63-latek odesłany z SOR-u, jest w stanie ciężkim

Monika Zacharzewska
Monika Zacharzewska
Szpital w Słupsku.
Szpital w Słupsku. Archiwum
Pan Damian ma pretensje do lekarzy, że nie zdiagnozowali udaru u jego taty.

- Mój tata leży w słupskim szpitalu w stanie wegetatywnym. Gdyby, gdy po raz pierwszy trafił na SOR, nie odesłano go do domu, miałaby szansę wyzdrowieć - mówi rozżalony pan Damian.

Mężczyzna zarzuca lekarzowi słupskiego szpitala, że nie zostawił jego ojca na obserwacji, mimo ewidentnych, jego zdaniem, objawów udaru - silnych bólów i zawrotów głowy, odrętwienia prawej strony twarzy i ręki oraz zmienionego głosu. Zdaniem pana Damiana nawet już po wypisaniu jego taty z oddziału, mężczyzna wymagał pomocy przy wyjściu ze szpitala. W domu sytuacja zdrowotna 63-letniego mężczyzny jeszcze uległa pogorszeniu.

Gdy pacjent dwa dni później ponownie trafił karetką pogotowia na oddział ratunkowy, był już nieprzytomny i, niestety, świadomości nie odzyskał do dziś.

- Sytuacja jest tym bardziej przygnębiająca, że gdy tata był diagnozowany na SOR-ze ja stałem na szpitalnym korytarzu przed ogromnym plakatem informującym o objawach udaru i ostrzegającym, jak szybko trzeba w takich sytuacjach reagować. Wielkie litery i zdjęcia informowały, jak ważne są pierwsze godziny. Tata miał dokładnie takie dolegliwości, jakie na tej planszy wypisano - mówi rozżalony pan Damian. Dodaje on, że właściwe leczenie jego ojca zaczęło się dopiero dwa dni po udarze, po wystąpieniu być może nieodwracalnych skutków dla jego zdrowia, których konsekwencją może być zagrożenie życia lub ciężkie kalectwo. - Uważam, że lekarz zlekceważył ważne objawy choroby - mówi pan Damian.

- Dlatego domagam się wyjaśnień. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na nieudzieleniu tacie odpowiedniej pomocy skierowałem do prokuratury. Zawiadomiłem też o sprawie okręgową izbę lekarska oraz Rzecznika Praw Pacjentów. Zarząd szpitala twierdzi, że do niego żadna skarga nie wpłynęła i nie będzie ustosunkowywał się do tej sprawy. - Nie jesteśmy upoważnieni do udzielania jakichkolwiek informacji dotyczących zdrowia pacjentów - dodaje Alicja Rojek rzeczniczka szpitala.

Kiedy i z jakimi objawami pacjent trafił do szpitala przeczytasz na następnej stronie

Chcesz zobaczyć o czym piszemy w najnowszym "Głosie"? Kliknij i pobierz e-wydanie Głosu Pomorza.

Do Andrzeja Grzebieli z Kępic rodzina wezwała karetkę 21 lutego. Mężczyzna skarżył się na silne bóle i zawroty głowy. Ponadto rodzina zauważyła u niego ponadto odrętwienie prawej strony twarzy - opadającą powiekę i wargę oraz odrętwienie ręki, a także zmieniony głos. Po podaniu leków przez pogotowie, objawy nie ustąpiły i karetka zawiozła pana Andrzeja na Szpitalny Oddział Ratunkowy w Słupsku.

Tam, według informacji od syna pana Andrzeja, pacjentowi wykonano badania: morfologię, jonogram, tomografię komputerową i podano leki przeciwbólowe oraz płyny.

- Lekarz w szpitalu stwierdził, że podane leki przynoszą poprawę i wypisali tatę do domu - mówi pan Damian, syn 63-latka. - Pomimo typowych dla udaru mózgu objawów opisanych wyraźnie w karcie zlecenia wyjazdu ratownictwa, w szczególności porażenia połowicznego, tzw. objaw fajki, lekarz neurolog odmówił hospitalizacji taty. Ojciec był zmuszony opuścić szpital, choć wymagał pomocy osób trzecich. Zanim wyszedł z budynku, zamiast na parter zjechał windą do piwnicy i usiłował bezskutecznie odnaleźć wyjście. Dowodem na to mogą być nagrania szpitalnego monitoringu.

Dwa dni później objawy się powtórzyły. Mężczyzna znów skarżył się na silne bóle i zawroty głowy. Wówczas rodzina najpierw skontaktowała się z lekarzem rodzinnym, który zasugerował, że może to być udar mózgu. Ponownie wezwano pogotowie, które zawiozło pacjenta na SOR w Słupsku.

W szpitalu tym razem u mężczyzny stwierdzono porażenie prawej strony ciała, uszkodzenie mózgu i móżdżku z uwagi na udar mózgu.

Andrzej Grzebiela stracił przytomność, którą częściowo odzyskał dopiero 4 marca.

- Teraz stan taty można określić jako wegetatywny. Kontakt z nim jest bardzo ograniczony możliwy jedynie poprzez uścisk dłoni lub mrugnięcie - relacjonuje syn pacjenta. - Tata cały czas jest w szpitalu w ciężkim stanie.

Pan Damian zarzuca lekarzowi, który pierwszego dnia przyjmował jego ojca na SOR, że zignorował zgłaszane od początku typowe dla udaru mózgu objawy. Odmówił przyjęcia pacjenta do szpitala i specjalistycznego leczenia w słupskim szpitalu.

Syn Andrzeja Grzebieli zaangażował prawnika, by wyjaśnić sytuację. Wysłał zawiadomienie do słupskiej prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez narażenie ojca na utratę zdrowia i życia. Powiadomił o sprawie okręgowa izbę lekarską oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

- Liczę, że sprawa nie zostanie zamieciona pod dywan. Chodzi o życie i zdrowie mojego taty. Gdyby wcześniej otrzymał odpowiednią pomoc, mógłby dziś być w lepszym stanie - mówi.

Szpital nie zajmuje w tej sprawie stanowiska: - Ewentualne zastrzeżenia co do podjętego procesu leczenia można przekazać pisemnie do sekretariatu zarządu, a zajmie się nimi pełnomocnik do spraw praw pacjenta, pani Jadwiga Stec - informuje Alicja Rojek, rzecznik szpitala. - W tej sprawie nie wpłynęła do nas żadna skarga.

Zobacz inne materiały na gp24.pl

gp24

Wideo

Komentarze 174

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
POpietru walczy o stołki.
W dniu 03.05.2016 o 12:06, Dość już pogardy napisał:

Opamiętajcie się PO-pietrusy. : Dlaczego totalna opozycja i media nie zajmują się sprawami ważnymi dla Polaków ; patologią w służbie zdrowia na każdym szczeblu jej "pomocy", tylko dręczą naród jakimś pokomuszym trybunałem rodem ze stanu wojennego i jego uPOlitycznionym prezesem?Totalitarne POpietrusy wrzeszczą przerażliwie w sejmie i na ulicach, zamiast pomóc Polakom w trudnej sytuacji zw. ze zdegenerowaną przez 8 lat służbą zdrowia w Lęborku i Słupsku .POpietrusy zajmijcie się cierpiącymi Polakami, umierajacymi w pogardzie i poniżeniu przez aroganckich konowałów ,.służbę zdrowia naprawiajcie .

cd

Służba zdrowia więcej szkodzi choremu człowiekowi , niż pomaga..

Dlaczego media nie krzyczą , ani tzw. opozycja, coraz bardziej krzykliwa i obrzydliwa z tym trybunałem i jego prezesem, bo im łatwiej mącić,udając , że coś robią, niż naprawdę zająć się trudnymi sprawami Polaków?
Oni czują się bezpieczni- wiedzą , że ich krzywda nie spotka w rządowych klinikach, a zwykły Polak skazywany jest od razu na śmierć i nie może liczyć nawet na szacunek w ostatnich dniach swojego życia , jak na Sor w Lęborku , czy na hematologii słupskiej.
Zastanawiam się, dlaczego na początku rząd nie podejmuje koniecznych decyzji , by ukrócić chamstwo , arogancję, brak profesjonalizmu , butę i pogardę wobec ciężko chorego człowieka.Przecież takie działania nic nie kosztują, wystarczy wyrzucić z pracy konowałów i chamską obsługę pacjenta.
Na dalszym etapie konieczna jest radykalna reforma służby zdrowia , ale to wymaga czasu i dobrego przygotowania .Zacznijmy od wyeliminowania tych , którzy szkodzą pacjentowi zamiast pomagać, bo do tego są powołani i za to im płacimy 70 miliardów rocznie.

 

.

N
Nie leczą ludzi starszych.

Cały system zdrowia jest do naprawy po ośmiu latach degrengolady. W pół roku , czy nawet rok nie uda się wyczyścić stajni Augiasza i doprowadzić do normalności . Nie usprawiedliwiajcie...bezczelnie winnych tego stanu szamba w tej niby pomocy medycznej. Oni powinni trafić za kratki; za bałagan, za cierpienie ludzi,za przyśpieszoną śmierć, za pogardę wobec słabego, chorego człowieka, za brak profesjonalizmu, za wydawanie wyroków śmierci jeszcze przed diagnozą i zaniechanie leczenia. To już jawna eutanazja.

 

D
Dość już pogardy
W dniu 21.04.2016 o 10:34, żona pacjenta napisał:

Poniedziałek badania, wtorek wyniki i wizyta u rodzinnego, skierowanie do urologa i nefrologa z diagnozą: niewydolność nerek, najbliższy wolny termin w Słupsku : grudzień 2015 

Opamiętajcie się PO-pietrusy. : Dlaczego totalna opozycja i media nie zajmują się sprawami ważnymi dla Polaków ; patologią w służbie zdrowia na każdym szczeblu jej "pomocy", tylko dręczą naród jakimś pokomuszym trybunałem rodem ze stanu wojennego i jego uPOlitycznionym prezesem?
Totalitarne POpietrusy wrzeszczą przerażliwie w sejmie i na ulicach, zamiast pomóc Polakom w trudnej sytuacji zw. ze zdegenerowaną przez 8 lat służbą zdrowia w Lęborku i Słupsku .
POpietrusy zajmijcie się cierpiącymi Polakami, umierajacymi w pogardzie i poniżeniu przez aroganckich konowałów ,.
służbę zdrowia naprawiajcie .

E
Eutanazja w szpitalachS.L

Dlaczego posłowie i senator Słupska milczą w sprawie służby zdrowia? Może dlatego , że ich to nie dotyczy ,a w razie potrzeby mają wypasione za nasze pieniądze kliniki i byle głupstwo mogą leczyć w luksusowych warunkach , nawet przy kopniętej kostce Tuska skakało pięciu specjalistów, a nas traktują gorzej, niż psa na SoRach i in. "pomocach"medycznych , czego tragicznie doświadczyliśmy w ostatnich miesiącach. Totalna opozycja woli dręczyć Polaków i pajacować z POkomuszym trybunałem, zamiast coś zmieniać w służbie zdrowia ratując zwykłych , szarych rodaków ...po ośmioletniej Stajni Augiasza w każdej dziedzinie życia społecznego. Kiedy nastąpią zauważalne zmiany?

 

G
Gość
W dniu 01.05.2016 o 22:57, Alarm,ratujmy pacjenta. napisał:

Z coraz większym przerażeniem myślę o stanie służby zdrowia pozostawionej przez POpsueli w całkowitej degrengoladzie i pogardzie wobec zwykłego Polaka.Tego się nie da opisać, z jakimi problemami spotyka się rodzina ciężko chorego pacjenta . To po prostu skandal.. Niestety, każdy następny dzień bezlitośnie ujawniał POdłość niby ratowników, co doprowadziło do przyśpieszonej śmierci cierpiącego... nie tylko z powodu choroby ... pacjenta . Doswiadczyliśmy wielkiej krzywdy od służby zdrowia , która lekceważyła chorobę, wydając wyrok śmierci na człowieka oczekującego pomocy.

Kto ci płaci trollu za posty? Spamujesz fora wszystkich miast!
A
Alarm,ratujmy pacjenta.

Z coraz większym przerażeniem myślę o stanie służby zdrowia pozostawionej przez POpsueli w całkowitej degrengoladzie i pogardzie wobec zwykłego Polaka.Tego się nie da opisać, z jakimi problemami spotyka się rodzina ciężko chorego pacjenta . To po prostu skandal.. Niestety, każdy następny dzień bezlitośnie ujawniał POdłość niby ratowników, co doprowadziło do przyśpieszonej śmierci cierpiącego... nie tylko z powodu choroby ... pacjenta . Doswiadczyliśmy wielkiej krzywdy od służby zdrowia , która lekceważyła chorobę, wydając wyrok śmierci na człowieka oczekującego pomocy.

 

N
Nie wolno nam milczeć.

Taką to "pomoc" otrzymuje ciężko chory w lęborskim szpitalu....przyśpieszającą tylko śmierć...w pogardzie i poniewieraniu, od pierwszej chwili przed diagnozą ,  skazany z wyrokiem śmierci na łaskę losu i rodziny.

 Milczenie pokrzywdzonych spowoduje, że każdego z nas mogą tak potraktować w razie grożnej choroby...

 Szpital słupski -hematologia  - też ma swój udział w skandalicznej "pomocy" bardzo choremu pacjentowi.

 

 Niestety,bagno w służbie zdrowia zagraża zdrowiu i życiu szarych  Polaków .

Co na to konstytucja?

Jak długo jeszcze  media i politycy totalnej opozycji będą dręczyć nas jakimś pokomuszym trybunałem i jego sfrustrowanym szefem zamiast zająć się 

 uzdrawianiem służby zdrowia  i rozwiązywaniem problemów, nękających zwykłych rodaków po 8-letnich haniebnych rządach poprzedników - tylko sobie i kolesiostwu zapewniających luksus bytu i leczenia w państwowych klinikach.

 
 

 

C
CHORA SŁUŻBA ZDROWIA.
Podłość niektórych tzw.medyków - konowałów przekracza granice przyzwoitości ....I o tego trzeba zacząć, bo pieniędzy jest niemało - 70 miliardów w systemie z naszych podatków - to suma zapewniająca bezpieczeństwo , mimo że mogłaby być jeszcze większa przy zmianie budżetu..
Należy je gospodarnie wykorzystywać,bez ograniczania dostępu pacjenta do usług medycznych, jak to teraz bywa.
Skupianie się tylko na zapewnianiu lekarzom b. wysokich pensji jak na warunki polskie, kosztem cierpień chorych ludzi czekających miesiącami,latami często na pilną pomoc jest wielką nieuczciwością., bo to my ...co miesiąc płacimy dość duże składki na służbę zdrowia.
Większym problemem, niż finanse jest brak szacunku do chorego ; lekceważenie podstawowych potrzeb , arogancja , brak empatii do człowieka ciężko chorego; poniżanie i pogarda.
Zadziwia fakt obojętności parlamentarzystów z POMORZA i milczenie mediów, które wolą do obrzydzenia wałkować temat skompromitowanego trybunału i jego prezesa,zamiast pomóc upokarzanym pacjentom skazywanych na śmierć , lekceważonych przez podły system zabagniony o na każdym etapie ; od lekarza rodzinnego , przez SORY, szpitale , przychodnie po ...apteki , które nie mają podstawowych lekarstw, co potwierdzam po dramatycznych doświadczeniach ze służbą zdrowia w Lęborku i Słupsku.

 

 

ż
żona pacjenta

Poniedziałek badania, wtorek wyniki i wizyta u rodzinnego, skierowanie do urologa i nefrologa z diagnozą: niewydolność nerek, 

najbliższy wolny termin w Słupsku : grudzień 2015

B
Bagno w służbie zdrowia.

Rewolucja w służbie zdrowia. Co pacjentom szykuje PiS?

 
G
Gość
W dniu 17.04.2016 o 09:39, ŻENUJĄCA opozycja szkodzi. napisał:

  To partie, rząd odpowiadają za wadliwy system zdrowia  i od nich przede wszystkim należy wymagać naprawy.   Arogancja lekarzy i tzw. ratowników  też może być ujarzmiona przez bezwzględne eliminowanie z pracy w służbie zdrowia ludzi winnych POdłości wobec chorego człowieka.Taka degrengolada pozostała po po przednim rządzie,który dbał tylko o siebie,swoje rodziny i kolesiostwo, o EKSTRA  kliniki MSW , gdzie nad kopnięta kostką Tuska w czasie zabawy piłką POchyla się pięciu specjalistów,...a bardzo chorego pacjenta bez układów odsyłają bezczelnie z SOR do domu  od razu wydając na niego wyrok śmierci .  Niestety media i politycy wolą bić pianę nad komunistycznym, utworzonym przez Jaruzelskiego w stanie wojennym nad trybunałem z POlitycznym sędzią na czele , co w niczym Polakom nie pomoże ,a na pewno nie zmieni sytuacji w służbie zdrowia .

 

Coś mi komputer muli,to chyba wina Tuska,tak uważasz? Głupi jesteś jak but z lewej nogi

G
Gość
W dniu 17.04.2016 o 11:08, Gość napisał:

Żenująca opozycja zmień psychiatre bo gadasz jak potluczony!! Ile Ci PiSlam płaci za komentarz?


Chyba niedużo, bo to samo wkleja pod różne tematy :)
G
Gość

Żenująca opozycja zmień psychiatre bo gadasz jak potluczony!! Ile Ci PiSlam płaci za komentarz?

Ż
ŻENUJĄCA opozycja szkodzi.

  To partie, rząd odpowiadają za wadliwy system zdrowia  i od nich przede wszystkim należy wymagać naprawy.

   Arogancja lekarzy i tzw. ratowników  też może być ujarzmiona przez bezwzględne eliminowanie z pracy w służbie zdrowia ludzi winnych POdłości wobec chorego człowieka.

Taka degrengolada pozostała po po przednim rządzie,który dbał tylko o siebie,swoje rodziny i kolesiostwo, o EKSTRA  kliniki MSW , gdzie nad kopnięta kostką Tuska w czasie zabawy piłką POchyla się pięciu specjalistów,

...a bardzo chorego pacjenta bez układów odsyłają bezczelnie z SOR do domu  od razu wydając na niego wyrok śmierci .

  Niestety media i politycy wolą bić pianę nad komunistycznym, utworzonym przez Jaruzelskiego w stanie wojennym nad trybunałem z POlitycznym sędzią na czele , co w niczym Polakom nie pomoże ,a na pewno nie zmieni sytuacji w służbie zdrowia .

p
pacjent

Zadna partia nie zmieni podejscia lekarza do prawidłowej pracy.Lekarze są odpowiedzialni za leczenie chorych,a jaki ich udział w tym wszystkim jest -to dopiero można ocenić.Lekarz ma leczyć i prawidłowo stawiać diagnozy.Zaden czynnik  partyjny za nich tego nie zrobi.Lekarze tooni leczą,a nie PO czy PIS.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3