Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akademia Pomorska chce zmniejszyć liczbę godzin WF-u

Archiwum
Ograniczenie zajęć wychowania fizycznego na Słupskiej Akademii Pomorskiej
Ograniczenie zajęć wychowania fizycznego na Słupskiej Akademii Pomorskiej Archiwum
Słupskiej uczelni grozi drastyczne ograniczenie liczby godzin wychowania fizycznego dla studentów. Wkrótce mogą zniknąć one w ogóle.

Dyskusja o ograniczeniu zajęć wychowania fizycznego wchodzi w decydującą fazę. Trwają bowiem dyskusje, które mogą doprowadzić do zmniejszenia liczby godzin wuefu dla studentów.

Słupska uczelnia przygotowuje się do wdrożenia Krajowych Ram Kwalifikacji zakładających redukcję godzin nauczania. Według projektów już niedługo studenci ze Słupska zamiast 60 godzin w ciągu roku mogę mieć ich tylko 10!

To wytyczne urzędowe, ale najwięcej zależy od determinacji władz uczelni i poszczególnych instytutów. Przyszłość zajęć wuefu na uczelni mającej bogate tradycje sportowe, w tym działający od 1968 roku Akademicki Związek Sportowy, wygląda kiepsko.

- To jest ogromne zubożenie oferty programowej dla studentów i powiedzmy wprost - zamach na zdrowie młodego pokolenia - mówi Marek Pasławski, prezes Klubu Uczelnianego AZS Słupsk, nauczyciel akademicki. Ostatecznie, ile tych godzin będzie w przyszłości ustalają obecnie komisje w ramach instytutów, które prowadzą poszczególne kierunki. Każdy z nich ma swoje kryteria. Np. geografia może wybrać przedmioty kierunkowe, redukując WF do absolutnego minimum.

Według Pasławskiego działania ustawodawców w Polsce zmierzają do tego, że kultura fizyczna zniknie z uczelni w ogóle. - Rozmowa z rektorem uczelni Romanem Drozdem tchnęła we mnie trochę optymizmu - mówi Pasławski.

- Tym bardziej, że w swoim expose po niedawnym wyborze na drugą kadencję rektor wspominał o sportowej bazie uczelni. Wielofunkcyjnym boisku czy siłowni. Jednak przy proponowanym zmniejszeniu liczby godzin wychowania fizycznego nie będzie komu i kiedy z tego korzystać. Zapowiedzi dotyczące poprawy słabej i anachronicznej bazy sportowej AP były już czynione od lat. Bez wymiernych efektów. Kiedyś obowiązkowe zajęcia z pływania już dawno zostały wycięte. Teraz dyskutowane są kolejne ograniczenia.

- Za tym pójdzie zapewne stopniowa likwidacja Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego (aktualna nazwa Studium Wychowania Fizycznego - dop. red.). To może być również koniec wszelkiej działalności AZS. Do tego nie można dopuścić - dodaje Pasławski.

Tymczasem w nieodległym Koszalinie tamtejsza Politechnika łoży na grające w ekstraklasie piłkarki ręczne AZS-u i ma potężny, finansowy i organizacyjny, udział w otwarciu wielkiej, nowoczesnej hali sportowo-widowiskowej.

UAM w Poznaniu zakłada 60 godzin WF dla studentów, podobnie Politechnika Krakowska i Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Jak wyglądać będzie przy tym Słupsk ze swoimi marnymi 10 godzinami?

- Mamy powołane grupy robocze opracowujące nowe programy - komentuje Marzena Łukasik, rzecznik prasowy Akademii Pomorskiej.

- Nie ma wymogów wprowadzania zajęć WF. Chyba, że na kierunkach, których profil tego wręcz wymaga, jak np. bezpieczeństwo narodowe. Uczelnie, a w ich ramach kierunki, same sobie ustalają, czy chcą mieć takie godziny.

30 marca ma dojść do spotkania pracowników CSR z rektorem Akademii Pomorskiej. Ono może zmienić obecne założenia. Do sprawy wrócimy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza