Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Hucznych uroczystości nie będzie

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Łukasz Capar
Z uwagi na panującą pandemię tegoroczne obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się w innej niż w dotychczasowej formie. Uhonorowana zostanie działaczka AK Halina Jastrzębska, która była sanitariuszką w czasie powstania. Jej imieniem nazwane będzie słupskie rondo. Z kolei pod Pomnikiem Powstańców Warszawy, złożone zostaną kwiaty.

Nie odbędzie się, organizowana w poprzednich latach, inscenizacja historyczna oraz msza polowa przy pomniku Powstania Warszawskiego. Tak zdecydował Komitet Obchodów Świąt Państwowych i Rocznic Historycznych przy Prezydencie Miasta Słupska.

W sobotę, 1 sierpnia, o godz. 12 odbędzie się uroczystość nadania nazwy ronda im. Haliny Jastrzębskiej, osoby, która całe swoje życie prezentowała postawę pełną zrozumienia dla drugiego człowieka oraz gotowości niesienia pomocy jako lekarka. Przez wiele lat pełniła funkcję Ordynatorki Oddziału Dziecięcego Zakaźnego, ale tego dnia najważniejsze będą dla nas inne szczegóły jej życiorysu – rola sanitariuszki, bohaterki tamtych dni, kiedy to udzielała pomocy rannym Powstańcom.

Obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego w Słupsku (wide...

Wydarzenie będzie miało miejsce u zbiegu ulic Franciszka Szafranka, Edwarda Łady – Cybulskiego i Marty Aluchny – Emelianow.

Następnie uroczystości przeniosą się pod Pomnik Powstańców Warszawskich, aby uczcić 76. Rocznicę Wybuchu Powstania Warszawskiego, złożyć kwiaty i znicze oraz oddać hołd uczestnikom i ofiarom tamtych dni. W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele władz miasta Słupska, organizacji kombatanckich, rodzina patronki ronda oraz wszyscy, którzy chcieliby swoją obecnością uczcić honorowanych.

75 lat temu o godz. 17, czyli o godz. „W” wybuchło Powstanie Warszawskie. Z tej okazji w całej Polsce odbędą się oficjalne uroczystości, którym czasem będą towarzyszyć widowiska rekonstrukcyjne. Tak było także w Słupsku. Oficjalne uroczystości odbyły się pod pomnikiem Powstańców Warszawskich. Po godzinie 16 rozpoczęła się coroczna inscenizacja wybuchu Powstania Warszawskiego. Tym razem odbyła się ona nie tak jak w latach ubiegłych przy alei Sienkiewicza ale przy ulicy Partyzantów. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Inscenizacja wybuchu Powstania Warszawskiego w Słupsku (zdjęcia)

- Chcemy, w sposób bezpieczny i zgodnie z obowiązującymi wytycznymi sanitarnymi, uczcić pamięć o Powstaniu Warszawskim, o Uczestnikach tamtych wydarzeń i ich dokonaniach – w trakcie walki, ale także życiu dorosłym, kiedy swoje zdolności, umiejętności, wiedzę i osobowość wykorzystali w trakcie budowy naszego kraju - mówi Monika Rapacewicz, rzecznik prasowy UM w Słupsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza