MKTG SR - pasek na kartach artykułów

800 zł więcej co miesiąc? Wielu pracowników otrzyma rekordowe podwyżki w ramach dodatku za pracę w nocy

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Połowa roku przyniosła drugą w 2023 roku podwyżkę płacy minimalnej. Wraz z nią wzrośnie także wysokość dodatku do pracy w nocy. Wiemy, o jakich kwotach mowa.
Połowa roku przyniosła drugą w 2023 roku podwyżkę płacy minimalnej. Wraz z nią wzrośnie także wysokość dodatku do pracy w nocy. Wiemy, o jakich kwotach mowa. 123rf.com/fjah
Podwyżka płacy minimalnej to niejedyny benefit, na który mogą liczyć pracownicy. Dodatek za pracę w nocy w 2024 roku także jest rekordowy. Spełniasz warunki? Sprawdź, czy dostaniesz 800 zł więcej do wypłaty? Premia to nawet kilkaset złotych więcej co miesiąc.

Spis treści

Czym jest praca w porze nocnej?

Zapisy w Kodeksie pracy przyjmują, że praca w godzinach nocnych to taka, która ma miejsce między 21 wieczorem, a 7 rano. Czas pracy w nocy nie może przekraczać 8 godzin, jeśli praca ma związek z dużym wysiłkiem fizycznym lub warunkami niebezpiecznymi. Dodatek do pracy w nocy wypłacany jest niezależnie od tego, czy praca nocna wykonywana jest okazjonalnie, czy w stałym trybie. Należy się pracownikowi także niezależnie od stanowiska i rodzaju pracy.

Dodatek za pracę w nocy. Jak jest wyliczany?

Dodatek za pracę w nocy wynosi 20 proc. godzinowej stawki za pracę ustalonej w gospodarce narodowej. Ma on zatem ścisły związek z wysokością płacy minimalnej. Najniższa krajowa wzrośnie w 2024 roku dwukrotnie:

  • 1 stycznia do 4242 zł brutto
  • 1 lipca do 4300 zł brutto

Wzrosło także minimalne wynagrodzenie godzinowe: z 23,50 zł brutto do 27,70 zł brutto. To oznacza także, że dodatek do pracy nocnej 2024 już teraz wynosi 5,05 zł brutto za godzinę pracy w porze nocnej. Ta kwota będzie różna dla każdego kolejnego miesiąca. Dlaczego?

Do wyliczenia dodatku za pracę w porze nocnej konieczne jest uwzględnienie zarówno minimalnego wynagrodzenia, jak i ilości godzin pracy do przepracowania w danym miesiącu. Ten drugi parametr jest różny dla każdego kolejnego miesiąca roku.

Zobacz także: 600 zł więcej dla emerytów od stycznia! Którzy seniorzy mogą liczyć na podwyżki?

Ile za pracę nocną w 2024 roku? Sprawdzamy konkretne kwoty

Tak się składa, że w styczniu mamy do przepracowania 168 godzin, dlatego wskaźnik wyliczymy w następujący sposób: 4242 zł : 168 godz. x 20 proc. Taki rachunek daje wynik 5,05 zł brutto. Zakładając, że pracownik przez cały miesiąc pracuje w porze nocnej, jego dodatek może wynieść dodatkowe 848,40 zł.

Zweryfikowanie ilości godzin do przepracowania w konkretnych miesiącach nie jest dziecinnie łatwe. Ilość godzin pomniejszamy o dni wolne od pracy, co oznacza, że wysokość dodatku jest tym wyższa, im mniej godzin pracy wynika z kalendarza dla danego miesiąca. Dodatek do pracy w godzinach nocnych do kwietnia bieżącego roku się nie zmieni. W kolejnych miesiącach wyniesie natomiast:

  • w maju: 4,57 zł brutto za godzinę;
  • w czerwcu: 4,57 zł brutto za godzinę;
  • w lipcu: 4,03 zł brutto za godzinę;
  • w sierpniu: 4,41 zł brutto za godzinę;
  • we wrześniu: 4,41 zł brutto za godzinę;
  • w październiku: 4,03 zł brutto za godzinę;
  • w listopadzie: 4,890 zł brutto za godzinę;
  • w grudniu: 4,37 zł brutto za godzinę;

Najwięcej za pracę w nocy w 2024 roku można będzie otrzymać w listopadzie. Najmniej natomiast w lipcu i październiku. Wysokość dodatku jest identyczna dla wszystkich pracowników, niezależnie od stanowiska czy wysokości podstawowego wynagrodzenia. Dodatek może być zastąpiony ryczałtem tylko w przypadku pracowników, którzy swoją pracę świadczą na stałe poza zakładem pracy.

Jak dodatek do pracy w nocy wpływa na wynagrodzenie za godziny nadliczbowe?

Praca w nocy może oczywiście być równocześnie pracą w godzinach nadliczbowych. Zatem możliwe jest przekroczenie 8-godzinnego czasu pracy w nocy, a wówczas będą to także godziny nadliczbowe. Dlatego pracownikowi będzie przysługiwać dodatkowe wynagrodzenie zarówno za nadgodziny, jak i pracę w porze nocnej. Pracodawca może również zlecić pracownikowi wykonanie pracy w godzinach nadliczbowych po pracy w nocy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 800 zł więcej co miesiąc? Wielu pracowników otrzyma rekordowe podwyżki w ramach dodatku za pracę w nocy - Strefa Biznesu

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza