68 szachistów rywalizowało na 64 polach w turnieju o puchar dyrektora ZSO w Słupsku

Grzegorz Hilarecki
Turniej o puchar dyrektora ZSO w Słupsku
Turniej o puchar dyrektora ZSO w Słupsku Łukasz Capar
W piątek i sobotę w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Słupsku odbyły się dwa turnieje szachowe. W dwudniowych zmaganiach część graczy rywalizowała w zawodach klasyfikacyjnych o wyższe kategorie szachowe, a część o ranking międzynarodowy ELO.

W turnieju Klasyfikacyjnym o Puchar Dyrektora ZSO w Słupsku udział wzięło 48 szachistów. W piątek i sobotę szachiści bez kategorii i z piątą kategorią rywalizowali o zdobycie wyższych kategorii szachowych. Zawody były złożone z sześciu rund. O przyjazną atmosferę i walkę zgodną z przepisami zadbał sędzia główny turnieju: Przemysław Owczarek. Puchary i nagrody zwycięzcom wręczała dyrektorka ZSO Jolanta Banaszek, podkreślając, że w jej szkole (Szkoła Podstawowa nr 16 z oddziałami sportowymi) szachy od nowego roku będą jednym z dodatkowych przedmiotów, a już w tym roku szkolnym uczniowie uczą się tu gry w szachy na specjalnych zajęciach.

W turnieju zwyciężył Michał Walter, który zdobył komplet sześciu zwycięstw. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Bartłómiej Glinka, a trzeci był Sebastan Tandecki. Obaj mieli po 5 punktów.

Wśród juniorow najlepszy był Sebastian Tandecki przed Franciszkiem Kasperskim (obaj 5 punktow) i Olhą Bilyk (4 punkty). Olha zajęła też pierwsze miejsce w klasyfikacji dziewcząt, wyprzedzając: Adriannę Matowicz (2,5 pkt) i Igę Kamińską (2 pkt).

Wśród juniorów do lat 12 triumfował Franciszek Dziuba (4 pkt) przed Pawłem Szczęśniakiem (4 pkt) i Łukaszem Kwaśniewskim (3,5 pkt).

W grupie do lat 10 najlepszy był Ignacy Kochanowski przed Adamem Skowronkiem i Karolem Szcześniakiem (cała trójka po 3 punkty).

W grupie do lat 8 zwyciężył Leon Prusak (2,5 pkt) przed Nikodemem Lisem i Borysem Perło (obaj 2 pkt.).

W tych zawodach aż 21 szachistów zdobyło kategorie szachowe lub podwyższyło je z piątej na czwartą.

W sobotę odbył się zaś turniej dla posiadaczy co najmniej czwartej kategorii szachowej, którzy rywalizowali o zapisanie się na listach rankingowych FIDE. Udało się to czterem szachistom z regionu słupskiego.W zawodach zagrało 20 graczy, którzy rozegrali siedem rund.

Wygrał Waldemar Maciejewski przed Pawłem Borowcem (obaj po 6 punktów). Trzeci był Damian Wenelski, który zdobył pięć punktów.

Wśród juniorów najlepszy był Igor Skiba przed Jakubem Protasem i Wiktorem Czają (wszyscy po 4 punkty).

Najlepszą wśród kobiet była Zofia Protas, która zdobyła dwa punkty.

Zawody zostały zorganizowane przez Słupską Akademię Szachową.