sportowy24
  65 lat temu powstał protoplasta Gryfa Słupsk

  65 lat temu powstał protoplasta Gryfa Słupsk

  Rafał Szymański

  Głos Pomorza

  Głos Pomorza

  Plakat zapowiadający mecz w Pucharze Polski Gryf Słupsk – Legia Warszawa.

  Plakat zapowiadający mecz w Pucharze Polski Gryf Słupsk – Legia Warszawa.

  26 kwietnia mija 65 lat od chwili powstania Gwardii Słupsk, protoplasta dzisiejszego Gryfa. To ostatni tak długo działający klub piłkarski nad Słupią.
  Plakat zapowiadający mecz w Pucharze Polski Gryf Słupsk – Legia Warszawa.

  Plakat zapowiadający mecz w Pucharze Polski Gryf Słupsk – Legia Warszawa.

  W sobotę mecz Gryf Słupsk - Bytovia Bytów

  W sobotę mecz Gryf Słupsk - Bytovia Bytów


  W sobotę o godzinie 17.00 kibiców piłki nożnej w regionie czekają wielkie emocje. Walczący o utrzymanie w III lidze Gryf Słupsk podejmie liderującą Bytovię Bytów.  Pierwsze kluby sportowe powstały w Słupsku w 1945 roku. Najsilniejszy i największy w futbolu, który z różnymi modyfikacjami i zmianami nazw oraz fuzjami założony został oficjalnie rok potem.

  KS CWMO Gwardia

  Szkoła Milicji Obywatelskiej zaczęła działać w Słupsku od 1945 roku. Pod koniec pierwszego roku jej działalności powstała idea, by założyć w niej swój klub sportowy. Bazą miały być obiekty miejskie, ale członkami przede wszystkim pracownicy szkoły. Pierwsze zebranie i dyskusje dotyczące przyszłego klubu miały miejsce 26 kwietnia 1946 roku, klub oficjalnie został powołany do życia 7 maja. Nazywał się Klub Sportowy Centrum Wyszkolenia Milicji Obywatelskiej. Pierwszym prezesem był Józef Romański. W 1947 roku KS CWMO szybko przemianowano na Gwardię. Uzyskała ona awans do A klasy zachodniopomorskiego OZPN. Już w 1947 roku piłkarze KS CWMO próbowali swoich sił w meczach międzynarodowych, przegrywając z reprezentacją milicji węgierskiej 3:9 i 0:4. Jednak poziom piłkarski Madziarów wyraźnie przewyższał inne kraje w Europie. Nadchodził bowiem czas "złotej jedenastki" - wicemistrzów świata z 1958 roku.

  W A klasie w 1948 roku Gwardia zajęła czwartą pozycję i zdobyła puchar fair play. Sezon potem była już mistrzem Zachodniego Pomorza. Była pierwszym zespołem z regionu słupskiego, który zdobył taki tytuł. Gwardziści wyprzedzili m.in. Spójnię Szczecin, Ogniwo i Kolejarza Szczecin.

  II liga

  Po powiększeniu II ligi w 1950 roku Gwardia znalazła się w jej szeregach. W pierwszym sezonie słupszczanie zajęli ostatnią pozycję w swojej grupie. Jednak w meczach barażowych o utrzymanie pokonali Gwardię Koszalin 4:2 i 5:0. W kolejnym sezonie II ligi było lepiej, słupszczanie znaleźli się na piątym miejscu, wyprzedzając kluby z Bydgoszczy, Gdańska, Szczecina i Torunia. Tutaj jednak znów przyszła reorganizacja, zmniejszenie liczby drużyn w II lidze i Gwardia została przeniesiona do III ligi. Dwa lata potem, ze względu na rozwiązanie Centrum Wyszkolenia Milicji Obywatelskiej, rozwiązano i Gwardię.
  Taki obrót wydarzeń przewidywali już i ówcześni dziennikarze. W 1948 roku w "Kurierze Słupskim" ukazał się artykuł, oto cytat z niego: "Czynnikiem, dzięki któremu miasto pod względem sportowym stoi na drugim miejscu po Szczecinie jest KS CWMO. Bez piłkarzy i bokserów KS CWMO znajdowalibyśmy się na szarym końcu miast pomorskich. A przecież KS CWMO jest instytucją luźno związaną z naszym miastem i pewnego dnia może się przenieść do Warszawy czy Łodzi. Co będzie wówczas?"
  Po sześciu latach życie potwierdziło słuszność tezy. Na szczęście w 1959 roku Gwardię reaktywowano. W 1964 roku połączyła się ona z Gryfem - klubem istniejącym od 1956 roku.

  Gwardia miała barwy czerwono-biało-niebieskie, jak cały gwardyjski ówczesny sport. Stad takie same barwy Wisły Kraków, Gwardii Koszalin, Błękitnych Kielce czy Olimpii Poznań.

  Gryf Słupsk

  Ten klub powstał powstał pod koniec 1956 roku z połączenia: Unii - działającej przy Słupskich Fabrykach Mebli, Traktor z Zakładów Naprawczych Mechanizacji Rolnictwa, Stal z Famarolu i Sparty ze Słupskich Fabryk Sprzętu Okrętowego Sezamor. Sekcja piłki nożnej powstała w 1957 roku. Barwy klubu to zieleń i biel. Drużyna od początku występowała w III lidze (dzięki temu że swoje miejsce oddała mu, drużyna spod Słupska - LZS Grapice, która wywalczyła w niej miejsce). Pierwszym trenerem był Bronisław Koziar, były piłkarz Pogoni Lwów. LKS Gryf działał do 1958 roku, potem przemieniono go na Zjednoczony Klub Sportowy Gryf. Prezesem był wtedy naczelny dyrektor fabryki mebli Jerzy Albrecht.

  Połączenie

  Nastąpiło w 1964 roku. Nazwa Gryf została z klubu robotniczego, barwy, oparcie, a więc przede wszystkim źródła, z którego szła kasa, były w pionie tzw. gwardyjskim. Nowy klub nazywał się Zjednoczony Gwardyjski Klub Sportowy Gryf. Na początku lat 80. Gryf przyjął nazwę GKS Gryf. Istniało w nim sześć sekcji - piłki nożnej, strzelectwa, judo, lekkiej atletyki, koszykówki i tenisa. Latem 1988 roku doszło do fuzji z do tej pory konkurencyjnymi Czarnymi Słupsk. Zlikwidowano ten klub. Józef Nowakowski, kierownik sekcji piłki nożnej Gryfa tak o tym mówił na łamach "Głosu Pomorza": - To wynik ustaleń zarządów obu klubów. Od sezonu 1988/89 GKS Gryf przejmuje prowadzenie wszystkich seniorów sekcji piłki nożnej MZKS Czarni, a druga drużyna Gryfa będzie typowym zespołem młodzieżowym i stworzą go zawodnicy obu klubów. Zespół pod nazwą Gryf II zajmie miejsce Czarnych w klasie słupsko-koszalińskiej.
  W 1990 roku z nazwy GKS Gryf usunięto człon gwardyjski. W 1995 roku sekcja piłki nożnej została autonomiczną sekcją pod nazwą Gryf 95. 29 marca 2010 roku klub powrócił do historycznej dzisiaj nazwy Gryf. Od 2007 roku, gdy do Słupska powrócił Paweł Kryszałowicz, najbardziej znany piłkarz klubu, reprezentant Polski, uczestnik finałów mistrzostw świata - klub zrobił ukłon w stronę tradycji. Od tego momentu stroje domowe Gryfa to czerwono-biało-niebieskie honorujące wkład Gwardii w istnienie klubu, a wyjazdowe to biało- zielone, oddające cześć zakładowemu Gryfowi.

  Sukcesy

  Największe sukcesy piłkarskiego Gryfa to walka w II lidze w sezonach 1981 - 1983 i dotarcie do 1/8 finału Pucharu Polski w sezonie 1976/1977. Wtedy na stadion przy ul. Zielonej przyjechały drużyny z ekstraklasy. Po rozgrywkach regionalnych gryfici wyeliminowali Arkę Gdynia, potem odpadli z Legią Warszawa (9 listopada 1977 roku, 0:3). Goście zagrali w bardzo silnym składzie z Kazimierzem Deyną, Markiem Kusto, Lesławem Ćmikiewiczem, Adamem Topolskim. Ich trenerem był Andrzej Strejlau. W sezonie 1981/1982 Gryf wywalczył piąte miejsce na koniec rozgrywek w II lidze. Potem grał w III, IV i V lidze.

  Siłą każdego klubu nie są tylko miejsca zajmowane na koniec rozgrywek, ale także jego wychowankowie. Na różnym szczeblu i na różnym etapie kariery z Gryfa do silniejszych klubów odchodzili: Paweł Kryszałowicz, Tomasz Iwan, Marek Godlewski, Maciej Stolarczyk, Czesław Boguszewicz i Ryszard Szpakowski. Wszyscy grali w reprezentacji.

  Obecnie

  Gryf gra trzeci sezon w III lidze. Na dzisiaj jest to jednak czwarty poziom w kraju. Walczy o utrzymanie.

  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (12)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (12) forum.gp24.pl

  Sport z kraju i ze świata

  Zobacz więcej na Sportowy24.pl

  Sport zdjęcia

  Sport wideo

  GP24 PLUS POLECAMY

  NAUCZYCIEL i SZKOŁA NA MEDAL Głosowanie zakończone, poznaj laureatów

  NAUCZYCIEL i SZKOŁA NA MEDAL Głosowanie zakończone, poznaj laureatów

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC I TRENER | Zgłoś najlepszego sportowca!

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC I TRENER | Zgłoś najlepszego sportowca!

  Nasze Dobre z Pomorza 2018 | Głosowanie zakończone

  Nasze Dobre z Pomorza 2018 | Głosowanie zakończone