Abonament RTV 2020: STAWKI, ILE Poczta Polska podaje nowe stawki abonamentu. Trzeba płacić abonament RTV? W lutym koniec świata? 17.02.2020

Fitz
Abonament RTV. KIEDY KIEDY ZAPŁACIĆ
Abonament RTV. KIEDY KIEDY ZAPŁACIĆ archiwum
Abonament RTV. STAWKI KARY, CZY TRZEBA PŁACIĆ. Sprawdź najnowsze informacje dotyczące abonamentu radiowo- telewizyjnego. Poczta Polska podaje nowe stawki abonamentu RTV. Jaki będzie abonament radiowo telewizyjny od 2020 roku? Sprawdź co się zmieni

Abonament radiowo-telewizyjny jest archaicznym sposobem finansowania mediów publicznych, haraczem ściąganym z ludzi, dlatego rząd będzie zabiegał o poparcie prezydenta i opozycji dla jego zniesienia – niestety to nie słowa premiera Morawieckiego z jego expose, lecz premiera Tuska z 2008 r. Miliony Polaków przejęły się nimi do tego stopnia, że przestały płacić, a nowi posiadacze urządzeń RTV nigdy nie zaczęli i nie zarejestrowali sprzętu. Jedni i drudzy są za to ścigani.

Odżywa dyskusja, co z tym fantem zrobić. Kolejne rządy podrzucają następcom to kukułcze jajo. Ze strony społecznej przeważają oczekiwania abolicji wobec niepłacących i zniesienia abonamentu. Władze jednak przyjęły postawę zachowawczą: nie podejmują żadnych kroków, na szczęście także pod względem wysokości opłat, które od kilku lat pozostają niezmienne i będzie tak również w 2020 roku.

Opłaty RTV w Polsce

 • 2012: radio 5,50 zł/mies., telewizor lub telewizor i radio 18,50/mies.
 • 2013: radio 5,65 zł/mies., telewizor lub telewizor i radio 18,65/mies.
 • 2014: radio 5,90 zł/mies., telewizor lub telewizor i radio 19,30/mies.
 • 2015: radio 6,50 zł/mies., telewizor lub telewizor i radio 21,50/mies.
 • 2016-19: radio 7 zł/mies., telewizor lub telewizor i radio 22,70/mies.
 • 2020: radio 7,00 zł/mies., telewizor lub telewizor i radio 22,70/mies.

Tak więc abonament RTV trwa, ale opłaty w 2020 pozostaną na poziomie sprzed pięciu lat. Podobnie z pomniejszeniem ich, gdy ktoś zapłaci z góry za większy okres.

Abonament RTV. STAWKI, ILE, CZY TRZEBA PŁACIĆ Poczta Polska ogłosiła, że abonament RTV w 2020 r. wynosi:

 • za radio: 7 zł miesięcznie (84 zł rocznie, jeśli opłatę uiszcza się co miesiąc);
 • za radio lub telewizor i radio: 22,70 zł (272,40 zł, przy opłacie co miesiąc).

Użytkownicy odbiorników, którzy do 25 stycznia 2020 uiszczą opłatę za cały rok, dostaną 10 proc. zniżki.

W ciągu roku również można korzystać ze zniżek, płacąc za okres dłuższy niż 1 miesiąc. Przykładowo: gdy zapłacisz za 6 miesięcy z góry, to za radio 39,90 zamiast 42 zł, a za telewizor i radio 129,40 zamiast 136,20 zł.

Abonament RTV. STAWKI, ILE, CZY TRZEBA PŁACIĆ Czy płacić za każdy odbiornik

Posiadacz radia czy telewizora ma obowiązek rejestracji odbiornika w dowolnej placówce pocztowej w ciągu 14 dni od kupna. Można to też zrobić przez internet: poprzez Centrum Obsługi Finansowej PP SA – namiary na końcu artykułu.

Niezależnie od liczby odbiorników używanych przez osoby fizyczne w tym samym gospodarstwie domowym i samochodzie, a także posiadanych przez publiczne zakłady opieki zdrowotnej, sanatoria, żłobki, placówki oświaty, uczelnie, a także domy pomocy społecznej w tym samym budynku lub zespole budynków i w pojazdach tych instytucji – uiszcza się tylko jedną opłatę radiową lub telewizyjną.

Tylko instytucje i przedsiębiorstwa centralne wnoszą opłaty za każdy odbiornik TV lub radio, w tym za odbiorniki w samochodach służbowych.

Ale dwie uwagi!

 • Wnoszenie opłat w gospodarstwie domowym nie zwalnia od rejestracji odbiorników i opłat we własnym miejscu pracy.
 • Opłata na rzecz telewizji kablowej, satelitarnej i platformy cyfrowej nie zwalnia od opłat abonamentowych.

Abonament RTV. STAWKI, ILE, CZY TRZEBA PŁACIĆ Czego nie trzeba rejestrować

Charakteru odbiorników nie mają odtwarzacze audio i wideo, a także odbiornik TV niepodłączony do instalacji umożliwiającej odbiór programu, pełniący jedynie rolę monitora lub wykorzystywany tylko w produkcji.

Ponadto rejestracji nie podlegają: odbiorniki wykorzystywane wyłącznie przy tworzeniu audycji, do rozpowszechniania i rozprowadzania programów RTV oraz kontroli ich jakości, a także odbiorniki przeznaczone do sprzedaży, jeśli to przedmiot działalności gospodarczej.

Abonament RTV. STAWKI, ILE, CZY TRZEBA PŁACIĆ Kto nie musi płacić abonamentu RTV

Lista warunków ma 19 pozycji, wymieńmy podstawowe:

 • powyżej 75 lat
 • I grupa inwalidzka, niezdolność do pracy, znaczna niesprawność
 • renta socjalna, zasiłek, bezrobocie
 • niska emerytura
 • kombatanctwo z inwalidztwem
 • głuchota, niewidzenie

Abonament RTV. STAWKI, ILE, CZY TRZEBA PŁACIĆ Ścigani za abonament RTV

Są dwa rodzaje dłużników: ci, którzy mają zarejestrowany sprzęt, ale przestali płacić, oraz ci, którzy w ogóle nie zarejestrowali urządzeń RTV.

Pierwsi mają gorzej, bo niczego nie trzeba im udowadniać. Mogą nawet od lat nie używać radia i telewizora, a i tak naliczane im są opłaty i odsetki podatkowe, a w razie upomnień także ich koszty. Można oczywiście wyrejestrować sprzęt, ale najpierw trzeba uregulować zaległości.

Drugiej grupie trzeba udowodnić posiadanie sprzętu RTV. Kontrole przeprowadzają pracownicy Poczty Polskiej. Muszą okazać upoważnienie i wylegitymować się. W przypadku stwierdzenia niezarejestrowanego odbiornika wydawana jest decyzja administracyjna z nakazem rejestracji i na dzień dobry naliczana jest trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej.

W obu przypadkach nieuiszczanie opłat może się skończyć wysłaniem przez Pocztę tytułu wykonawczego do urzędu skarbowego i postępowaniem egzekucyjnym, w którym komornik zajmie część poborów, emerytury lub rzeczy – jak to komornik.

Zadłużeni abonenci zwykle tłumaczą się, iż uwierzyli Tuskowi, że abonamentu RTV nie będzie. Inni podnoszą, że pieniądze te idą na media państwowe, a one sprzyjają rządzącym, których dany abonent nie popiera. Z jakiej racji ma finansować propagandę na rzecz ludzi i partii, których nie znosi? Takie argumenty nie mają znaczenia.

Abonament RTV. STAWKI, ILE, CZY TRZEBA PŁACIĆ Jak się bronić przed abonamentem RTV

Ci, którzy nie zarejestrowali urządzenia, mogą nie wpuścić kontrolerów do domu, przy czym antena przy oknie nie jest dowodem posiadania sprzętu. Kontrolerzy nie mają prawa działać podstępem, np. przedstawiając się jako listonosze czy akwizytorzy oferujący kablówkę, by w ten sposób dostać się do mieszkania. Gorzej, gdy wrócą z decyzją sądu o przeszukaniu i z policją lub pracownikiem skarbówki.

Komornika nie można nie wpuścić.

Natomiast szansą osób, które kiedyś zarejestrowały odbiornik, jest wystąpienie o rozłożenie płatności na raty albo jej umorzenie – jednak tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe, np. ciężka sytuacja materialna, niskie dochody.

Wniosek o raty lub umorzenie zaległości wyślij na adres:

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Departament Budżetu i Finansów
Skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa.

Uwaga na dwie inne szanse!

 • Zaległe zobowiązanie z tytułu abonamentu RTV przy braku czynności windykacyjnych przedawnia się po upływie 5 lat. Jednak młodsze zaległości będą wisieć nadal.
 • Gdy dostaniesz wezwanie do zapłaty zaległości, możesz zażądać dokumentów, na podstawie których wysunięto roszczenie i liczyć na bałagan w systemie Poczty Polskiej i na niekompletne dane.

Abonament RTV: Sprawy i pytania abonamentowe kieruj:

 • na adres rtv.eod@poczta-polska.pl,
 • do Poczta Polska SA COF Wydział Abonamentu RTV, Bernardyńska 15, 85-940 Bydgoszcz,
 • przez infolinię 43 842 06 06 (dni robocze, 8-20),
 • dot. samej rejestracji – na rtv.rejestracja@poczta-polska.pl.

Zobacz także: 60 Sekund Biznesu: W Polsce znaczna część użytkowników deklaruje, że nie potrzebuje internetu

Wideo

Materiał oryginalny: Abonament RTV 2020: STAWKI, ILE Poczta Polska podaje nowe stawki abonamentu. Trzeba płacić abonament RTV? W lutym koniec świata? 17.02.2020 - Głos Koszaliński

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 28

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

r
rob
15 lutego, 13:58, Gość:

A zatem, czy jeżeli mam do komputera podpięty TV nie posiadający wewnętrznego tunera, i oglądam na nim programy oferowane w necie, ( np. w smart) to płacę czy nie?

Czytaj komentarze .Masz podpisaną umowę ? Jezeli nie to nic nie musisz płacić.

G
Gość

A zatem, czy jeżeli mam do komputera podpięty TV nie posiadający wewnętrznego tunera, i oglądam na nim programy oferowane w necie, ( np. w smart) to płacę czy nie?

G
Gość

Nic nie trzeba płacić Pani/e FITZ.Żałosne i tacy ludzie nazywają się dziennikarzami.

G
Gość
15 stycznia, 10:05, Ricky:

Witam, chciałbym przedstawić wam handel opcjami binarnymi, to naprawdę lukratywny sposób na zarabianie spójnego dochodu co tydzień przy niewielkich nakładach inwestycyjnych i nie wymaga żadnego doświadczenia, czy byłbyś zainteresowany, napisz do nas dzisiaj.

zainwestuj 100 USD, zarób 1000 USD

zainwestuj 200 USD, zarób 2000 USD

zainwestuj 300 USD, zarób 3000 USD

zainwestuj 400 USD, zarób 4000 USD,

zarabiaj co 2 godziny Pamiętaj, że musisz mieć portfel bitcoin, nie wymaga karty kredytowej. Zostań w domu i zrelaksuj się już dziś

E-mail: livetrading927@gmail.com

WhatsApp: 15056365019

Masz styropian zamiast mózgu.

R
Ricky

Witam, chciałbym przedstawić wam handel opcjami binarnymi, to naprawdę lukratywny sposób na zarabianie spójnego dochodu co tydzień przy niewielkich nakładach inwestycyjnych i nie wymaga żadnego doświadczenia, czy byłbyś zainteresowany, napisz do nas dzisiaj.

zainwestuj 100 USD, zarób 1000 USD

zainwestuj 200 USD, zarób 2000 USD

zainwestuj 300 USD, zarób 3000 USD

zainwestuj 400 USD, zarób 4000 USD,

zarabiaj co 2 godziny Pamiętaj, że musisz mieć portfel bitcoin, nie wymaga karty kredytowej. Zostań w domu i zrelaksuj się już dziś

E-mail: livetrading927@gmail.com

WhatsApp: 15056365019

B
Bundy
28 listopada 2019, 10:54, Stanley Brzeszczotto:

Informacja kosztuje. Zatem uchylanie się od tego obowiązku jest wysoce nieetyczne i niepatriotyczne, no i noszące znamiona czynu zabronionego. Oczywiście mam tu na myśli prawdziwą i rzetelną informację, jaką nam Polakom oferuje nasza narodowa telewizja TVP i Polskie Radio oraz czysto polskie media typu Radio Maryja, Telewizja Trwam, Nasz Dziennik, Tygodnik Niedziela, Gość Niedzielny, Telewizja Republika, Radio Wnet, czy diecezjalne czasopisma bądź rozgłośnie radiowe. Natomiast czasopisma, rozgłośnie radiowe i stacje telewizyjne, mające charakter kryptokomunistycznych propagandowych szczekaczek i gadzinówek, założone przez byłych funkcjonariuszy i agentów peerelowskiej bezpieki z ukradzionych pieniędzy FOZZ możemy sobie podarować. One sieją zamęt i sączą jad nienawiści "przez całą dobę" do wszystkiego co polskie i katolickie.

Ale ostro dajesz, ostro jak tępe brzeszczotto...........

G
Gość
20 listopada, 13:18, Gość:

Za TVPiS płacić nie będę.

28 listopada, 16:53, Sprawiedliwy:

To jest k....stwo żeby płacić za moążliwośc ogladania [wulgaryzm]izji i innych śmieci....Dobra kanały są płatne i rozliczjcie sie z nimi !

28 listopada, 16:55, Sprawiedliwy:

Żaden wulgaryzm ...z szacunku do prezesa Jacka Kurskiego byłą Telewizję Publiczną nazywam teraz Kur-Wizją.

28 listopada 2019, ‎17‎:‎54, Brzeszczotuńcio:

A jak nazywasz telewizję Mariusza W. TW SB "Mewa", w którym znalazły pracę wszystkie "resortowe dzieci"?

Bredzisz! Poznaj fakty a potem komentuj!

TVN – polska komercyjna stacja telewizyjna, wchodząca w skład Grupy TVN, dawniej należącej do grupy medialnej ITI, następnie zaś do Scripps Networks Interactive[2], a obecnie do Discovery[3].Przez pierwsze cztery lata prezesem telewizji był jej twórca, Mariusz Walter[8]. W lipcu 2001 jego obowiązki przejął jego syn, Piotr Walter[8]. Obowiązki te sprawował do września 2009, kiedy to nowym prezesem został Szwajcar Markus Tellenbach[9].

G
Gość

Słowa Tfuska 😂😂😂 i tylko powiedział, a haracz pozostał 😂😂😂

G
Gość

Dlaczego mam płacic za oglądanie durnowatych reklam

G
Gość

Panie kurski, zakoduj se pan ta tvpis I sprawa rozwiazana

G
Gość
27 listopada, 10:06, Gość:

ESBECKOUBECKIE PANSTWO DONOSICIELI I KRWIOPIJCÓW

To nie są donosiciele. Teraz to nazywają się SYGNALIŚCI. (To to samo co donosiciele ale jak "ynteligentnie" brzmi.)

j
jakiś nowy

GP24 litości, tego się już nie da czytać. Ciągle na stronie macie jakiś artykuł o abonamencie. Nachalność tej kryptoreklamy jest porażająca. Czy wy w ogóle szanujecie swoich czytelników?

G
Gość

Tytuł powinien być Pozostaje Bez Zmian!

To jest manipulacja i sugeruje podwyżki.

S
Stanley Brzeszczotto
20 listopada, 13:18, Gość:

Za TVPiS płacić nie będę.

28 listopada, 16:53, Sprawiedliwy:

To jest k....stwo żeby płacić za moążliwośc ogladania [wulgaryzm]izji i innych śmieci....Dobra kanały są płatne i rozliczjcie sie z nimi !

28 listopada, 16:55, Sprawiedliwy:

Żaden wulgaryzm ...z szacunku do prezesa Jacka Kurskiego byłą Telewizję Publiczną nazywam teraz Kur-Wizją.

28 listopada, 17:54, Brzeszczotuńcio:

A jak nazywasz telewizję Mariusza W. TW SB "Mewa", w którym znalazły pracę wszystkie "resortowe dzieci"?

2 grudnia, 8:54, Andy:

Mariusz W. nie każe sobie płacić haraczu zwanego dla niepoznaki abonamentem.

Mariusz W. nie musi brać haraczu zwanego dla niepoznaki "abonamentem". Pieniądze z FOZZ-u starczą jeszcze na jakieś sto lat.

A
Andy
20 listopada, 13:18, Gość:

Za TVPiS płacić nie będę.

28 listopada, 16:53, Sprawiedliwy:

To jest k....stwo żeby płacić za moążliwośc ogladania [wulgaryzm]izji i innych śmieci....Dobra kanały są płatne i rozliczjcie sie z nimi !

28 listopada, 16:55, Sprawiedliwy:

Żaden wulgaryzm ...z szacunku do prezesa Jacka Kurskiego byłą Telewizję Publiczną nazywam teraz Kur-Wizją.

28 listopada, 17:54, Brzeszczotuńcio:

A jak nazywasz telewizję Mariusza W. TW SB "Mewa", w którym znalazły pracę wszystkie "resortowe dzieci"?

Mariusz W. nie każe sobie płacić haraczu zwanego dla niepoznaki abonamentem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3