Abolicja dla matek z zaległymi składkami ZUS?

Zbigniew Marecki
Fot. internet/archiwum
Wczoraj opisaliśmy historię Elżbiety Urban ze Słupska, od której ZUS chce 27 tys. zł zaległych składek, przy czym godzi się na rezygnację z odsetek (16 tys.) i rozłożenie spłaty na pięć lat.

Tymczasem projekt ustawy w sprawie abolicji dla matek, od których ZUS żąda zaległych składek społecznych, wpłynął wczoraj do laski marszałkowskiej. Złożyli go posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

- Zdecydowaliśmy się na ten krok, bo problem dotyczy ponad 900 tysięcy kobiet w Polsce. Naszym zdaniem, zostałyby one skrzywdzone, gdyby teraz musiały płacić zaległe składki - mówi Jolanta Szczypińska, słupska posłanka PiS. - Do naszego projektu będziemy przekonywać inne kluby poselskie. Chcemy również zaprosić przedstawicielki pokrzywdzonych kobiet na posiedzenie Sejmowej Komisji Spraw Społecznych.

Przypomnijmy, że sprawa dotyczy zaległych składek od kobiet, które w latach 1999-2001 pracowały na etacie, jednocześnie prowadząc działalność gospodarczą, i przebywały na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. W 2006 roku Sąd Najwyższy orzekł, że jednak w tym czasie powinny były płacić pełne składki ubezpieczeniowe i dlatego ZUS wystawia teraz decyzje roszczeniowe. Na terenie działalności słupskiego oddziału ZUS (dawne województwo słupskie plus powiat chojnicki) kłopoty ma 280 kobiet.

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
singielkowa
Zawsze, gdy coś idzie nie po naszej myśli jesteśmy poddenerwowani. Znowu kolejna sytuacja ku temu dająca powód. Wydaje mi się, że urzedu tu mało co winne (mam na myśli pracowników), gdyż te wykonują tylko zalecenia płynące odgórnie, które niestety ustaa nasz genialny SEJM, który jak to głownie bywa ma szare pojęcie o normalnej robocie. Ponadto pamiętajmy, że siedzący na najwyższych szczeblach ustalaja nam swoje widzi mi się i reszta pionków musi to wykonać! Tak też bywa w prywatnych firmach, kiedy to szef mówi ma być tak i tak i nie ma zmijłuj się. Poza tym wydaje mi się, a nawet jestem pewna tego, że sami urzędnicy nie są samym tym pomysłem zadowoleni, bo to oznacza, że któryś już raz z kolei z powodu odgórnych ustaleń będą musieli niejedną sytucje analizować setny raz, wydając tym samym nowe postanowienia itp a za kilka lat znowu genialni i madrzy na stanowiskach decyzyjnych uznaja, że było to niezgonie, zmienia prawo i znowu na nowo urzednicy zaczną te same sprawy rozkręcać!
Więc zacznijmy może narzekać od iskry a nie zaraz od ognia czy ogniska, bo to że urzędnicy ZUS\u zaczną znowu coś robić w sprawach wiadomych, narzuconych i odgórnie. Zresztą punk widzenia zawsze idzie od punktu siedzenia. Ponadto w urzedach też sa matki mające dzialalność i co też są te najgorsze? a też musialy płacić i dotyczyły ich te same zasady co pozostałych.
Za chwilę genialna warszawa ustali coś dotyczącego innych np prywatnych firm i to będzie ok! bo tylko ZUS i US!!! A jak zamykają kopalnie, stocznie, czy inne zakłady to też wine ZUS-y? A moze zła polityka państwa i niejednolite praco, bardzo zmienne są powodem takich a nie innych zawirowań????????????????
R
RyszardZ
Jescze tylko taka zagadka w sprawie Sądu Najwyższego.
Czy wiecie kto w tym kraju legalnie nie odprowadza składek ZUS od swoich wynagrodzeń?
R
Ryszard Z
Ponieważ nie żyjemy w państwie niezawisłych sądów dlatego odpowiedzialność za niekompetencję urzędników ZUS sprzed wyroku SN przenosi się na niewinne matki będące kiedyś na urlopach wychowaczych, informowanych przez ZUS o braku konieczności opłacania składek ZUS w tym okresie, którego teraz dotyczą roszczenia.
Ale spokojnie. Na tak wielką skalę numer z wyłudzaniem nie przejdzie. Ma być nowa ustawa i abolicja.JAk jej nie uchwalą to wszystkim odradzam chodzenie na wybory i jak najszybszy wyjazd z tego kraju. A ZUS niech szuka pieniędzy u siebie. Tyle naszej kasy w ostatnich latach roztrwonili, że az strach liczyć....
G
Gość
ZUS ma rację nikt nie może okradać Państwa Polskiego, zaległe należności nalezy uregulować, a gdy braknie kasy na życie należy z Polski wyemigrować np. na Białoruś tam życie mlekiem i miodem płynie!!!!!!!!!!!!
d
dodo
następna złodziejska instytucja po urzędzie skarbowym.Tylko brać i łupić obywateli , a co tam niech kobiety płacą, oni to mają głęboko w d.....pie!! ważne tylko żeby nie stracić ciepłej posadki , mieć święta wolne i narzekać jak to oni mało zarabiają i jak ciężko pracują!!! Zmieść ich z powierzchni ziemi !!!!!!!!!!!!!
H
HANY
Dlaczego nie ponoszą odpowiedzialności pracownicy ZUS za błędne informacje tylko zrzuca się odpowiedzialność na matki,które postępowały zgodnie z informacjami urzędniczek ZUS.Jak znam życie to żaden Urząd nie przyzna się do winy.
Dodaj ogłoszenie