Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

75 lat działalności klubu MKS Jantar Ustka. Były mecze, liczne atrakcje i bal [ZDJĘCIA]

Krzysztof Niekrasz
Jubileusz (75 lat istnienia Jantara Ustka) był doskonałą okazją, aby można było spotkać się, powspominać bardzo dawne czasy, uhonorować byłych piłkarzy, trenerów i działaczy. Tak było w minioną sobotę (11 września) podczas święta piłkarskiego na obiekcie Ośrodka Sportu i Rozwoju przy ul. Grunwaldzkiej w Ustce. Rozegrano mecz Kadra Jerzego Engela - Jantar Ustka 1946. Nawet przejściowe opady deszczu nie przeszkodziły w świętowaniu i dobrej zabawie.

Jantar Ustka obchodził siedemdziesiątą piątą rocznicę powstania klubu. Z tej okazji na sobotnie święto Miejskiego Klubu Sportowego (teraz w tym obecnym Jantarze jest piłka nożna, a w przeszłości funkcjonowały jeszcze sekcje: siatkówki, zapasów i brydża sportowego, a do 2000 roku była jeszcze sekcja lekkiej atletyki, która odłączyła się od struktury dawnego klubu i powstał Lekkoatletyczny Klub Sportowy Jantar) przybyli m.in. byli i obecni piłkarze, działacze, trenerzy, goście specjalni: Jerzy Engel (były trener reprezentacji Polski) i niektórzy piłkarze z jego kadry: Tomasz Iwan i Piotr Świerczewski, Michał Listkiewicz (były międzynarodowy sędzia, były prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej), Radosław Michalski (prezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej w Gdańsku, były reprezentant Polski) oraz Bogusław Kaczmarek (były piłkarz, który jako trener prowadził m.in. Lechię Gdańsk, GKS Katowice, Polonię Warszawa). Obecny był też Jacek Maniszewski (burmistrz Ustki), który pogratulował klubowi jubileuszu, wręczył prezesowi Piotrowi Piszko piękny grawerton, stroje piłkarskie dla młodzieży. Przy okazji bardzo mocno podkreślił i docenił zaangażowanie piłkarzy, trenerów, działaczy oraz przekazał życzenia kolejnych lat owocnej działalności. My też przyłączamy się do tego. Byli też sponsorzy.

Jubileuszową imprezę uświetnił Rafał Brzozowski (piosenkarz, prezenter telewizyjny, w przeszłości zapaśnik - zdobył brązowy medal akademickich mistrzostw Polski, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie). Dla kibiców zorganizowano festyn z wieloma atrakcjami i poczęstunkiem (zupa łososiowa, kiełbasa z rożna).

- Z łezką w oku i z wielkim sentymentem wspominam okres prezesowania w Jantarze. Powstała dobra baza i były znakomite osiągnięcia. Dziękuję za pamięć i zaproszenie na uroczystość - oznajmił wzruszony i bardzo ładnie opalony na czekoladowo Tomasz Wszółkowski.

Najwięcej emocji towarzyszyło meczowi Jantar 1946 - Kadra Jerzego Engela, która posiłkowała się sporą grupą miejscowych graczy. Obydwie drużyny ambitnie walczyły przez pełne 50 minut (grano 2x25). Trenerzy wpoili swoim podopiecznym mądrość konsekwentnej realizacji założeń taktycznych. Jedni i drudzy starali się przeprowadzać składne akcje. Groźnych sytuacji podbramkowych było sporo w tym meczu. Ale obaj bramkarze: Mariusz Rykowski (Jantar 1946) i Jakub Graczyk (Kadra Jerzego Engela) nie dali się zaskoczyć, zachowali czyste konta i rywalizacja zakończyła bezbramkowym remisem. O wyłonieniu zwycięzcy musiały rozstrzygnąć rzuty karne. W tym elemencie piłkarskiego rzemiosła lepsi okazali się kadrowicze J. Engela i wygrali 6:5. W zwycięskiej ekipie wyróżnili się bracia Iwanowie - Tomasz i Mirosław, Radosław Michalski, Wojciech Jarmuż i Piotr Świerczewski. Zawodnicy obydwu drużyn zostali nagrodzeni brawami od kibiców, których było około 500. Wśród zagrzewających piłkarzy do boju znajdowały się sympatyczne i uśmiechnięte dziewczęta z Grupy Cheeleaders Maxi ze Słupska.

Jubileuszowe świętowanie zakończyło się balem w hotelu Lubicz.

Najbardziej znani piłkarze w historii Jantara to: Tomasz Iwan, Mirosław Iwan, Jacek Kot, Piotr Cejrowski, Łukasz Jarosiewicz, Rafał Andraszak, Wojciech Jarmuż, Robert Mioduszewski, Tomasz Mokwa, Maciej Łykowski, Łukasz Mariak, Karol Czubak, Łukasz Stasiak, Michał Szałek. Należy też wspomnieć o zasłużonych trenerach klubu z Ustki. Wśród nich byli: Ludwik Iwan, śp. Wiesław Ostrzycki, Brunon Cejrowski, Edmund Raniszewski, śp. Józef Przysiażnik, Tadeusz Spionek, Tadeusz Żakieta. Pamiętano też o osobach, które złotymi zgłoskami wpisały się w historię klubu, a już odeszli z tego świata. Oto niektórzy z nich: Jacek Graczyk, Ireneusz Góralczyk, Andrzej Łakota, trener Eugeniusz Domagała.

Dobrze, że władze Ustki, osoby związane z Jantarem i sponsorzy wspierają działalność piłkarską. I za to należą się podziękowania. Oby w następnych latach grono sympatyków jantarowców powiększało się i przyciągało kolejnych fanów futbolu w nadmorskim mieście.

Obecnie w Jantarze trenuje 200 zawodników w dwunastu grupach dziecięcych i młodzieżowych oraz drużyna seniorów (IV liga). Czternastu wykwalifikowanych trenerów prowadzi zajęcia w cyklu całorocznym. Pracę szkoleniowców wspomagają rodzice oraz działacze społeczni - pasjonaci piłki nożnej.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza