Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

83-latka z Lęborka straciła ponad 36 tysięcy złotych

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Policjanci pracują nad sprawą oszustwa metodą „na krewnego”, do jakiego doszło wczoraj w Lęborku.
Policjanci pracują nad sprawą oszustwa metodą „na krewnego”, do jakiego doszło wczoraj w Lęborku. Archiwum
Policjanci pracują nad sprawą oszustwa metodą „na krewnego”, do jakiego doszło wczoraj w Lęborku. 83-latka przekazała swoje oszczędności fałszywemu kurierowi po telefonie od rzekomej córki, która pilnie potrzebowała gotówki. Pamiętajmy! Nie działajmy w pośpiechu i nie dajmy się ponieść emocjom. Nie przekazujmy pieniędzy nieznajomym osobom.

Wczoraj lęborscy funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie o wyłudzeniu pieniędzy metodą „na krewnego”. Do 83-letniej lęborczanki zadzwoniła kobieta podając się za jej córkę. Oszustka twierdziła, że jest w banku i pilnie potrzebuje 70 tysięcy złotych na opłacenie zaległej faktury. Przypadek sprawił, że oszustka miała zachrypnięty głos, a pokrzywdzona wiedziała, że jej córka jest po przebytej infekcji. Dlatego osoba rozmówcy nie wzbudziła w niej wątpliwości. Starsza pani poinformowała ją, że nie ma tylu pieniędzy i może pożyczyć jej połowę z tej sumy. Oszustka przystała na tę propozycję i aby uwiarygodnić treść rozmowy, przekazała słuchawkę fałszywej kierowniczce banku, która zapewniła, że tyle na chwilę obecną wystarczy. Dzwoniąca poleciła 83-latce, by się nie rozłączała do czasu przybycia znajomego kuriera, który odbierze pieniądze. 83-latka przekazała mężczyźnie, który pojawił się w drzwiach jej mieszkania ponad 36 tysięcy złotych. Wtedy „córka” rozłączyła się.

Policjanci zabezpieczyli ślady i dowody tego przestępstwa i pracują nad tą sprawą.

Policja apeluje o to, by nie przekazywać pieniędzy nieznajomym i nie działać pod wpływem emocji ani nie ulegać presji czasu. Oszuści najczęściej działają w następujący sposób:

- telefonicznie kontaktują się z osobą (niekoniecznie starszą, gdyż dotyczy to coraz częściej osób młodszych),

- wskazują sposób przekazania pieniędzy,

- niekiedy dzwonią ponownie i przedstawiając się za funkcjonariusza Policji lub CBŚ, albo przedstawiciela innej instytucji, proszą o przekazanie umówionej kwoty wskazanej osobie lub pozostawienie jej w umówionym miejscu.

W przypadku odebrania telefonu z prośbą o pożyczkę lub przekazanie pieniędzy, prosimy o zachowanie ostrożności. Nie przekazujmy pieniędzy obcym osobom, nie pozostawiajmy ich we wskazanych miejscach ani nie przelewajmy na wskazane konto bankowe. Nie działajmy w pośpiechu i nie dajmy się ponieść emocjom. Jeśli ktoś podaje się za członka rodziny, potrzebującego wsparcia finansowego, rozłączmy się i wybierzmy znany nam numer tej osoby, aby potwierdzić czy rzeczywiście to z nią przed chwilą prowadziliśmy rozmowę.

O każdym podejrzanym telefonie natychmiast informujmy policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza