Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Afganistan. Fundacja PCPM rusza z pomocą dla uchodźców z Afganistanu FOTOGALERIA. "Pomocy humanitarnej potrzebuje prawie 16 mln Afgańczyków"

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Afganistan. Fundacja PCPM rusza z pomocą dla uchodźców z Afganistanu FOTOGALERIA. "Pomocy humanitarnej potrzebuje prawie 16 mln Afgańczyków"
Afganistan. Fundacja PCPM rusza z pomocą dla uchodźców z Afganistanu FOTOGALERIA. "Pomocy humanitarnej potrzebuje prawie 16 mln Afgańczyków" archiwum Fundacji PCPM
Fundacja PCPM z pomocą dla Afganistanu. - Chcemy koncentrować się na niesieniu pomocy medycznej, zapewnieniu dachu nad głową i podstawowym wsparciu na pograniczu Afganistanu i Tadżykistanu (w regionie Górny Badachszan) oraz na Litwie, gdzie przybywa przekraczających granicę z Białorusią - zapewnia PCPM.

Fundacja PCPM zdecydowała ruszyć z pomocą uchodźcom afgańskim. Będzie się koncentrować się na niesieniu pomocy medycznej, zapewnieniu dachu nad głową i podstawowym wsparciu na pograniczu Afganistanu i Tadżykistanu (w regionie Górny Badachszan) oraz na Litwie, gdzie przybywa przekraczających granicę z Białorusią.

PILNE: wsparcie uchodźców z Afganistanu! KLIKNIJ i dołóż swoją cegiełkę!

– To jest konkretna pomoc w konkretnym miejscu, dostarczana i prowadzona przez ekspertów, którzy wiedzą jak skutecznie dotrzeć do potrzebujących ludzi i tym samym wesprzeć rozwiązywanie kryzysu humanitarnego – zapowiada Zofia Kwolek, dyrektorka fundraisingu Fundacji PCPM.

20 lat wojny w Afganistanie pochłonęło ponad 170 tys. ofiar: ponad 47 tys. zabitych cywilów, prawie 110 tys. zabitych żołnierzy afgańskich i rebeliantów, ale też ponad 3500 zabitych żołnierzy USA i innych krajów NATO. Wśród ofiar tej wojny jest też 444 pracowników organizacji humanitarnych i 72 dziennikarzy. Do tego setki tysięcy rannych i trwale okaleczonych.

- Tylko w tym roku pomocy humanitarnej potrzebowało prawie 16 mln Afgańczyków (to 42 proc. ludności kraju). Pomoc humanitarną niesie tam 156 organizacji, korzystając z finansowania w wysokości prawie 600 mln USD rocznie - wylicza dr Wojciech Wilk, prezes PCPM i ekspert ONZ ds. rozwiązywania kryzysów humanitarnych.

- Konsekwencją upadku prozachodniego rządu w Kabulu i dojścia do władzy islamskich ekstremistów powiązanych z Al-Kaidą, będzie zapewne brak zainteresowania politycznego krajów NATO udzielaniem wsparcia finansowego dla Afganistanu. - Wszystkie działania pomocowe w Afganistanie - zarówno humanitarne jak i rozwojowe - zostaną drastycznie ograniczone - dodaje.

Według Wojciecha Wilka finansowanie pomocy humanitarnej dla Afganistanu w ciągu roku może spaść nawet o 80%. Pozostała kwota będzie zbyt mała, aby zapewnić żywność dla 15 mln potrzebujących, wspierać system ochrony zdrowia czy edukację.

- Jak Talibowie poradzą sobie z niedoborami żywności i ubóstwem? Pomimo wydania setek miliardów dolarów na rozwój Afganistanu, kraj ten pozostaje siódmym najbardziej ubogim państwem na świecie. Miliony Afgańczyków będą nadal cierpieć głód, zwłaszcza jeżeli część żywności będzie konfiskowana lub kradziona przez Talibów lub ich urzędników. To może doprowadzić do wstrzymania pomocy humanitarnej - alarmuje dr Wojciech Wilk.

Prawdopodobnie Talibowie wstrzymają edukację dziewczynek i zamkną uczelnie. Sytuacja w Afganistanie wróci zapewne stanu przed 2001 r., gdy największy sektor gospodarki stanowiła produkcja opium i innych narkotyków.

Pierwsza fala uchodźców - związana z masową ucieczką podczas przejęcia władzy przez Talibów - już dotarła do krajów sąsiadujących z Afganistanem. Tadżykistan zadeklarował przyjęcie 100 tys. uchodźców. Setki tysięcy uciekinierów skierują się do Iranu i Pakistanu. Iran już gości prawie 700 tys., a Pakistan – 1,4 mln.

Ci uciekinierzy, których stać będzie na przerzut lub podróż dalej, dotrą do granic UE już za kilka tygodni. Druga tura migracji z Afganistanu będzie rozłożona w czasie: będą uciekać ludzie pozbawieni nadziei na jakąkolwiek normalność. Iran, który do niedawna gościł ponad milion uchodźców z Afganistanu, zapewne skieruje nowych uciekinierów do Turcji, a Turcja - do Grecji i do Bułgarii. Drugi szlak będzie biegł przez Białoruś, dokąd afgańscy uchodźcy dotrą samolotami z Uzbekistanu, Tadżykistanu i Iranu.

Wszyscy Afgańczycy, niezależnie od ich zamożności, będą zapewne spełniali kryteria potrzebne do otrzymania statusu uchodźcy w jakimkolwiek kraju, w tym w Polsce. Podstawą przyznania statusu uchodźcy jest udowodnienia prześladowania w swoim kraju, co nie będzie trudne gdy rządy w Afganistanie sprawują Talibowie.

- Podobnie jak w przypadku kryzysu uchodźców syryjskich, bardzo ważne jest, aby nie skupiać się wyłącznie na uchodźcach, którzy dotrą do Europy, w tym do Polski. Mam nadzieję, że dyskurs "czy pomagać Afgańczykom" nie sprowadzi się do pytania, czy przyjąć ich na warszawskich Bielanach czy w Sopocie i kto za to zapłaci. Pracując w Syrii, Libanie czy Ugandzie miałem możliwość odnalezienia śladu polskich uchodźców, którzy otrzymali tam pomoc i gościnę. Teraz Afgańczykom - podobnie jak naszym Rodakom podczas i po II Wojnie Światowej - w ojczyźnie grozi śmierć i prześladowanie. Mam nadzieję, że Polska włączy się w ogólnoświatowe wysiłki mające na celu przyjęcie i objęcie opieką uciekinierów z Afganistanu. Dla przykładu Uganda przyjmie aż 2000 afgańskich uchodźców - komentuje dr Wojciech Wilk.

- Pomocy humanitarnej będą potrzebować przede wszystkim ludzie, którzy zostali w Afganistanie oraz uchodźcy w krajach sąsiednich – Iranie, Tadżykistanie, Pakistanie. Fundacja PCPM wraz z działającym w jej strukturach Medycznym Zespołem Ratunkowym niosła w 2020 r. pomoc w Tadżykistanie, przy granicy z Afganistanem. Chcemy kontynuować, tę pomoc, tym razem skierowana będzie bezpośrednio do potrzebujących Afgańczyków - podsumowuje Zofia Kwolek, dyrektorka fundraisingu Fundacji PCPM.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Afganistan. Fundacja PCPM rusza z pomocą dla uchodźców z Afganistanu FOTOGALERIA. "Pomocy humanitarnej potrzebuje prawie 16 mln Afgańczyków" - Portal i.pl

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza