Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Abonament RTV 2018. Sprawdź jakie stawki oraz zniżki ci przysługują

AIP
Opłatę abonamentową uiszcza się z góry do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego.
Opłatę abonamentową uiszcza się z góry do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Arkadiusz Lawrywianiec
Wiadomo już, że abonament RTV nie zostanie na razie zastąpiony opłatą audiowizualną dołączoną do rachunku za prąd. Należy jednak pamiętać, że nie oznacza to, że nie trzeba go płacić. Abonament RTV jest opłatą obowiązkową, chyba, że mamy prawo do zwolnienia z niej.

Abonament RTV 2018 - opłaty

Opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji. Obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Abonament RTV 2018. Nie płacisz w terminie? Ściągną ci z poborów lub emerytury - nawet 1500 złotych!

Abonament RTV 2018. Jak i kiedy płacić?

Opłatę abonamentową uiszcza się z góry do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Oznacza to, że abonent wnoszący opłatę 25. dnia miesiąca terminowo wywiązuje się z ustawowego obowiązku. Ważny jest dzień, w którym abonent dokonuje płatności, nie zaś dzień, w którym ta płatność wpływa na rachunek bankowy Poczty Polskiej S.A. W sytuacji, gdy opłata wniesiona przez abonenta 25. dnia miesiąca wpłynie na rachunek Poczty 26. lub 27. dnia jednostki Poczty Polskiej nie mogą naliczać odsetek za zwłokę w jej uiszczeniu.

Abonament RTV 2018. Rejestracja odbiorników

Rejestracji odbiorników rtv dokonuje się w placówkach pocztowych operatora wyznaczonego (Poczty Polskiej SA), w terminie 14 dni od dnia wejścia w ich posiadanie.

Abonament RTV 2018 - stawki


Opłata za użytkowanie odbiornika radiofonicznego:

  • Abonament RTV 2018 za radioodbiornik - miesiąc 7,00 zł
  • Abonament RTV 2018 za radioodbiornik - dwa miesiące 13,60 zł
  • Abonament RTV 2018 za radioodbiornik - trzy miesiące 20,15 zł
  • Abonament RTV 2018 za radioodbiornik - sześć miesięcy 39,90 zł
  • za rok 75,60 zł


Opłata za użytkowanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego:

  • Abonament RTV 2018 - jeden miesiąc 22,70 zł
  • Abonament RTV 2018 - dwa miesiące 44,05 zł
  • Abonament RTV 2018 - trzy miesiące 65,35 zł
  • Abonament RTV 2018 - sześć miesięcy 129,40 zł
  • Abonament RTV 2018 - rok 245,15 zł

Abonament RTV 2018. Zwolnienia i umorzenia opłat abonamentowych

Chcesz sam rozliczyć PIT za 2017 rok przez internet lub korzystając z programu komputerowego, kliknij tutaj!

Osobami uprawnionymi do zwolniona od opłat abonamentowych są m.in.:

  • osoby, które ukończyły 75 rok życia,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
  • kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

UWAGA! Osoby uprawnione do zwolnienia od opłat abonamentowych, by uzyskać to zwolnienie zobowiązane są do przedstawienia w urzędzie pocztowym dokumentów potwierdzających uprawnienie do zwolnienia oraz oświadczenie (pobierz wzór oświadczenia). Zwolnienie od opłat abonamentowych przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dopełniono formalności w urzędzie pocztowym. Umarzanie lub rozkładanie na raty zaległości w opłatach abonamentowych Zgodnie z przepisami ustawy o opłatach abonamentowych Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, na wniosek abonenta-dłużnika, może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe. Wniosek o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych można złożyć na elektroniczną skrzynkę podawczą za pośrednictwem platformy ePUAP2 (wymagany jest ważny kwalifikowany podpis cyfrowy, bądź profil zaufany), osobiście w Kancelarii Biura KRRiT lub drogą pocztową na adres: Biuro Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Departament Budżetu i Finansów Skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9 01-015 Warszawa

Abonament RTV 2018. Kara za niepłacenie

Kara za niepłacenie abonamentu może wynieść nawet 30-krotność miesięcznej opłaty czyli 680,10 zł. KRRiT odnotowuje w 2017 r. nieznaczny wzrost liczby zarejestrowanych odbiorników radiowo-telewizyjnych w stosunku do roku poprzedniego. Pod koniec kwietnia zarejestrowanych było 6,9 mln abonentów, z czego 3,5 mln było zwolnionych z opłat. Jednak z pozostałych 3,4 mln jedynie 1,4 mln terminowo opłacało abonament. Ponad 6 procent wzrosła liczba osób wnoszących opłatę za rok z góry. Do 19 maja 2017 roku KRRiT przekazała spółkom publicznej radiofonii i telewizji wpływy abonamentowe w wysokości 398 mln zł. Jest to 62, 8 procent kwot przewidzianych na 2017 rok, czyli prawie 32 miliony więcej niż się spodziewano.

Obejrzyj wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Abonament RTV 2018. Sprawdź jakie stawki oraz zniżki ci przysługują - Strefa Biznesu

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza