Powiatowo-gminne dożynki rozpoczęły się mszą świętą w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryji Panny w Swołowie, którą celebrował ksiądz biskup Edward Dajczak i zaproszeni kapłani. O oprawę muzyczną zadbał Gminny Chór Pasjonata z Siemianic pod dyrekcją Lilianny Zdolińskiej.
Po mszy korowód przeszedł na miejsce uroczystości – plac dożynkowy na terenie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Korowód prowadził radiowóz Straży Gminnej, za którym szła Orkiestra Dęta Gminy Redzikowo pod kierownictwem kapelmistrza Macieja Słoniewskiego, osoby niosące wieńce, władze gminy Redzikowo z wójt Barbarą Dykier, władze powiatu słupskiego ze starostą Pawłem Lisowskim, starostowie dożynek - Kinga i Adam Barzowscy i zaproszeni goście, radni, sołtysi.
Ceremoniał dożynkowy na placu rozpoczął się odegraniem Mazurka Dąbrowskiego. Po tym prowadzący Maciej Kornas powitał wszystkich gości, a szczególnie rolników, ogrodników, sadowników, pszczelarzy, hodowców zwierząt, gospodarzy, parlamentarzystów, samorządowców z powiatu słupskiego, mieszkańców gminy:
- Dożynki w uroczysty, zgodny z tradycją sposób kończą żniwa i podsumowują całoroczną pracę rolników. Święto Plonów to jeden z najpiękniejszych polskich obrzędów ludowych. Uroczyste podziękowanie za zebrane właśnie plony łączy się z prośbą o pomyślne żniwa w roku przyszłym. To święto nas wszystkich, bo wszyscy korzystamy z płodów ziemi. Podziękujmy rolnikom za wysiłek pracy na roli i za jej owoce - wspólnie uczestnicząc w tej wspaniałej uroczystości - powiedział Maciej Kornas.
Ksiądz biskup Edward Dajczak poświęcił chleb dożynkowy oraz wieńce i pozostałe chleby.
Dzielenie się chlebem
W tym roku starostami dożynek zostali Kinga i Adam Barzowscy z Warblewa, którzy prowadzą gospodarstwo od 1992 roku, a na terenie gminy Redzikowo od 2001 roku. Posiadają grunty rolne w dwóch gminach – w gminie Dębnica Kaszubska oraz w gminie Redzikowo. Obecnie jest to gospodarstwo o powierzchni około 500 hektarów. Na początku zajmowali się hodowlą bydła i trzody chlewnej oraz uprawą zbóż i rzepaku. Obecnie w gospodarstwie uprawiane są głównie rzepak, pszenica, pszenżyto i jęczmień. W tym roku państwo Barzowscy rozpoczęli uprawę soi. Swoje plony przeznaczają głównie na sprzedaż w obrocie hurtowym na rynku lokalnym.
Podczas uroczystości starostowie wręczyli chleb gospodarzom dożynek – Barbarze Dykier i Pawłowi Lisowskiemu.
- W tym szczególnym dniu składamy na wasze ręce chleb wypieczony z mąki tegorocznego ziarna, które wzrastało i dojrzewało na tej ziemi. Jest on upieczony na zakwasie, więc ma cierpki smak, tak jak cierpka i ciężka jest praca rolników na roli. Przynosimy też sól, bo rolnicy są solą tej ziemi, a ich łzy wsiąkające w ziemię mają słony smak – mówili. - Prosimy podzielić ten chleb mądrze i sprawiedliwie, by każdemu starczyło go do przyszłorocznych zbiorów. Życzymy wszystkim mieszkańcom gminy i powiatu, by nigdy na ich stołach nie zabrakło chleba powszedniego.
Gospodarze dożynek dziękowali rolnikom za ich trud. Po przemówieniach nastąpiło dzielenie się chlebem z publicznością. Natomiast burmistrzowie i wójtowie otrzymali chleb z nazwą swojego samorządu. W tym czasie zespół Bierkowianki śpiewał tradycyjną pieśń "Plon, niesiemy plon".
Nagrody dla rolników
Podczas uroczystości starosta Paweł Lisowski i Bartosz Nowak, główny specjalista Departamentu Kontroli i Audytu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wręczali nagrody zasłużonym dla rolnictwa. Otrzymali je: Ryszard Szmidtka z Zagórzycy w gminie Damnica, Stefan Dawidowski z Gogolewka w gminie Dębnica Kaszubska, Kamil Pełkowski z Gorzyna w gminie Główczyce, Tomasz Semenowicz z Lulemina w gminie Kobylnica, Andrzej Misiewicz z Podgór w gminie Kępice, Leokadia Miłek z Kępna w gminie Redzikowo, Krzysztof Kubik z Grąbkowa w gminie Potęgowo, Klaudia i Mateusz Ćwiklińscy z Charnowa w gminie Ustka, Zbigniew Przysiecki z Gardny Wielkiej w gminie Smołdzino.
Natomiast Bursztynowy Kłos trafił do Michała Barzowskiego z gminy Dębnica Kaszubska, Miłosza Chęcińskiego z gminy Damnica, Piotra Lesisza z gminy Kępice, Tomasza Albrechta z gminy Główczyce, Jarosława Kędziora z gminy Kobylnica, Jerzego Wysoczańskiego z gminy Ustka, Leokadii Miłek z gminy Redzikowo, Emilii Szulgi z gminy Potęgowo, Marty Dołżyckiej z gminy Smołdzino.
Laureatem tegorocznej nagrody "Piękna Wieś Pomorska 2024", przyznawanej za poprawę jakości życia na wsi i atrakcyjności obszarów wiejskich, ochronę wartości krajobrazu przyrodniczego oraz integrację społeczności lokalnej, została wieś Kusowo w gminie Redzikowo. Zwycięzca powalczy teraz o tytuł w konkursie na etapie wojewódzkim.
Koncertowo i ludowo
Podczas dożynek nie zabrakło koncertów lokalnych zespołów – Skotawianie, Ale Babki, Zeppelinki, Świtezianki i wokalistki Roksany Garbolińskiej - oraz artystów znanych w całej Polsce. Zaplanowano koncerty Magdy Beredy, gwiazdy wieczoru Piotra Cugowskiego, zespołu Chikara.
Podczas Powiatowo-Gminnego Święta Plonów w Swołowie można było się raczyć grochówką z 6 Wojskowego Oddziału Gospodarczego z Ustki-Lędowa i odwiedzić mnóstwo stoisk promocyjnych partnerów dożynek. Zorganizowano zabawy i warsztaty dla najmłodszych.
Kolejnymi atrakcjami były m.in. Narodowe Czytanie, pokazy pierwszej pomocy oraz zabawy z hydronetkami, tor z przeszkodami i konkurencjami sportowymi, czy gigantyczne maskotki. Swój dorobek prezentowały Koła Gospodyń Wiejskich.
Dzień otwarty miała też Zagroda Inicjatyw Twórczych, gdzie można było spróbować swoich sił w warsztatach zielarskim - komponowaniu kadzideł, lepieniu świec z plastra miodu, tworzeniu zabawek ze słomy i gliny, czy wiciu wianków.
Sponsorem Powiatowo-Gminnego Święta Plonów w Swołowie są firmy Equinor i Polenergia, które wspólnie realizują trzy projekty morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego: Bałtyk 1, Bałtyk 2 oraz Bałtyk 3. Wydarzenie to odbyło się pod patronatem medialnym m.in. "Głosu Pomorza".