Nowy kierunek związany z energetyką odnawialną słupska uczelnia chce uruchomić będąc już uniwersytetem. To odpowiedź na zapotrzebowanie lokalnego rynku pracy, bo w regionie nie brakuje farm wiatrowych czy firm oferujących rozwiązania w zakresie energetyki słonecznej. Absolwenci kierunku możliwości będą mieć dużo – w ramach „zielonej energetyki” powstaną trzy ścieżki kształcenia: energetyka słoneczna, energetyka wiatrowa oraz energetyka jądrowa.
- Jak się ocenia, potrzeba będzie około 10 tys. specjalistów w naszym regionie w zakresie obsługi morskich farm wiatrowych. Musimy również pamiętać, że w naszym regionie ma powstać elektrownia jądrowa, gdzie będą potrzebni specjaliści w zakresie obsługi technicznej elektrowni i ochrony radiologicznej – zaznacza dr hab. Andrzej Urbanek, prof. AP, prorektor ds. kształcenia w Akademii Pomorskiej. - Naszą intencją jest również próba znalezienia systemowych rozwiązań dotyczących kształcenia specjalistów na potrzeby powyższych działów energetyki w naszym regionie i przygotowanie koncepcji kształcenia począwszy od szkół ponadpodstawowych, poprzez studia na naszej uczelni oraz inne formy dokształcania i doskonalenia zawodowego w postaci studiów podyplomowych i kursów. Będzie to się odbywać w ramach projektu, który zainicjowaliśmy w ubiegłym roku - Centrum Doskonałości Zawodowej, które zostanie powołane w marcu bieżącego roku – dodaje.
Słupska uczelnia podjęła już pierwsze rozmowy z przedstawicielami firm zajmujących się energetyką słoneczną, a także Spółką Polskie Elektrownie Jądrowe, z którymi podpisywane będą porozumienia. Bo to właśnie przy współpracy ze specjalistami z branży tworzony ma być nowy kierunek studiów.
- Rozmowy z naszymi potencjalnymi partnerami dotyczyć będą między innymi ich udziału w przygotowaniu programów studiów, udziału ekspertów w prowadzeniu zajęć na studiach i wreszcie ich partycypacji w przygotowaniu infrastruktury dydaktycznej (laboratoria z zakresu energetyki wiatrowej, energetyki słonecznej i energetyki jądrowej). Prowadzimy również rozmowy z przedstawicielami zawodowych szkół ponadpodstawowych, które byłyby zainteresowane włączeniem kształcenia w tych obszarach do swojej oferty edukacyjnej – przekazał „Głosowi” Urbanek. - Czynimy starania, aby spotkać się i omówić zasady współpracy z przedstawicielami spółki PGE Baltica, odpowiedzialnej między innymi za budowę morskich farm wiatrowych. Już wcześniej rozpoczęliśmy rozmowy z przedstawicielami Spółki Polskie Elektrownie jądrowe i zaoferowaliśmy współpracę w zakresie kształcenia specjalistów na potrzeby sektora energetyki jądrowej, a także prowadzenia badań i prac badawczo-rozwojowych między innymi w zakresie monitoringu zagrożeń radiacyjnych ludności i środowiska, społecznych uwarunkowań rozwoju energetyki jądrowej, czy przystosowania systemów bezpieczeństwa powszechnego do działania w warunkach zagrożeń radiacyjnych – wymienia.
Od koncepcji do realizacji jednak długa droga, a władze Akademii Pomorskiej nowy kierunek kształcenia chcą przygotować kompleksowo.
Słupska uczelnia „zieloną energetykę” planuje uruchomić od roku akademickiego 2024/2025.
- Nie chcemy na siłę uruchamiać nowego kierunku studiów od nowego roku akademickiego, ale przygotować go solidnie i zgodnie z oczekiwaniami potencjalnych pracodawców. Stąd też chcemy go przygotować przy współudziale ekspertów i przedstawicieli szkół ponadpodstawowych, a także poddać szerszym konsultacjom społecznym, a to niestety wymaga czasu – zaznacza prorektor. - Poszerzenie oferty studiów to dla nas wyzwanie zarówno w obszarze edukacyjnym, jak i naukowym. To z jednej strony możliwość poszerzenia oferty edukacyjnej w obszarach, gdzie jest i będzie zapotrzebowanie na specjalistyczne kadry, a tym samym odpowiedź na potrzeby rynku pracy w tym zakresie, a w dalszej perspektywie realny wpływ na rozwój naszego regionu. Z drugiej strony to podjęcie wyzwania prowadzenia badań w obszarze zielonej energetyki, w tym energetyki jądrowej, co może zaowocować rozwojem kadr naukowych posiadających unikatowe w skali naszego kraju kompetencje, a tym samym wpływać na rozwój nauki w całej naszej uczelni.
Wyższa Szkoła Pedagogiczna. Zobacz jak powstała słupska ucze...
Specjalistów szkolić też będą w Gdańsku
Z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi współpracować też będą gdańskie uczelnie. Umowy ze spółką podpisały władze Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego. Dzięki wsparciu ekspertów z branży, studenci i absolwenci ze stolicy Pomorza będą mogli kształcić się z zakresu energetyki jądrowej.
- Pomorze to region, w którym powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa – mówił cytowany na łamach „Dziennika Bałtyckiego” Tomasz Stępień, prezes Polskich Elektrowni Jądrowych. - Z racji wielkości i wagi tego strategicznego projektu zatrudnienie przy nim znajdą specjaliści właśnie z regionu pomorskiego zarówno w okresie budowy, jak i późniejszej eksploatacji elektrowni. Dlatego już na tym etapie projektu inwestycyjnego spółka rozwija współpracę z kluczowymi uczelniami wyższymi w Gdańsku. Z jednej strony pozwoli ona na pozyskanie pracowników z kompetencjami, które są niezbędne przy tym projekcie. Z drugiej strony wzbogaci ofertę edukacyjną uczelni o elementy praktyczne wynikające z doświadczenia pracowników naszej spółki.
Dzięki współpracy uczelni z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi studenci wezmą udział w przygotowanych przez specjalistów zajęciach edukacyjnych, a także będą mogli skorzystać z płatnych stażów oferowanych przez spółkę.
A na fachowców z branży energetyki jądrowej zapotrzebowanie będzie duże. Wystarczy wspomnieć, że ORLEN Synthos Green Energy zamierza wybudować w Polsce kilkadziesiąt małych reaktorów jądrowych do końca 2029 r. Szacuje się, że każda taka elektrownia zatrudni blisko stu wykwalifikowanych pracowników – elektryków, chemików czy pracowników ds. reagowania kryzysowego.
Na energetykę odnawialną stawiają też w Koszalinie
Na Politechnice Koszalińskiej od 2012 roku z powodzeniem działa kierunek energetyka, który cieszy się zainteresowaniem wśród studentów.
- Na poszczególnych latach na pierwszym stopniu studiuje kilkadziesiąt osób, co roku także uruchamiane są studia drugiego stopnia - mówi dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK, prorektor ds. kształcenia Politechniki Koszalińskiej.
Studenci specjalności na kierunku do wyboru mają kilka: elektroenergetyka, odnawialne źródła energii, energetyka cieplna czy chłodnictwo i klimatyzacja. W tym roku koszalińska uczelnia otworzyła też dwie nowe ścieżki kształcenia: energetykę jądrową i morską energetykę wiatrową.
- Kierunek Energetyka na Politechnice Koszalińskiej posiada międzynarodową akredytację KAUT (Komisja Akredytacyjna Uczelni Technicznych), która umożliwia jego absolwentom automatyczne uznanie kompetencji i uprawnień w całej Unii Europejskiej - dodaje Krzysztof Wasilewski. - Absolwenci kierunku z powodzeniem znajdują pracę jako specjaliści w zakresie chłodnictwa i klimatyzacji, energetyki cieplnej, odnawialnych źródeł energii, jako projektanci układów grzewczych, czy pracownicy jednostek badawczo-rozwojowych - podsumowuje prorektor.
Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Słupsku. Życie codzienne - częś...
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?