Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja badawcza „Wraki jeziora Dąbie”. Odnaleźli wrak parowca, który zatonął w czasie wojny

OPRAC.:
Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Fot: Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza
Na jezioro Dąbie wypłynęła ekipa poszukiwawcza, której celem było zlokalizowanie jednostek zatopionych na jeziorze dąbskim. W trakcie wyprawy odnaleziono kadłub holownika i pozostałości samolotu. Ale do odnalezienia jest jeszcze więcej wraków.

Wyspy na jeziorze Dąbie kryją jeszcze wiele tajemnic związanych z ostatnią wojną światową.

Niedawno prowadzone były kolejne prace naukowo-badawcze na Jeziorze Dąbie, w trakcie których przeprowadzono rekonesans kilku wysp znajdujących się na Jeziorze Dąbie. Podczas prowadzonych prac używano drona, który z uwagi na dopiero rozpoczynający się okres wegetacji roślinności doskonale się sprawdził.

Dzięki współpracy z naukowcami z Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie został zlokalizowany kolejny wrak. Jest to najprawdopodobniej niemiecki holownik parowy, który występuje na zdjęciach lotniczych z końca lat 40. Jednostka przypuszczalnie została zatopiona lub uszkodzona w wyniku działań wojennych. Do naszych czasów przetrwał jedynie nitowany kadłub o wymiarach: 14 metrów długości na 4 metry szerokości, na którym widoczne są ślady cięcia prowadzone po wojnie przez złomiarzy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kąpielisko w Dąbiu w Szczecinie. Zobacz, jak teraz wygląda - ZDJĘCIA. Coraz bliżej końca prac

Kąpielisko w Dąbiu w Szczecinie.

Kąpielisko w Dąbiu w Szczecinie. Zobacz, jak teraz wygląda -...

Z nie do końca wiadomych powodów wrak został pozostawiony w tym miejscu, a inne znajdujące się w pobliżu zostały w całości usunięte. Podczas prowadzonych badań na jednej z wysp Jeziora Dąbie zostały zlokalizowane też elementy rozbitego samolotu, jednak na tym etapie prac trudno jest stwierdzić z jaką maszyną mamy do czynienia.

Badania prowadziła ekipa Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu z Zachodniopomorskim Stowarzyszeniem Dziedzictwo Morza. W 2019 roku do współpracy przy projekcie przystąpiły dwa największe muzea województwa zachodniopomorskiego: Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, a także Zakład Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Do współpracy przy jednym z wraków przystąpiła również rządowa Amerykańska Agencja Obrony Defense POW/MIA Accounting Agency, która zajmuje się poszukiwaniem zaginionych podczas II wojny amerykańskich samolotów i lotników.

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza zaprasza do współpracy oraz pomocy przy projekcie ,,Wraki Jeziora Dąbie”. Osoby mające informacje o wrakach znajdujących się w Jeziorze Dąbie lub posiadające stare zdjęcia np. Betonowca lub holownika Bolek prosimy o kontakt na e-mail: [email protected] ew. [email protected]l lub pod tel. 601402400.

CZYTAJ TEŻ:

Słynny Betonowiec z jeziora w coraz gorszym stanie

W trakcie wyprawy na jezioro Dąbie ekipa badaczy zawitała na pokład niemieckiej jednostki „Ulrich Finsterwalder”. Okazuje się, że kadłub żelbetonowego tankowca wymaga pilnego remontu.

- Naszym zdaniem wrak wymaga przeprowadzenia pilnego remontu. Zaczyna odpadać wierzchnia warstwa betonu, odsłania się betonowe zbrojenie z początkami korozji. Za kilka lat wrak po prostu się rozłoży i zamiast atrakcji turystycznej będzie straszyła sterta pokruszonego betonu z niebezpiecznie wystającymi prętami zbrojeniowymi – mówią badacze. - Apelujemy do odpowiednich instytucji o powołanie zespołu specjalistów, w celu zajęcia się tematem zabezpieczenia wraku Betonowca. Obecnie można jeszcze temu dość prosto i relatywnie tanio zaradzić, jednakże potrzebne jest pilne i zdecydowane działanie.

Tankowiec o którym mowa miał 90 metrów długości, 15 metrów szerokości i 6,5 metrów zanurzenia oraz pojemność 2947 BRT i był przeznaczony do transportu benzyny syntetycznej z rafinerii w Policach.

Został zbombardowany 20 marca 1945 roku przez radzieckie lotnictwo w porcie w Szczecinie.
Po zakończeniu wojny wrak został odholowany do Inoujścia i zatopiony. Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku z inicjatywy koła płetwonurków przy stoczni A. Warskiego wrak został podniesiony i rozpoczęto jego transport do Dąbia, gdzie miał służyć jako basen kąpielowy. Jednak ze względów technicznych realizację pomysłu przerwano i statek ponownie został przetransportowany do Inoujścia, gdzie osiadł na mieliźnie i jest atrakcją turystyczną.

ZOBACZ TAKŻE:

Budowa Fabryki Wody w Szczecinie

Fabryka Wody w Szczecinie. Zobacz pierwsze wiosenne zdjęcia ...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Akcja badawcza „Wraki jeziora Dąbie”. Odnaleźli wrak parowca, który zatonął w czasie wojny - Głos Szczeciński

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza