unowocześnienie szpitali w powiecie bytowskim

Andrzej Gurba
Szpital Powiatu Bytowskiego czeka w tym roku i w kolejnych dużo zmian. W Bytowie powstanie m.in. zupełnie nowa izba przyjęć, poradnia kardiologiczna, a w Miastku zakład opiekuńczo-leczniczy i dzienna rehabilitacja.

Ciepło

Ciepło

W tym roku bytowski szpital ma zostać podłączony do miejskiej sieci cieplnej. Będą z tego tytułu oszczędności, głównie na obsłu­dze. Dotychczasowa kotłownia będzie rezerwowa. W Miastku lecznica dalej będzie korzystać z własnej kotłowni, która zostanie zmodernizowana. W tym roku ma ruszyć kilkuletnia termomodernizacja budynków szpitalnych. W Miastku swoją lokalizację zmienia apteka. Trwają już prace adaptacyjne. Budynek, który zwolni, będzie mógł być wydzierżawiony

Już kilka lat temu powstał projekt zmian w bytowsko-miasteckiej lecznicy związany z koniecznością dopasowania szpitala do standardów wynikających z przepisów. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia jest na to czas do końca 2012 roku.- Myślę, że ten termin zostanie wydłużony do 2015 roku. Zmiany, które dokonują się w szpitalu, nie wynikają tylko z programu dostosowawczego - podkreśla Ewa Wichłacz, rzecznik prasowy Szpitala Powiatu Bytowskiego. Kilka lat temu wyliczono, że na prace budowlane i na zakup sprzętu potrzeba około 50 milionów złotych.

Na oddziale wewnętrznym w Bytowie działa odcinek kardiologiczny. Za miesiąc, dwa ma powstać poradnia kardiologiczna z wykorzystaniem sprzętu, którym dysponuje już lecznica, a więc m.in. echem serca. - Złożyliśmy już wniosek do Narodowego Funduszu Zdrowia o kontrakt na poradnię. Podobnie jak i na pracownię nieinwazyjną ch­o­rób serca. Skorzystają na tym pacjenci - mówi Wichłacz. Poradnia kardiologiczna mieścić będzie się w pomieszczeniu wykorzystywanym przez poradnię diabetologiczną.
Izba przyjęć to wąskie gardło szpitala w Bytowie. Mała, ciasna - słowem niefunkcjonalna. To zacznie się w tym roku zmieniać. - Wykorzystamy wszystkie pomieszczenia na parterze. Już wyprowadziliśmy z niego pralnię. Zlecamy te usługi na zewnątrz, w Człuchowie. Podobnie będzie ze szpitalną kuchnią.

Prawdopodobnie przygotowywanie posiłków przejmie kuchnia szpitalna w Miastku albo też zlecimy te usługi zewnętrznej firmie. W planach jest kupno specjalnych samochodów i wózków do przewozu posiłków, aby były ciepłe, itd. - oznajmia Wichłacz. Na parterze w części ogólnodostępnej jest obecnie małe ambulatorium, poradnia chirurgiczno-ortopedyczna oraz dawne pomieszczenie dyspozytorskie (dyspozytor pogotowia jest teraz w straży pożarnej). Ma powstać duże ambulatorium chirurgiczne ze stołem zabiegowym, ambulatorium ogólne, sala przyjęć, sala izolatkowa, sala obserwacyjna. Wszystko z nowym wyposażeniem. Parter głównego szpitalnego budynku zostanie więc całkowicie przebudowany, zburzone zostaną ściany działowe, itd. W maju tego roku złożony będzie wniosek o pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego.

- Jeśli otrzymamy wsparcie, to ogłaszamy przetarg i myślę, że we wrześniu będziemy mogli ruszyć z pracami. Jeśli nie, to zaczniemy kilka miesięcy później i prace będziemy finansować z kredytów i pożyczek - mówi Wichłacz.

Spore zmiany nastąpią też w tym roku w miasteckiej części szpitala. Rozbudowany będzie o kilka łóżek oddział rehabilitacji - kosztem pomieszczeń biurowych. Powstanie też pododdział dzienny (W Bytowie utworzenie dziennego oddziału rehabilitacji zaplanowano w 2011 roku).

- W drugim półroczu ruszą prace z tworzeniem zakładu opiekuń-czo-leczniczego z 20 łóżkami. Jest na taki oddział duże zapotrzebowanie - oznajmia Piotr Karankowski, prezes Szpitala Powiatu Bytowskiego. ZOL powstanie w części dotychczasowego oddziału paliatywnego. Zabierze też trochę pomieszczeń ginekologii i pediatrii. - Zostawię kilka paliatywnych łóżek - mówi Karankowski.
Szpital w Miastku i Bytowie wraca do systemu telefonów przyłóżkowych. - Kiedyś były zamontowane, ale zrezygnowaliśmy z nich z uwagi na wysokie opłaty, których żądał telekomunikacyjny operator. Poza tym aparaty były tak ustawione, że można było tylko odbierać rozmowy. Teraz będzie można też dzwonić po wykupieniu niedrogiego abonamentu - informuje Wichłacz. Telefony będą przy każ-dym łóżku, a więc około 150. W Bytowie zostanie wykorzystana wcześniej położona sieć. W Miastku częściowo będzie trzeba ją odtwarzać. Przyłóżkowe telefony najpóźniej będą działały w lipcu tego roku.

Szpital co roku dokonuje zakupów sprzętu medycznego.
- W Bytowie i Miastku jest już nowy sprzęt rehabilitacyjny za pół miliona złotych z puli Pań-stwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Na całe tegoroczne zakupy wydamy jeszcze 3,6 miliona złotych. Będą m.in. stoły operacyjne, pompy infuzyjne, lampy - wymienia Wichłacz.
Kolejne lata to jeszcze wię­ksze szpitalne zmiany. Naj­waż­niejsza będzie modernizacja i wyposażenie bloków operacyjnych w Bytowie

i Miastku. To rok 2012. W Bytowie koszty szacuje się na około 11 milionów złotych, a w Miastku na prawie 10 milionów złotych. - W Bytowie blok operacyjny zostanie przeniesiony w inne miejsce - zaznacza Wichłacz. Z tego powodu ma przeprowadzić się położnictwo i chirurgia. Kolejna duża inwestycja to rozbudowa oddziału dziecięcego w Bytowie poprzez dobudowę nowego obiektu. Z kolei w Miastku ma powstać pracownia hydroterapii. - Zaplanowaliśmy też kompleksowy remont obu prosektoriów
- dodaje rzecznik szpitala Ewa Wichłacz.

od 16 lat
Wideo

Andrzej Duda spotkał się z przedsiębiorcami w Jasionce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza