Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akademia Pomorska w Słupsku gotowa na nadchodzący rok akademicki 2021/2022

Wojciech Nowak
Wojciech Nowak
Akademia Pomorska gotowa na nadchodzący rok akademicki.
Akademia Pomorska gotowa na nadchodzący rok akademicki. Łukasz Capar
Słupska uczelnia już czeka na studentów, którzy zasiądą w ławach podczas wykładów i konserwatoriów. Początek roku akademickiego lada dzień, w związku z czym zapytaliśmy prof. Danutę Gierczyńską, prorektora ds. studentów w Akademii Pomorskiej, między innymi o to, jak uczelnia się do niego przygotowała oraz jak przebiegła tegoroczna rekrutacja.

- Za nami dwadzieścia miesięcy kształcenia online, ale teraz wracamy do nauki stacjonarnej, do której także zachęca minister edukacji – od tych słów zaczyna z nami rozmowę prorektor Akademii Pomorskiej. Prof. Gierczyńska jasno dała do zrozumienia, że studenci wrócą do normalności i nie będzie podziałów na tych szczepionych i nieszczepionych. Jednocześnie w Domach Studenta przygotowane zostaną pokoje służące jako izolatki, w których mieszkać będą studenci zarażeni koronawirusem. Wszystko po to, aby mogli zostać na miejscu.

- Bardzo nam na tym zależy, by nasi studenci pozostali na miejscu. Mamy pełne obłożenie w Domach Studenta, czyli około 900 miejsc. Zainteresowanie akademikami jest bardzo duże zarówno wśród studentów z zagranicy, jak i tych z Polski, i nie przewidujemy tego, aby pozbawić ich możliwości mieszkania w DS w tym roku akademickim. Zrobimy wszystko, aby do tego nie doszło. Pomogą w tym wspomniane już przygotowane w roli izolatek pokoje – mówi Danuta Gierczyńska.

Jak informuje prorektor, w ciągu ostatnich dwudziestu miesięcy, na uczelni wykryto jedynie trzy przypadki zachorowania, a wtedy do dyspozycji była tylko jedna izolatka. W tym roku każdy DS będzie miał ich trzy.

Nowe kierunki oraz te popularne

Nowością na AP jest kierunek medyczny, położnictwo. Chęć podjęcia studiów na tym kierunku zgłosiło trzynaście osób, ale zostanie on uruchomiony.

- Od czegoś trzeba zacząć, mamy nadzieję, że w przyszłości ten kierunek będzie cieszył się coraz większą popularnością. Nowymi kierunkami, które są dostępne już drugi rok są inżynieria cyberprzestrzeni, logistyka, zarządzanie czy prawo. Z uruchomienia tego ostatniego jesteśmy szczególnie dumni – zaznacza prorektor.

Z kolei kierunki, które cieszą się największą popularnością, to wszystkie kierunki medyczne, między innymi pielęgniarstwo (ponad 50 kandydatów) i ratownictwo medyczne, które cieszy się popularnością w trybie niestacjonarnym. Zgłosiło się około 70 kandydatów, a miejsc było 20.

Dużym zainteresowaniem cieszy się również bezpieczeństwo narodowe w formacie blended learning, czyli w hybrydowym systemie nauczania. Na ten kierunek również zgłosiło się ponad 70 kandydatów.

- Natomiast absolutnie rekordową popularnością cieszy się niezmiennie filologia angielska, którą chęć studiowania na naszej uczelni zgłosiło ponad sto osób – dodaje Gierczyńska.

Jednocześnie Gierczyńska zaznacza, że tegoroczna rekrutacja wypadła bardzo dobrze. Zgłosiło się 1600 chętnych podjęcia studiów w AP. Lwią część kandydatów stanowią ci, którzy uczęszczać będą na studia pierwszego stopnia, jest ich prawie 1100. Niecałe 500 z kolei jest studentami drugiego stopnia.

- Tegoroczna rekrutacja pobiła rekord ubiegłorocznej, kiedy to zgłosiło się do nas około 1500 kandydatów. Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że po pierwszym semestrze odejdzie mniej więcej 20 procent z nich, którzy studia pierwszego stopnia traktują jako pewnego rodzaju korepetycje - nie podchodzą do egzaminów podczas pierwszej sesji, w związku z czym zostają następnie skreśleni z listy studentów – tłumaczy profesor.

Dużą grupą studentów są obcokrajowcy, których jest około czterystu. Wśród nich są Nigeryjczycy, studenci z Kazachstanu, Ukrainy oraz bardzo duża grupa z Białorusi. Studentów z zagranicy interesują między innymi takie kierunki jak filologia angielska, rosyjska i polska, a także biologia czy ochrona środowiska.

- Warto zaznaczyć, że studentów z Białorusi interesuje każda forma studiów, zależy im, aby zostać w Polsce, nie wracać na Białoruś. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby im umożliwić podjęcie nauki w Słupsku – dodaje Gierczyńska.

Nie tylko juwenalia

Nie samą nauką żyje student i uczelnia, dlatego Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego postanowiła przywitać nadchodzący rok akademicki w huczny sposób. W związku z tym 14 i 15 października na terenie kampusu przy ulicy Arciszewskiego zorganizowane zostaną koncerty raperów z całej Polski. Impreza będzie bezpłatna i zorganizowana zostanie w podobnej formie co juwenalia. Dokładniejsze informacje władze uczelni podadzą do wiadomości w następnym tygodniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza