Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

60% ulgi przy opłacie przekształceniowej w Słupsku

Zbigniew Marecki
Słupscy radni zdecydowali : 60 procent ulgi przy jednorazowym uregulowaniu opłaty przekształceniowej.

Za takim rozwiązaniem opowiedzieli się radni klubu prezydenckiego, niezależny radny Kazimierz Czyż oraz radny Kamil Bierka z PO. Pozostali radni PO wstrzymali się od głosu, a radni PiS byli przeciwni takiemu rozwiązaniu, bo chcieli 80-procentowej bonifikaty.

Uzasadniając 60-procentową ulgę prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka powołała się na przykład ze strony państwa, które na terenach Skarbu Państwa oferuje tylko 60-procent ulgi. Mówiła także o korzyściach, które takie rozwiązanie daje gminie i mieszkańcom miasta. Jednocześnie zapowiedziała, że pieniądze, które uda się zebrać od korzystających z ulgi ( szacuje się, że będzie to nawet 8 milionów zł) zostaną wydane na konkretny cel - naprawę i wymianę chodników w konkretnej dzielnicy. Na razie jeszcze nie wiadomo, jaka to będzie dzielnica.

Tadeusz Bobrowski z PiS zaproponował wyższą bonifikatę, bo 80-procentową, która jego zdaniem wielu mieszkańcom się należy, ale wniosek Klubu Radnych PiS nie przeszedł. Po przerwie w dyskusji Jan Lange, szef Klubu Radnych PO poinformował, że w tej sprawie PO wstrzyma się od głosu, bo prezydent nie zgodziła się na przesunięcie głosowania o miesiąc, w trakcie którego radni PO chcieli dyskutować o tym, jak konkretnie mają być wykorzystane pieniądze wpłacone przez mieszkańców, którzy skorzystają z ulgi. Ostatecznie propozycję Krystyny Danileckiej - Wojewódzkiej oficjalnie poparł tylko klub prezydencki, ale w głosowaniu starczyło głosów, aby projekt uchwały stał się lokalnym prawem.

Przypomnijmy: od 1 stycznia 2019 roku użytkowanie wieczyste powoli przechodzi do historii. Wtedy bowiem właściciele domów oraz mieszkań i lokali użytkowych w budynkach wielorodzinnych dostali grunt na własność. Państwo i gminy wystawiają jednak za to rachunek. Opłaty przekształceniowe można bowiem wnosić w 20 ratach rocznych bez ulg albo jednorazowo z ulgą ustalaną przez państwo, gdy chodzi o grunt Skarbu Państwa, albo przez samorządy, gdy lokale znajdują się na gruntach gminnych. Samorządy same mogą ustalać wysokość bonifikat. Są bardzo różne - od 60 procent do nawet 98 procent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza