Afera kablowa w Słupsku. Nakaz za nakazem, a spółki nie płacą

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Udostępnij:
Urzędnicy Zarządu Infrastruktury Miejskiej czekają na wyjaśnienia spółki Mazovia, co do wymiarów nielegalnie ułożonego kabla pod ringiem.

Dzisiaj Jarosław Borecki, dyrektor słupskiego ZIM, relacjonował radnym z komisji rewizyjnej działania w sprawie światłowodu, który, jak mówią urzędnicy, bez wiedzy ZIM ułożono w pasie drogowym ringu.

- Obowiązuje nas prawo, musieliśmy do spółki wystąpić z pismem, by ustosunkowała się do sprawy - tłumaczył dyrektor. - Po złożeniu wyjaśnień, będziemy mogli wyliczyć należne miastu opłaty.

Co ciekawe Jarosław Borecki powiedział, że dodatkowy kanał teletechniczny zbudowany podczas inwestycji i położony w nim światłowód nie do końca są nielegalne. To zdziwiło część radnych i obecnych na posiedzeniu komisji dziennikarzy. Tak jak i inne zapewnienie dyrektora, że nie wiadomo, czy od spółki użytkującej ów światłowód wpłynęły jakieś należności.

Budowa słupskiego ringu.

Prokuratura Okręgowa w Słupsku przejęła aferę z kablem pod m...

To przeczy temu, co powiedziała nam tydzień wcześniej zastępczyni dyrektora Boreckiego. Jej zdaniem ZIM nie dostał ani złotówki.
Przypomnijmy, w sprawie afery z kablem pod ringiem urzędnicy też się zgodzili na inwestycję ale pod warunkami, których spółka nie spełniła. A i tak zbudowała kanał. Była to jedna ze spółek związanych z byłym właścicielem Kanału 6 w Słupsku. Zrobiła to jako podwykonawca Budimeksu na budowie ringu. W ramach opłacanej przez miasto inwestycji miała zbudować kanał teletechniczny dla miasta. Zbudowała go, ale ponoć bez wiedzy urzędników, zbudowała dodatkowo drugi, który teraz użytkuje inna ze spółek związanych z Mariuszem K. Po ujawnieniu faktów przez działaczy słupskiego stowarzyszenia SIO! Spółka Mazovia, która kabel użytkuje wystąpiła w grudniu 2018 roku do ZIM o zalegalizowanie światłowodu. Urzędnicy naliczyli jej kary za trzy lata (kabel ułożono w 2015 roku) i naliczyli opłaty. W sumie około 180 tys. zł. Mazovia jednak podała w piśmie do ZIM, że jej kanał ma średnicę 38 mm. Tymczasem ma 110, tyle samo co kanał miejski legalnie wybudowany. Urzędnicy więc dokonali odkrywki na ringu i fizycznie sprawdzili, jakie są wymiary. Od nich bowiem wylicza się karę i opłaty. Już więc wiadomo, że spółka powinna zapłacić miastu trzy razy więcej niż pierwotnie jej naliczono. Procedura więc trwa.

Jak powiedziano radnym będzie to egzekwowane. Spółka formalnie jest z Warszawy i egzekucja w końcu trafi do warszawskiego komornika.

Ostatnie lata świadczą jednak, że z tym miasto miało problem, a spółki związane z Mariuszem K. nie uiszczały opłat za zajęcie pasa drogowego.

Okazuje się, że w sumie urzędnicy wystawili ponad 40 nakazów zapłaty za położne w mieście urządzenia spółkom związanym z byłym właścicielem Kanału 6 w Słupsku. Po wystawianiu 43 nakazu zapłaty, ZIM i tak zgodził się, by firma położyła kolejny kabel pod kolejną ulicą. Tu mowa o rewitalizowanej ulicy Mostnika. Urzędnicy ZIM uważają, że takie mamy prawo i muszą się zgodzić na takie inwestycje.

Zobacz także: Słupski ring. Budowa ronda przy ul. Konarskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze 23

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Nadal budują i to nadal nielegalnie tak powstają nowe odcinki i zim na pewno wie to że jest 7 km to tylko drobna namiastka .Podczas budowy oświetlenia widać ekipę kanału 6 jak układa sobie rury i żeby nie pokazywać ich na razie nie stawia studzienek.Jak złapią frajera to zgłoszą i obsadzą studnie .I tak działa wiele firm w Słupsku dostarczających internet telewizję.

J
JJ

Ciekawe ile przytulił Bielecki ? jest wiele inwestycji, dziwnych inwestycji o których dyrektor nic nie wie ? a przejście dla pieszych co sobie pod chatą postawił do dzisiaj nie działa

G
Gość
20 września, 15:28, Gość:

W poniedziałek pójdzie pismo do Ziobry czas skończyć z pajęczyna Słupska i towarzystwem wzajemnej adoracji

To prawda szykuję się afera z remontami mieszkań komunalnych za kwot astronomiczne na ul.Moniuszki 12/1 lokal wyremontowano za 124 tyś zł i chciano sprzedać wyceniono na 200tyś zł i uwzględnic bonifikatę 70%.

A
Anty-polo

Mamy w mieście burdel to i burdelmama jest potrzebna.Ja się tylko grzecznie pytam-czy za usługi świadczone przez ten przybytek mamy płacić my,wszyscy mieszkańcy.Niech koszty ponoszą ci,którzy dali na to przyzwolenie stawiając krzyżyk przy KDW.

e
egg

nie rozumiem tych którzy mają tam kablówkę i internet. od takich firm trzeba uciekać dla samej zasady by nie rozwijać ich działalności ale posyłać do piachu. wolałbym płacić 2 razy drożej ale im nie dąć nawet 1 zł

B
Bunia
20 września, 17:56, Gość:

Prokuratura sobie nie radzi ze sprawą, urzędy państwowe sobie nie radzą. Media lokalne nie piszą nic o sprawcy bo się boją wiadomo kogo. A zim i ratusz z nim ma sobie poradzić ? Nie róbcie z urzędników bohaterów skoro różne inne instytucję poległy.

oooo widać ratuszowi po pracy zaczęli się udzielać...

G
Gość

Prokuratura sobie nie radzi ze sprawą, urzędy państwowe sobie nie radzą. Media lokalne nie piszą nic o sprawcy bo się boją wiadomo kogo. A zim i ratusz z nim ma sobie poradzić ? Nie róbcie z urzędników bohaterów skoro różne inne instytucję poległy.

C
Ciekawy

Czy to ten sam ZIM co zajmuje Słupszczanom rachunki bankowe za 5-cio minutowe opóźnienie w strefie parkowania? Podwójne standardy?

G
Gość
20 września, 15:09, Gość:

Kolejny raz się pytam - kiedy ten fircyk Borecki zostanie wywalony na zbity pysk??

20 września, 16:57, Gość:

Na zbity pysk wywalają tylko niewygodnych dla siebie, a Borecki do takich nie należy...

Czy sugerujesz, że rączka rączkę myje ????

G
Gość
20 września, 15:09, Gość:

Kolejny raz się pytam - kiedy ten fircyk Borecki zostanie wywalony na zbity pysk??

Na zbity pysk wywalają tylko niewygodnych dla siebie, a Borecki do takich nie należy...

I
Iwona

Taki obrzydliwiec,bleeeeere

S
Stukacz

Jak to wyrzucić.Takiego dzielnego ułana wyrzucić.Kto by codziennie rano pukał do okienka pani Kysi.Kto by codziennie wygładzał futerko i pytał"może jeszcze raz".Takich sług uniżonych ze świecą szukać.

G
Gość

Wydaje mi się, że "kolekcja 40 nakazów zapłaty" wystawionych przez ZIM powinna już zadowolić urzędników, co do ich ilości - bo jest doprawdy znaczna... Teraz może w łaskawości swojej, ktoś ze słupskiego urzędu "raczyłby" jednak doprowadzić do ściągnięcia długów, a tym samym poprawić stan miejskiej kasy? Mam nadzieję, że ktoś jednak, jest zainteresowany słupskim budżetem.

u
urzednik
20 września, 14:21, CBŚ:

CBA czas najwyższy zrobić kontrolę w ZIM i prześwietlić majątek Boreckiego za dużo sfery zvtym panem w tle!!! Prezydentka nie zdymisjonuje kolegi?!

tak roberto kase zrobił na swoje wiece dnia diszejszego

K
Katon

"Co ciekawe Jarosław Borecki powiedział, że dodatkowy kanał teletechniczny zbudowany podczas inwestycji i położony w nim światłowód nie do końca są nielegalne. To zdziwiło część radnych i obecnych na posiedzeniu komisji dziennikarzy. Tak jak i inne zapewnienie dyrektora, że nie wiadomo, czy od spółki użytkującej ów światłowód wpłynęły jakieś należności."

Hmmm...

Przejdź na stronę główną Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie