Akademia Pomorska w Słupsku otrzymała środki na dostosowanie się do potrzeb osób niepełnosprawnych

Zbigniew Marecki
Fot. Archiwum
Udostępnij:
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przekazało środki na rzecz niwelacji barier stojących przed osobami niepełnosprawnymi. Wśród wyróżnionych uczelni znalazła się m.in. Akademia Pomorska w Słupsku, której przypadły niecałe 4 miliony złotych . Studenci, którzy z przyczyn zdrowotnych mają utrudnione funkcjonowanie są dla uczelni wyższych szczególnym wyzwaniem. Czy wspomniane miliony złotych wystarczą na dostosowanie się do potrzeb osób niepełnosprawnych?

Do konkursu „Uczelnia dostępna” finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój „PO WER” w ramach Funduszy Europejskich w wysokości 300 milionów złotych przystąpiło 85 uczelni wyższych z całej Polski. Zwycięski projekt należy do Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Wyróżnione zostały m.in. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Akademia Pomorska w Słupsku oraz Akademia im. Jana z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.

Początkowy budżet przewidywał prawie 200 mln zł, jednak zwiększono finalną kwotę dofinansowania o ponad 121 mln. Dzięki temu, wszystkie wnioski rekomendowane do projektu mają szansę na otrzymanie niezbędnych środków. Decyzja o zwiększeniu budżetu obrazuje jak bardzo potrzebne są pieniądze na takie inwestycje, ponieważ wynikała nie tylko z wysokiej jakości zgłoszonych projektów, ale też z istotności przewidzianych w nich działań.

Trwa głosowanie...

Czy uważasz że kwota około 4mln złotych wystarczy na dostosowanie się do potrzeb osób niepełnosprawnych w Akademii Pomorskiej w Słupsku?

W roku akademickim 2018/2019 na polskich uczelniach studiowało ponad 22 tys. osób niepełnosprawnych, co stanowiło prawie 2% wszystkich żaków. Największym wyzwaniem przed którym stają szkoły wyższe są różnice w niepełnosprawnościach. Inne potrzeby ma student niepełnosprawny ruchowo, a zupełnie inne osoba niewidoma. Różnice w stopniach niepełnosprawności wymagają zastosowania dedykowanych rozwiązań.

Nieocenione są między innymi czytniki ekranu, które umożliwiają przeglądanie stron internetowych i innych treści osobom niewidomym. Istnieje również Akademicka Biblioteka Cyfrowa, która jest zbiorem dokumentów, książek i czasopism w wersji elektronicznej.

- Coraz więcej dostawców oprogramowania, aplikacji mobilnych oraz uczelni dostrzega potrzeby niepełnosprawnych użytkowników – mówi Żaneta Biedroń, Konsultantka w Kalasoft Sp. z o.o. - Jeśli dana uczelnia wdraża innowację, która sprawdza się w praktyce i rzeczywiście ułatwia dostępność cyfrową różnym grupom niepełnosprawnych studentów, za jej przykładem idą kolejne uniwersytety. By tak się działo dana innowacja musi być jednak dopasowana do indywidualnych potrzeb użytkowników, czyli opierać się na wynikach odpowiednich badań i być na bieżąco modyfikowana.

Dostęp do wirtualnych dziekanatów czy obieg e-dokumentów to jedne z wielu udogodnień, które znacząco zmieniają jakość nauczania, szczególnie dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Wiele spraw, które normalnie wymagałyby udania się osobiście do administracji uczelni można załatwić za pośrednictwem Internetu.

- W obliczu stale rosnących oczekiwań wobec szkolnictwa wyższego, odpowiednie dostosowanie warunków studiowania na polskich uczelniach powinno stanowić kwestię priorytetową – mówi Grzegorz Kaliński, prezes Kalasoft Sp. z o.o. – W dobie stale rosnącej informatyzacji, wprowadzanie systemów wspomagających zarządzanie zdaje się odgrywać kluczową rolę w poprawie funkcjonowania uczelni wyższych.

Eksperci zwracają uwagę m.in. na odpowiednią kolejność prac związanych ze zwiększoną dostępnością.

- Przede wszystkim należy spojrzeć na problem od drugiej strony i zbadać potrzeby osób niepełnosprawnych. Dopiero wtedy można rozpocząć wdrażanie rozwiązań, które zniosą wszystkie bariery – podsumowuje Grzegorz Kaliński.

KALASOFT Sp. z o.o. jest liderem na rynku zintegrowanych systemów klasy ERP wspomagających zarządzanie uczelniami wyższymi w Polsce. Oprogramowanie HMS Solution to system wspierający uczelnię w każdym segmencie: dziekanacie, kadrach i płacach oraz finansach. W rezultacie zapewniane są kompleksowe rozwiązania dedykowane dla rynku uczelni wyższych indywidualnie dopasowywane do specyfiki działania każdego Klienta, poprzez dokonywanie modyfikacji zgodnych ze zmianami prawa oraz sugestiami i potrzebami użytkowników.

Zobacz także: Nowoczesne pracownie w Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Nowoczesne pracownie w Akademii Pomorskiej w Słupsku [zdjęcia]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Sencor

Sencor SCOOTER TWO 2021

2 552,25 zł1 999,00 zł-22%
miejsce #2

Xiaomi

Xiaomi Mi Electric Scooter 3 2022 Czarny

2 499,00 zł1 999,00 zł-20%
miejsce #3

Fiat

Fiat 500 8.5 F85R350PL Czerwona

1 599,00 zł1 495,00 zł-7%
miejsce #4

Motus

Motus Pro 10 2022

4 999,00 zł4 799,00 zł
miejsce #5

Motus

Motus Pro 10 Sport 2021

6 999,99 zł6 699,00 zł
miejsce #6

Motus

Motus Scooty 10 Lite 2022

1 999,99 zł1 998,00 zł
Materiały promocyjne partnera
Więcej informacji na stronie głównej Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie