Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

55 lat Słowińskiego Parku Narodowego, czyli wydmy, natura i morze

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
55 lat Słowińskiego Parki Narodowego
55 lat Słowińskiego Parki Narodowego Marcin Stefanowski
32 tysiące hektarów wyjątkowego obszaru, unikalnych krajobrazów i biologicznej różnorodności. Słowiński Park Narodowy we wrześniu obchodzi 55 rocznicę dbania o ekologiczne dziedzictwo.

Jeden z 23 parków narodowych w Polsce i jeden z dwóch parków nadmorskich. Od ponad pół wieku Słowiński Park Narodowy stoi na straży wyjątkowego miejsca. SPN, do życia powołano w 1966 roku. Zajmował wówczas powierzchnię 18 tys. ha. Dziś jest znacznie większy. Parkowy obszar to 32 744 ha, w tym 21 572 ha położonych w województwie pomorskim w części lądowej oraz 11 171 ha wód przybrzeżnych Morza Bałtyckiego.

SPN został utworzony w zasadzie w jednym celu, czyli dla zachowania w niezmienionym stanie systemu jezior przymorskich, bagien, torfowisk, łąk, nadmorskich borów i lasów. Również, a w zasadzie przede wszystkim dla ochrony wydmowego pasa mierzei z unikatowymi w Europie wydmami ruchomymi.

Wyjątkowość przyrodnicza tego miejsca znalazła zresztą uzasadnienie w decyzjach o objęciu parku międzynarodowymi konwencjami i porozumieniami w zakresie ochrony przyrody.

Od 1977 roku jest on częścią programu UNESCO "Człowiek i Biosfera", którego celem jest utworzenie globalnej sieci rezerwatów biosfery. Obecnie funkcjonuje 669 takich obiektów w 120 krajach świata.

SPN w niemal 80 proc. to morze, jeziora, torfowiska i bagna, na których egzystuje szereg gatunków ptaków chronionych. Park od 1995 roku objęto Konwencją Ramsarską, która obliguje do zapewnienia trwałej ochrony terenów, na których dominującą rolę odgrywają ekosystemy wodne i bagienne. Park to też ogólnopolska sieć ekologiczna Natura 2000, której podstawowym założeniem tego przedsięwzięcia jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego krajów członkowskich Unii Europejskiej. SPN to wreszcie trzon "Ostoi Słowińskiej" i "Pobrzeża Słowińskiego" czyli miejsca ważniejszych ostoi ptasich w Europie.

Park podzielony jest na kilka obwodów, z których każdy ma sporo do zaoferowania miłośnikom natury i turystom.

Wydmy Słowińskiego Parku Narodowego w świątecznej odsłonie. Warto się tam wybać

Wydmy Słowińskiego Parku Narodowego w świątecznej odsłonie. ...

I tak obwód ochrony Rowy, to tereny lęgowe ptaków wodno-błotnych położone nad jeziorem Gardno. Są one objęte stałym monitoringiem ornitologicznym. Atrakcją przyrodniczą jest tu możliwość obejrzenia na powierzchni dzisiejszej plaży pozostałości po dawnych lasach bukowo-dębowych, które ponad 5 000 lat p.n.e. rozwijały się w głębi lądu w miejscu leżącym wówczas w znacznej odległości od brzegu morza. Podstawy pni tych drzew oraz organiczne podłoże, na którym rosły, odsłaniane są zwłaszcza po gwałtownych sztormach.

Również Smołdziński Las to liczne atrakcje przyrodnicze i turystyczne. Mowa m.in. o odcinku szlaku czerwonego przebiegającego przez Wydmę Czołpińską. Szlakiem niebieskim dojdziemy na latarnię morską w Czołpinie. Z kolei Rąbka koło Łeby to już najbardziej rozległe pola ruchomych wydm w Europie. Rozciągają się na ponad 500 ha. To tu można wdrapać się na ruchomą wydmę (30 m n.p.m) i szlakiem żeglugi pasażerskiej popływać na jeziorze Łebsko. Przeważająca część obwodu znajduje się w obszarze ochrony ścisłej "Mierzeja", którą poza terenami ruchomych piasków prawie w całości pokrywają nadmorskie bory sosnowe.

Z kolei w obwodzie Żarnowska, u ujścia rzeki Łeby do jeziora Łebsko znajduje się najdłuższy drewniany pomost widokowy. Rejon to też ogromny kompleks torfowisk położonych zarówno na jego terenie, jak i tuż za granicą SPN-u. Część torfowisk włączona niedawno do SPN, jak uroczysko Wielkie Bagno powoli ulega odnowieniu. Obecnie uroczysko zalane wodą stanowi atrakcyjne miejsce jesiennego odpoczynku dla wielotysięcznych stad żurawi.

SPN to też dziedzictwo kulturowe. W tym przypadku mowa głównie o skansenie w Klukach, gdzie zachowano dobra materialne po zamieszkujących ten rejon Słowińcach. Poza miejscowością, na brzegu jeziora Łebsko wybudowano wieżę widokową oraz pomost skąd podziwiać można panoramę jeziora z widocznymi na horyzoncie wydmami ruchomymi.

Smołdzino to już dyrekcja parku i Rowokół, czyli Świętą Górą Słowińców, a obwód Gardno i Łebsko to przede wszystkim, cztery jeziora: Łebsko, Gardno, Dołgie Wielkie i Dołgie Małe.

SPN to też wyjątkowa strefa nadmorska. Na dzikich parkowych plażach można natknąć się na fokę szarą, obrączkowaną i fokę pospolitą. Zdarzają się też wizyty morświnów. Tak foki, jak i morświny żyjące w Bałtyku są objęte ścisłą ochroną gatunkową i są wpisane do Czerwonej Księgi zwierząt zagrożonych wyginięciem.

Konferencja

Między 22-24 września SPN organizuje w Łebie konferencję naukową „Ochrona Ekosystemów wodnych a ich udostępnianie”.

Podczas dwóch pierwszych dni planowane są wystąpienia i panele dyskusyjne poświęcone tematyce ochrony ekosystemów, głównie wodnych i podmokłych. Trzeciego dnia odbędzie się wycieczka terenowa, prezentująca praktyczną ochronę ekosystemów wydmowych i nadmorskich SPN. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Minister Klimatu i Środowiska, a sama konferencja współfinansowana jest przez Fundację PGE, Polskie Parki Narodowe, Ambasadę USA w Warszawie i Konsulat USA w Krakowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza